1. 1.
  Yalan söyleme de, çalma gibi bir uyum ve davranış bozukluğudur.
  Çocuklarda 6-7 yaşlarına kadar görülen abartılı söylemler ve hayallerle ilgili ifadeler gerçeğin tam olarak çarpıtılması anlamına gelen yalanla karıştırılmamalıdır.Çocuklar 6-7 yaş dönemine kadar hayali arkadaşlarıyla aralarında geçen diyaloglardan söz edebilir veya izledikleri bir olayı kendi algıladıkları biçimde süsleyerek veya biraz abartarak anlatabilirler. Çocuğun bu tip davranışları bir uyum davranış bozukluğu olan yalanla karıştırılmamalıdır.
  Çocukları mutlaka yalan söylemeye iten ailesel, çevresel veya toplumsal bir faktör vardır. Aile içinde veya çevrede çok sık yalan söyleniyor olması çocuğun da yalan söyleme davranışını taklit etmesine ve yalan söyleyen kişileri model almasına neden olur.

  Çocuklarda bir uyum ve davranış bozukluğu olarak görülen yalan söyleme davranışının altında yatan sebepler aşağıdaki gibi özetlenebilir;
  Sevgi ve şefkat eksikliği
  ilgi eksikliği
  Değersizlik ve onaylanma gereksinimi
  Aileden taktir görememe ve yetersiz ödüllendirilme
  Aşırı takdir ve aşırı ödüllendirilme
  Aşırı cezalandırıcı tutuma maruz kalma
  Kıyaslamacı tutuma maruz kalma
  Küçümseyici ve aşağılayıcı tutuma maruz kalma
  Korku ve kaygılar

  Çocuk, kardeşleriyle veya başka çocuklarla sıklıkla kıyaslanıyorsa ailenin onayladığı çocuğa benzemek amacıyla yalana başvurabilir.Kendini değersiz hisseden bir çocuk çevresindekiler tarafından değerli algılanma ve onaylanma ihtiyacıyla sahip olmadığı bir şeye sahip olduğunu veya yapmadığı bir şeyi yaptığını ifade edebilir.Ailesinden hiç göremediği takdiri görebilmek yada sürekli hale gelmiş takdiri devamlı kılabilmek amacıyla kendini elde etmediği bir başarıyı elde etmiş gibi gösterebilir.

  Aileler çocuklarına karşı baskıcı, aşırı disiplinli, cezalandırıcı tutumlardan kaçınarak, çocuklarının eksik yönlerinden ziyade olumlu yönlerini de ön plana çıkararak ve çocuklarını korkutan, kaygılandıran durumlar konusunda daha bilinçli davranarak çocuklarını yalan söyleme davranışından uzak tutabilirler.

  Çocukları yalan söyleyen ailelerin bu davranışı nedeniyle çocuklarını cezalandırmaları sergileye bilinecek en hatalı tutum olur. Böyle davranan bir aile çocuğunu daha çok yalana ve yeni davranış bozukluklarına iter. Bunun yerine, aile çocuğun neden yalan söylediğini araştırmalı ve bu sebepleri çocukla birlikte ortadan kaldırmaya çalışmalıdır. Bazı durumlarda sorun çok ilerlemiş, bu nedenle çözümsüzmüş gibi görünebilir. Böyle bir durumda aile bir psikologdan yardım almaktan çekinmemelidir. Bir uzman yardımıyla bu davranışın altında yatan etmenler tespit edilerek ortada kaldırılmalı ve çocuğa daha sağlıklı davranışlar kazandırılmalıdır.
  1 ... shirce
 2. 2.
  ee çocuk,kaka çocuk..!
  2 ... isibilenisegitmeyen
 3. 3.
  belli bir dönem küçük yaştaki çocukların bayağı bir çoğunluğunun içine düştüğü durum.psikolog veya psikiyatriste götürmekle olmaz; aileden ve çevreden gelen davranışların çocuktaki yansımasıdır bu. bu konuda yapılacak şey çocuğun bilinçlendirilmesi. ileride kişisel bozukluğa neden olabilir.
  ... kacak kelebek
 4. 4.
  dayak yemekten korkan ama yalan söylemeyi beceremiyorsa daha cok dayak yiyecek olan cocuk..
  1 ... clasura
 5. 5.
  pinokya'ya öykünmüş minik yavru.
  ... pafküf
 6. 6.
  -baba yaz okulunu kazandım!!!daha fazla okuyacam,yazıda okulda geçirecem...

  +demek yaz okulunu kazandın aferin oğluma...oku oğlum oku daha fazla oku!
  2 ... episantr
 7. 7.
  Yalanı ortaya çıktığında evdeki halı desenlerini ve yerdeki taşları inceleyen, gelecekte jeofizik bölümünü tercih etmesi gereken acınası çocuktur.
  ... gurayim44