bugün

15 yıldır yalova'da ikamet etmeme ve orta öğrenimimi yalova'da tamamlamama karşın birkere bile duymadığım benzetme.
Yalova sahilinde bayan avına çıkmış ve yalço dilinde sinyal denilen dilenciliği yapmak için dolanan insanlardır (bkz: insanı andıran)
hayattan bir amaçları olmamakla beraber genelde kendilerinden başka insanları mahluk sınıfına dahil ederler.
"yalova çocuğu" pek kullanılmaz ama kendi aralarında sınıflandırma yapılır.

(bkz: kemerköprü gençliği)
(bkz: safranyolu gençliği)
(bkz: dörtyol gençlik)

bunlardan birkaç örnektir.
kristal büfeden patso yiyen, sahilde bira içen, para varsa cınarcıkta akan gencliktir. tehlikelidir, karı kızı imkan varsa tecavüze girmekten çekinmez, dörtyolda troları ezer, ilkokul cocugu sigara, liselisi esrar, daha büyügü de hap atmaya kadar gider. ama dostun olursa da ölüme bile gelir o kadar merttir.
1990 ve sonrası doğumlu yalovalı gençlerin kullandığı bir tabirdir genellikle. 27 yıllık doğma büyüme bir yalovalı olarak etrafımda duyduğum bir hitaptır. genellikle yalova merkezde oturanlar bilir ama bunu. duvarlara yazarlar falan... ama ben benimsemedim bu tabiri, samimi gelmiyor.
gayet normal insandır.
yalova çocuğu, bursa çocuğu, kocaeli çocuğu gibi genellemeler yapmayınız.
3-5 orospu çocuğunun yaptığı işleri bir yere maletmeyiniz.
and finally our 12 points go to our neighbours,Yalova!!!
Bülent Özveren: evet sevgili seyirciler 12 puan yine komşuya gitti,bursa her sene yalovaya veriyor 12'yi zaten..

şaka bir yana Yalovayı da Yalovalıları da severiz.Bursaya en yakın ildir 77 km ile.orhangaziden aşağıya indik mi tamamdır. merkezi,termali,çınarcığı,armutlusu hepsi ayrı güzeldir ilçelerinin.yüzölçümü olarak küçüktür belki ama önemi bakımından büyüktür.türkiyenin en çok saksı bitkileri,süs bitkileri,çiçek yetiştirip ihraç eden ilidir mesela..aynı zamanda oldukça yeşil ve alabildiğine mavidir yalova.neyse bilen zaten bilir,bilmeyen de illa ki yalovaya gitmelidir.Bursadan yalovaya kucak dolusu sevgilerle..
bursa çocuğu, izmir çocuğu gibi genel bir kavram değildir. yalova çocuğu, yalço yada YÇ olarak isimlendirilen insanların kendilerine has özellikleri vardır. tanıdığum tüm yalova çocukları delikanlı olarak ifade edilebilirler yobaz değildirler. mertdirler ama ispiyoncu değildirler. nerede nasıl davranacaklarını çok iyi bilirler. dış görünüşlerine de önem verirler. çalışkandırlar. yalova çocuğu görünümünde çok kalmazlar ve nerede bir yalova çocuğu görseler eski günlere ah edip içten içe gülümserler. kavga etmekten korkmazlar ama kavga etmekten utanırlar. buna rağmen kaçmazlar. haksızlık gördüklerinde susamazlar. onun dışında olupta kendilerini yalova çocuğu olarak tanıtan çok apaçi vardır. aldanmayın. yalova çocuğunun en belirgin özelliği efendiliğidir.

bir arkadaşımın bana gönderdiği yalova çocuğu tanımı da aşağıdadır.

YALOVA çocuğu; Gerekirse aç gezer ama şık gezer. uyanıktır, askerde en arazi işleri kapar. köyde berduş, çarşıda cankuştur. istanbula gittimi Ankaralılar gbi yerleşmez.Biran önce dönmek ister. Zarif adamdır sakız çiğnemez. Sinemaya yanlız gitmez... gitsede yanlız çıkmaz. YALOVA' lı sever en güzeli. Benjamin button gbıdır yaşlandıkça gençleşir. yediği patatesten, tuttuğu takımdan, sevdiği kadından asla vazgeçmezz. Geliyorum dedimi gelir, Gidiyorum dedimi gider. Nereye giderse gitsin YALOVA'yı över ve elbet bir gün yine YALOVA'ya döner. Ya Ölüsü, Ya Dirisi ..
güncel Önemli Başlıklar