bugün

En büyüğü toplum tarafından saygı görmemeleridir. Çoğu zaman sanki yenmeye hazırlanmış güzel bir pasta gibi görünür insanlara. Hatta kendi cinsi tarafından bile dışlandığı vakalar çok yaygındır. Yalnızlığından keyif alan ve o şekilde çok mutlu olan bir kadın , bir erkeğe oranla nedensizce fazlaca garipsenir. Bu da Türk toplumunun ataerkil yapısından yaşadığı yüzyıla bakınca inatla sıyrılmayı reddettiği bir tarafının olduğunu gösterir.
delirmeyle sonuçlanan iletişimsizliktir en başta.
ulaşılamadıkları taktirde kötülenmek bu problemlerden biridir.
yalnız yaşayan kadın bir havuzu tek başına 4 saatte doldurabilmektedir.

birlikte yaşayan iki kadın bu havuzu kaç saatte boşaltır?
* * * *
ona problem çıkarmak isteyenlerdir en büyük problemi. gerçekten her kadının en büyük sıkıntısının yemek yapmak olduğunu düşünmek ne acıklı. bir insan karın gurultusunu durduracak azlıkta yiyerek de yaşayabilir. ama duygumuz, hayalimiz, gerçeğimiz işte bunlar bambaşka. en büyük problem bu ki yalnız yaşayan kadın değil, insanın yalnızlığının problemi. çözme işini ona bırakırsanız özgürleşeceğiz.
Telefonda yaptığı gayet sert,radikal ve kararlı kavganın ardından sarılıp ağlayacak birinin olmaması.
yalnız yaşayınca eve giriş çıkışınızı izleyen, bolca dedikodunuzu yapan, karısı yokken asılan çok namuslu aile babalarından oluşan komşularınız oluyor.

kendimden biliyorum.
Beylikdüzü veya Bahçeşehir'deki sitelerde yaşarsa çevresel faktörlerden etkilenmeyecektir. Buralarda kimse kimseyi sallamaz. Hanım kişi de eve istediği gibi lavuk atar.
yalnız yaşayan kadın.avi.
Kimi zaman televizyon açık uyumak. Beraberinde getirdiği kalitesiz uyku ve hacimli elektrik faturası.
(bkz: fuck buddy)
yalnız yaşayan erkeklerle benzer problemlerdir bazı istisnalar hariç *
dizilerde seri katillerden çok çeker bunlar.
18.yy beyinli yaşlı komşuların arkasından atıp tutmalarıdır.
başın yaslanıp dertlerin unutulacağı bir "omuz başı"nın eksikliğidir.

(bkz: cinsel çağrışımlarını izne gönderen şair)
kavanoz kapaklarını açmakta zorlanmalarıdır.
lambayı takmada ve perdeleri geçirmede sıkıntılar yaşayacaktır.
gecenin bir vakti kapı çaldığında yusuf yusuf olacaktır.
yalnız yaşamasa da karşılacağı problemlerdir. Kamuya açık olan her ortamda istismar edilecektir kadın mutlaka. Hamileysen çıkma tahrik oluruz, ses çıkarma tahrik oluruz, saçını açma tahrik oluruz, pardesüsüz ve başörtüsüz çıkma tahrik oluruz.. ulan ne tahrik adamlarmışız yaa. Açlık çok kötü bi şey abiler bu kafada ki adamların erken boşalma sorunu olması kaçınılmaz.

siz tahrik olmayın diye kadın yok oldu lan literatürden.
yalnız yaşamış bir kadın olarak düşünüyorum da hiç zorluk çekmemişim.

perdemi de takmışım, lambamı da yakmışım.

bir tek bulaşık makinesinin altını silmek istediğimde çekemediğimden sıkıntı yaşıyordum ama onu da silmeyerek aşmıştım.

her canlı kendi kendine yetebilir.
yukarıda yazılanların biraraya gelmiş halidir. amma ve lakin istediğini yapma özgürlüğüne sahiptir. istediği saatte girip çıkar evine. hesap soranı olmaz. fitne komşular da olmadığı sürece tadından yenmez bir hal alır. her işini kendi halleder. yer, içer, s.çar, yatar, uyur, film izler, ağlar, güler, kendiyle konuşur, şarkı söyler vs. gün gelip de yalnız yaşama işi sona erdiğinde daha güçlü bir kadın olarak çıkar insanların karşısına; çünkü tek başkına onca zaman mücadele vermiş ve galip gelmiştir.
kavanoz açamamak değildir.

edit : Kadın yazarları daha iyi anlıyorum şimdi 3 kelimeye 9 artı geldi. özelden yürüyen yok ama en azından bu iyi.
en büyük problemi çantanın içinde iki saat anahtar aramak olabilir. onun dışında problemi yoktur.
arada sevmenin sevilmenin eksikligini yasasanda, kafa rahat.
Yalniz yasamayan kadin probleminin yaklasik %1 i kadar filandir.