bugün

türkiye gibi bi ülkede; trafikte, markette, kebapçıda vs. insanın başına türlü türlü şeyler gelebilirken, evinde yanlız olmayı göze alabilen kadınlara yönelik haklı önermedir. hayatın hiç bir alanında yıldırılamamış, helal olsun kadınlarıdır.
dışarıdan öyle görünüp yalnız kaldığında en ufak çıt sesinde ödü bokuna karışandır.
uğraşmak zorunda olmadığı koca-çocuk olmadığı için evde halter çalışmasına bağlı olabilecek durum.
türkiyede yaşıyorlarsa cesurdurlar ve hayranımdır kendilerine.
parası ve güzel bir devlet işi olduğundan endişesi olmayan insandır. *
(bkz: yalnız kadın yoktur kedi besleyen kadın vardır)
virgülü nereye koyduğunuza göre derinleşen bir anlamı vardı bu cümlenin. şöyle ki eğer kasıt edilen yalnız yaşayan kadınlarsa, evet güçlülerdir. kendileri hayatın zorluklarına tek başlarına katlanmak zorunda kalmışlardır. ikincisi ise, kasıt edilen yaşayan kadınlarsa işte o zaman işler değişir. hakikaten ölen kadınlar çabuk unutuluyor günümüzde. hiç kadın lider yok tekrar tekrar hatırlanacak. arada bir ya işte şöyle yaptı böyle yaptı derler ama mesela feminist hareketin öncülerinden Lady Mary Wortley Montagu'yu kimse bilmez. mesela ben de bilmiyordum google'ye yazdım buldum. işte diyeceğim odur ki kadınlar yaşadıkları zamanda kıymetlidirler. onlar öldüklerinde en fazla 10 seneye unutulurlar.
yalnız yaşayan kadınların çokça başvurduğu ciddi bir kandırmacadır. bir kadın dirençli olur(yaşadığı zorluklar karşısında kendini koyvermez misal), bir kadın cesur olur(başını belaya sokabilecek iş ve eylemlere gözünü kırpmadan atılır), bir kadın usta da olabilir pekala(evinin akarını, kokarını tamir eder) ama dünya üzerinde hiç bir kadın yoktur ki güçlü olsun. erkek gibi bir erkeğin yanında olması dahi boynunu içeri çekmesine, bakışlarının ürkekleşmesine sebep olur. yapısında yok arkadaş bir kere böyle bir şey kadının...

eğer ki saydığımız şeyleri "güçlü" olmak olarak algılıyorsak, amenna... yurdumda yaşayan hemen her kadın güçlüdür, kabul. ama etkisi altında olduğu bir erkeğin yanındaysa bu kadın, mümkün değil "güçlü" olması. dirençlidir en fazla. güçlü demek, burada kadınlığa dahi çok ciddi bir hakaret olacaktır. tıpkı her hangi bir erkeğe "masum" demek gibi...
(bkz: yalnız mı senin canın sağolsun)
doğru bir önermedir. tek çocuksa zaten doğuştan yalnız olmakla beraber bide okumuşsa, iyi bir kariyeri varsa, akıllıysa,farkındaysa yalnızdır ve muhtemelen yalnız kalacaktır ama güçlü de olacaktır hep! (bkz: gerçekler acıdır).
sabahın saat beşinde, karanlıkta pencereden dünyayı seyredip, yaşadığı her şeyi hatırlayıp, ölçüp tartıp, yine de bu yalnızlığı tercih eder hale getirilmişse, güçlü olmak zorunda olan hatundur. anlamıştır çünkü hiçbir erkeğin onu yalnız bırakmayacak kadar güçlü olmadığını.
Hikaye, gerçek bir kadın her zaman bilir bunu. Sakallarımdan öpüp uyuma rahatlığı varken göğsüme yatıp, hangi kadın ister boş evde yatıp uyanmayı hetero değildir zaten kendini güçlü sayıyorsa.

Ben ormandaki ahşap evime gidiyorum şömine başına haberi olsun.