1. 1.
  cahil olmalarından kaynaklanmaktadır. iki büyük yanılgıları vardır. olabildiği kadar özet ve sayılara boğmadan anlatayım:

  1- döviz dış mihraklar sebebiyle yükseliyor: kardeşim, yılların yılı millet ev aldı, araba aldı, cep telefonu aldı, bilmem kaç yıl kredi ile aldı, akp'nin devasa projeler için kefil olduğu ve araç başı, hasta başı, kw başı para taahhüdüne girdiği firmalar bu işleri yapmak için milyarlarca dolar kredi kullandı... peki neden hiç merak etmedin bankaların bunca krediye nasıl para bulabildiğini? cahil olduğun için sanırsın ki mevduatlardan dağıtılıyor bunca para! hayır, türkiye'de iç tasarruf oranı son derece düşüktür; yani senin anlayacağın para yok. durum böyle olduğu için bankalar şunca krediyi dağıtabilmek için yurt dışından kredi kullanıyor. döviz olarak tabi... e bu borçlar ödenmeyecek mi? borcu borçla bir süre döndürürsün ama sonra böyle tıkanır.

  2- türkiye'nin borcunun gsmh'ya oranı düşüktür: ekonomiyle biraz ilgilenmeye çalışan cahil yandaşlara yutturulan bir yalandır. işte "hollanda'nın borcu gsmh'sının şu kadar katı, bizimki o kadar değil" filan denir. aslında ilgili sayılar doğru. durum böyle olunca yandaş da sanır ki madem türkiye'nin fazla borcu yok ama döviz yükseliyor, o zaman dış mihraklar oyun oynuyordur!

  mesele öyle değil yiğen!

  borç/gsmh oranı hesaplarında alacaklar dikkate alınmaz. hollanda'nın borcu gsmh'sine oranlanır ama alacağı var mıdır, yok mudur hiç sayılmaz. durum şudur ki hollanda'nın borcundan çok daha fazla alacağı vardır. dolayısıyla söz konusu oran ne kadar yüksek olursa olsun hollanda'yı etkilemez. fakat türkiye'nin alacağı yok denecek kadar az...

  şimdi anladın mı borç/gsmh hikayelerine neden kanmaman gerektiğini yiğen?
  17 -3 ... rumeli71
 2. 2.
  göt kılı olmalarından kaynaklanmaktadır.
  4 -1 ... diskapininmandali
 3. 3.
  yanlış tespit. anlıyorlar, bal gibi de anlıyorlar ama işlerine gelmiyor. anlamamazlığa oyunuyorlar. ama bilmedikleri şey, gerçek bir gün mutlaka günyüzüne çıkar.
  4 -1 ... drdolantin
 4. 4.
  http://www.arizasiz.com/m...e-linin-cevabi_i1471.html
  4 -1 ... timur cengiz hulagu
 5. 5.
  öncelikle dinimiz bismillah amin allah o akbar!
  şimdi gelelim asıl konumuz olan göt kılı ekonomisine.
  1- dolar çıkıyorsa çıksın biz dolar mı kullanıyoruz? 1 tl hala 1 tl, reyiz sıfırları atarak oyunu bozdu, milli irade yenilmez, millet kanmaz, hüloğ.
  2- cari açıktan bize ne? paramız var ki ithalat yapabiliyoruz.
  3- dış borçtan bize ne? abd'nin 14 trilyon borcu var.
  4- enflasyondan bize ne? tayyip'den önce enflasyon yüzde yüzelli idi.
  5- alım gücünden bize ne? gerekirse tezek yeriz ama allah u teala'nın kurmuş olduğu akp'den asla vazgeçmeyiz çünkü hak yol partisi.
  6- borsa 15 senedir çıkıyo, şimdi düşüyo olabilir zaten yüzde 70'i yabancıların elinde, bundan bize ne?
  7- kredi notu veren kurumlar ısmarlama rapor hazırlıyor, hüloğ.
  8- reyiz yemin etti fazileri düşürecek ayrıca 14.85 ise ne olmuş? faiz haramdır, allah u akbar!
  özet: yandaşların beyni yoktur.
  4 -2 ... kavunvebira
 6. 6.
  bal gibi anlıyorlar ama işlerine gelmiyor. kimisi ideolojik olarak diretiyor, kimisi takım destekler gibi destekliyor vesaire.
  3 ... syme
 7. 7.
  boş laflarla çemkiren bir iki sümsüğü saymazsanız, yazdıklarıma hiçbir yandaş ciddi bir itiraz getiremediğine göre artık hiç değilse sözlük yandaşları için geçerli olmayan tezdir; bal gibi de anladılar işte...

  e o zaman? hala "yol yabdı" mı diyeceksiniz? yahu o kadar yazdık çizdik, özeti, ne yapıldıysa "el şeyiyle gerdeğe girme" şeklinde, borçla harçla yapıldı. üstüne, 60 milyar dolar özelleştirme paraları deve edilerek yapıldı. hani bunlardan önce kimse memlekete çivi çakmamıştı ya, işte o "çakılmayan" çiviler satılarak yapıldı.

  niye hala akp?
  6 -1 ... rumeli71
 8. 8.
  t a m a m

  artık daha iyi anladılar. sözlükte bir kaç akp sosyal medya uzmanı son çırpınışlarında, onlar da yakında maaşlarını alamamaya başlayınca susarlar.
  2 -1 ... lipsos
 9. 9.
  böyle bir sebepten dolayı olabilir mi ?
  sonuçta azimle sıçan betonu deler.
  yandaşların ekonominin batma sebebini anlayamaması
  2 -1 ... eratosthenes
 10. 10.
  ehomoni çohhh gozel

  arduvan halleder.

  amarihanın oyunlarıııı.

  laaaayiklik elden gideyaah,

  bah ararım 155 i

  kurdaj yabıyoh şorada.
  2 ... timur cengiz hulagu