1. 1.
  genellikle kalemin baş parmak ve işaret parmağı arasındaki duruşundan kaynaklanan durum.
  ben de baş parmağımı işaret parmağımın üzerine koyarak yazıyorum mesela.
  ancak ilkokuldan gelme bu tür alışkanlıklar, ince motor kasları olarak adlandırılan parmak uçlarındaki küçük kasların yeterince gelişemediğinin belirtisi oluyor çoğunlukla.
  örneğin ince bir çubuğu avuç içerisinde tutmakla iki parmağın arasında tutmak aynı şey değil. bir bebeğe ne kadar uğraşsanız da ikincisini yaptıramazsınız çünkü ince motor becerileri henüz oluşmamıştır.
  ilkokul çağında gelişemeyen bu tür beceriler, ilerleyen yaşlarda ancak uzun süren zorlu uğraşlarla geliştirilebilmektedir.
  yanlış kalem tutma alışkanlığına sahip olan bireylerde ise çoğunlukla voleybol gibi parmak uçlarında kuvvet gerektiren sporlarda ve el pratiği isteyen ince işler gibi aktivitelerde başarısız olduğu görülmüştür.
  yanlış kalem tutmanın bir diğer dezavantajı da parmak ve tırnak şeklinizi bozabilmesi. mesela benim de baş parmağımın ortasında hafif bir nasır ve yüzük parmağımın yanında küçük bir şişlik var artı biraz uzun süre yazacak olursam kızarıveriyor. bir tırnağım ise üçgen şeklini almış durumda. işaret parmağım içinse yara bandı kullanıyorum. uzun süreli yazmak durumunda, kızarma ve nasırlaşmayı önlüyor.
  fakat bütün bunlara karşılık, öyle aman aman bir sorun yaşamadım ilkokuldan beri bu alışkanlığı edinmiş bir birey olarak. zira kendimi bildim bileli "aaa yazın ne güzel ! " tepkileriyle karşılaşıyorum. normalde öyle el becerim yoktur, düzenli bir insan da değilim fakat verdiği az sayıda yetenekten biri olarak, düzgün ve harfi harfine birbiriyle orantılı yazma kabiliyeti vermiş yarabbim.
  1 ... nardaninciler