bugün

herhangi bir yere şifrenin yazılması anında yanınızdaki kişinin şifrenizi ele geçirdiği paranoyasına kapılma durumu.

bu süreçte tuşlara fazla hızlı basma, vücutta oluşan sıcaklık adrenalin artışı vb. gibi olayların sergilenmesidir.

yanınızdaki, durumu algılayabilen biriyse siz şifrenizi girerken bakmıyorum manasında kafayı çevirme hareketi yapar,
çevresiyle ilgilenmeye başlar, duvardaki nesneleri inceler, ortamla ilgili yorumlarda falan bulunur ki başka işle uğraştığını hissettirip şifrenizi rahat girmenizi sağlar.

bazen olaylar göründüğü kadar masum gerçekleşmeyebilir. yanınızda bulunan şahıs 'ne lan ben yabancı mıyım?' gibi laflar edebilir. bu durumu aşmak gerçekten daha zordur.

+höşşştttt...bakma lan şifremi yazıcam.
-ne olm ben yabancı mıyım?!!
+* hmm acaba bişey demesem mi? ne de olsa gizem'i ayarlamıştı bana çocuk. * yoook laaann olmaz öyle şey ya fotografik hafızaya sahipse? msn'mide alır gizemi kendine ayarlar. ama 8 yıllık arkadaşım hem annesi bana börek yollamıştı... *
genellikle başkası şifre yazması gerektiğinde de duyarlı davranıp klavyeyi onlara bırakan kişilerdir. ancak bu konuda duyarsız kişi sayısı daha fazladır. bu durumdan kurtulmak için şifrenizi abidik kubidik bi şey yapıp, günlerce gecelerce ezberlemeye çalışıp, onu kullanabilirsiniz. üniversite öğrencisiyseniz ve bilgişlemden anlamıyorsanız okulun size ilk verdiği şifre çok idealdir.

arkadaş: şifreni gir...
kahvekremasi: sen yaz yaa.. 6cd.r7.gh
a.: eveet şifreni de öğrendik böylece. hehehe
k.k.: neymiş?
a.: f6hcl nokta virgül bi şey.. ha neydi yaa ?!
k.k. : ehehe
(bkz: ** ***** nin şifresi)