bugün

yeliz'in ihtiyar falcı albümünde sanat müziği formatında ve "yosun tuttu gözlerim" adıyla söylediği şarkı.
erkin koray ile efsane olmuş şarkıdır.ayrıca avrupa yakası nın tanrıverdi sinin coveride gayet şükeladır.sözleri şu şekildedir :

Bir ben miyim periian gecenin karanliiinda
Yosun tuttu gözlerim yalnizlar rihtiminda
Bütün gece ailadim dalgalar kucaiinda
Yosun tuttu gözlerim yalnizlar rihtiminda
Bir benimi unuttular uçup gitti martilar
Geceler ben ve deniz yalnizlar rihtiminda
1959 yapımı, lütfi ö. akad tarafından yönetmenliği yapılmış, başrollerinde sadri alışık, çolpan ilhan'ın oynadığı filmdir. marcel carne'nin sisler rıhtımı adlı filminden sinemamıza uyarlanmıştır.
tam da hafif rüzgarlı bir gecede evine yine yalnız dönerken, son sigaranı tellendirirken işitilesi eser.
(bkz: yalnızlar garı)
erkin koray klasiği. hakkında bir çok şey söylenebilir ama ben sadece mükemmel diyeceğim bu şarkı için. çoğusu, akustik versiyonunu daha çok beğense de bence bu şarkının tamamlayıcısı sonundaki solodur. canım sıkıldığında açar 4-5 kere dinlerim. derdi tasayı unutturur erkin baba gitarıyla.

erkin koray kariyerine bir sürü harika şarkı sığdırdığı için bu şarkısı gereken ilgiyi görmemiştir maalesef.
filmin senaryo yazarı olarak ali kaptanoğlu ismi geçer, bu attila ilhan' ın kullandığı takma isimdir. ayrıca sadri alışık bu film sırasında çolpan ilhan' a aşık olmuştur. çolpan ilhan, sadri alışık, turgut özatay, osman alyanak, kemal edige, sadettin erbil bulunmakta.

bir sadri alışık şaheseri daha, filmin adı bile duygu dolu ve usta oyuncu hayat arkadaşı ile bu filmde aşkları başlamıştır. işte efsane filmden bir sahne :
telsizci hamdi : rıdvan abi nasıl... gidiyormuyuz bu gece..
rıdvan kaptan : hayır..
hamdi : amma yaptın ha..nasıl buldun melahati... ya güneri..
rıdvan kaptan : sarmadı beni hamdi, ama o kız...
hamdi : güner mi ? kontes güner o..
rıdvan kaptan : pekte konteslikle alakası yoktu doğrusu. yalnız bişey vardı gözlerinde nasıl diyim sanki, zehir gibi bi acılık vardı. beni eve götür dedi... ne evi, otel odalarında süründüğü besbelli. tuhaf dimi, böyle bir ağızdan ev lafı duymak...
hamdi : alışkanlık olucak abi..
rıdvan kaptan : alışkanlıktan fazla, bir hasret, kuvvetli bir istek belkide kim bilir, belli olmaz bunlar boşver.
hamdi : gidiyormuyuz akşama..
rıdvan kaptan : bakalım... belli olmaz...
sıkı bir film. sadri alışık ve çolpan ilhan'ın miladıdır hatta. bu filmden sonra bir ömür bir hayatı yaşamışlar.

sadri alışık'a laf yok, sinemanın şiir hali zaten. fakat ben çolpan ilhan'ı yazmak isterim en çok.
müthiş. ama müthiş. film boyunca o donuk bakışlar, öldürücü bir darbe.

kim istemez böyle güzel ölmeyi?
türk sinemasının kült eserlerinden 1959 yapımı ömer lütfi akad filmidir.
sadri alışık'ın başarılı oyunculuğu malum zaten. atıf yılmaz'ın ah güzel istanbul'u öncesi ısınma turu edasında adeta. bir nevi müthiş karizmatik haşmet ibriktaroğlu'na hazırlanma söz konusu. çolpan ilhan, sadri alışık'tan da fazla dikkat çekiyor. filmin ismini de sonsuz ifade eden yalnızlık ve kaybetmişlik teması çolpan ilhan'la mana kazanıyor. resmen döktürmüş film boyunca kendince kapana kısılmış ve donmuş kalmış hali enfes kuşkusuz. turgut özatay ekibiyle birlikte dolar kaçakçılığını dizayn ederken, çolpan ilhan'ı bataklıktan çıkardım iddiasıyla onun üzerinde fazlaca söz sahibi olmak istiyor. görünen yaşantı da çaresizlikle bataklıktan farksız aslında. kaptan (sadri alışık) bu yalnızlıktan bakışların gittiğin yerden uzaktan bir birliktelik ve sevgi çıkarmaya hazır ve nazır. böylece akıp gidiyor yalnızlar rıhtımı. akla ister istemez erkin koray geliyor. kendine has etkileyici sesiyle.
10 üzerinden 7,5!
Erkin Koray efsanesidir. aslında efsanelerinden yalnızca biri dersek daha doğru olur. sözleri ile yalnızlığı bu kadar iyi tarif eden, müziği ile de adeta takma kafana diyen bir şarkı yok.

http://www.youtube.com/watch?v=nITp4A51z28
dün gece 11 den beri aralıksız dinliyorum nası bi şarkıdır kim dese güzel geliyor kulağa.
müslüm gürses yorumu müthiştir.

http://www.youtube.com/watch?v=jfV_Mc-p4Y8
ne güzel şarkıdır o öyle. unutulmaz efsanedir. evet.
erkin koray'ın güzel parçalarından bir tanesidir. Yılbaşı akşamımı bu parça ile geçirdim.
erkin koray ın unutulmaz şarkılarından biridir.

--spoiler--
bir ben miyim perişan gecenin karanlığında
yosun tuttu gözlerim yalnızlar rıhtımında

bütün gece ağladım dalgalar kucağında

bir beni mi unuttular uçup gitti martılar
geceler, ben ve deniz yalnızlar rıhtımında

--spoiler--
Erkin koray en guzel sarkilarindan.
harika bir erkin koray şarkısı.

"bir beni mi unuttular? uçup gitti martılar..."

gecenin içınde yalnızsanız ilaçtır.
Zuhal olcayın yorumunu beğendiğim parça. Yosun tuttu gözlerim yalnızlar rıhtımında diye devam eder.
kontes güner ve rıdvan kaptanın aşkını anlatan güzel bir film.
güzel bir erkin koray şarkısı

https://youtu.be/gG3yW9TsBAc

bir ben miyim perişan gecenin karanlığında

bir beni mi unuttular uçup gitti martılar
geceler, ben ve deniz yalnızlar rıhtımında

Aylardir bu rihtimda demirlemis bir haldeyim.
https://m.youtube.com/watch?v=aJwYOtOVxZo

Gecenin şarkısı. Evet.
http://www.sinematurk.com...m/6640-yalnizlar-rihtimi/
Erkin Koray ın rahatlatıcı müziklerindendir. Gene daldım çocukluğuma usulca.

--spoiler--
Bir ben miyim perişan gecenin karanlığında
Yosun tuttu gözlerim yalnızlar rıhtımında
Bir ben miyim perişan gecenin karanlığında
Bütün gece ağladım dalgalar kucağında
Bütün gece ağladım dalgalar kucağında
Bir beni mi unuttular, uçup gitti martılar
Geceler, ben ve deniz yalnızlar rıhtımında
Bir beni mi unuttular, uçup gitti martılar