bugün

yakın çevresinin ideolojisini sorgusuz sualsiz kabul eden tiptir. daha çok gençler ve çocuklar için tehlikelidir. kişi öyle bir haldedir ki zaten bunun* aksini düşünmek bile aklına gelmemiştir. oturup ben kimim, benim inancım neyin nesi, benim milliyetim nedir, davam nedir, haklılığım nedir haksızlığım nedir* diye pek düşünme gereği hissetmez. aslında kimliksizdir, karaktersizdir. pek fazla kitap okuyanda çıkmaz bunların arasından.
herhangi bir şekilde farklı ideolojiyi(bakış açısını) inceleme gereği duymamıştır. annesi babası* bir şey hakkında negatif konuşuyorsa o şey negatif, pozitif konuşuyorsa o şey pozitiftir. toplumun en büyük problemlerinden biridir. bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktır.

edit- şu şekilde örneklendirilebilir:

(seçim zamanı yaşanmıştır)
b:ben
d:dayım
y:yakın çevre

b:oo günaydın dayı.
d:günaydın. naber? kime vercen oyunu.
b:hak ve eşitlik partisine dayı.
d:haaa şu osman pamukoğlu'mu? yaa bırak allah aşkına.
b:ama dayı adamın 5 kitabını okudum, kendisine güveniyorum ayrıca rte papa 10.innocentusun huzurunda ab anayasasına imza attı. ben ona vermeyeceğim oyumu.
d:ya şimdi ben o kadar ilgilenmem siyasetle ama.....
b:neyse dayı farketmez isteyen istediğine versin oyunu.
(okula varılır)
d:(yakın çevre sırada beklemektedir) şu sizi kandırmasın ha oylar akp'ye.
b:te allah'ım yarabbim.
y:yok ya o hayaller kuruyor zaten. (akp hakkında zerre bilgiye sahip olmayan genç nüfuslu yakın çevre)
istisnai durumlar hariç yer yüzünde yaşayan her insanın karşı karşıya olduğu durumdur.

buna çok basit bir örnek verebiliriz. insanların %99 u doğduğu ailenin seçtiği dini kabullenmek zorunda kalıyor. peki o aile neden mensup olduğu dini seçmiştir? cevabı basit onu dünyaya getiren insanların da o dini tanıtmaları sevdirmeye çalışmaları. sürekli bir zincir halinde düşünerek olursak doğduğun yerle alakalı olduğuna kadar varabiliriz.

daha özele inip müslümanlar için düşünelim. türkiye'nin resmi dini başka bir din olsaydı kaç müslüman olacaktı burada?

isteyen değiştirebilir zırvalarına girmeyin lütfen, evet isteyenin seçebildiğini biliyoruz ama doğduğumuz günden beri beynimize aşılanan kaç şeyden vazgeçebiliyoruz ki?
üniversite son sınıfında geçen muhabbettir.
ben: x'sin yaptığı atılımlar ülkenin gelişmesine cok büyük katkılar yapmıştır.
ark: ya boş ver x tam münafık hep halka zararı dokunmuştur.
ben: kaynağın ne ki.
ark: dedem diyor.
ben: ???
güncel Önemli Başlıklar