1. ?.
  insanın konuşacak dertleşecek kimseyi bulamadığı zamanlar nefesinin daraldığı ve haykırmak istediği andır.
  1 -1 ... tomamca
 2. ?.
  son sigaranin da bittigi an.
  11 -2 ... soyle-boyle
 3. 1.
  birbirini önceden tanıyan bir topluluğun içinde bir yabancı olarak varolmaya çalıştığınız ilk gündür yeni geldiğiniz sınıfta ilk gündür belki herkesin bir arkadaşı varken herkes tenefüste kiminle oynayacağını bilirken ve bir sürü tatil anısını gülerek anlatırken sizin tek oturduğunuz sırada yok farzedilmenizdir saatlerde kıpırdamadan o sırada oturmak önünüzdeki kitaba bakmak yerinden kalkmaya konuşmaya utanmak ve sonunda kimsenin sizi oyun oynamaya çağırmayacağını kimsenin sizinle arkadaş olmak istemediğini hissettiğiniz andır.
  2 ... kenan evren
 4. 2.
  ev arkadaşınızla kavga edip onu evden attığınız an.*
  2 ... gothic evil
 5. 3.
  (bkz: yalnızlığın anlaşıldığı anlar)
  1 ... penta-don
 6. 4.
  fazlasıyla değer verilen kişinin anlaşılmaz bir sebeple gecenin bir vakti insanı üzmesi. haliyle gece boyunca yaşanan can sıkıntısı, uykusuzluk..
  -1 ... arjen robben
 7. 5.
  deliler gibi aşık olduğunuz kadının; bağırmalı çağırmalı, hakaretli küfürlü bir kavga sonrasında "seni terkediyorum" dediği gece, o mükemmel sevişmelere, en zevkli uykulara ev sahipliği yapan yatakta tek başına bir o tarafa bir bu tarafa dönüp durarak yattığınızı/uyuyacağınızı sandığınız andır. ne kadar içtiğinizin de önemi yoktur artık yalnızlığınız için. zira hayat sizin salaklıklarınızı affetmeyecek, hoşgörü ile karşılamayacak kadar sert bir şeydir. geberene kadar ağlasanız da içinizdeki o boşluktan her saniye bir kere daha düşmekten alıkoyamazsınız kendinizi. ve bir kere daha... bir kere daha...
  4 ... dede korkut
 8. 6.
  çölde ufukta bir kutup ayısının bile görünmediği andır.
  3 ... tankut kabza
 9. 7.
  askerliğin ilk gününde nizamiye kapısından içeri girdiğiniz an'dır.
  (bkz: kalabalıklar içinde yapayalnız olmak)
  1 ... ben sarhos degilim
 10. 8.
  arkadaşlarınızla otururken herkesin birbiriyle birşeyler konuşması fakat sizin bu konuşmaların hiçbirini anlamamanız, kendinizi yabancı gibi hissetmeniz.
  1 ... gonulcelen