bugün

her ülke ilerlemek için tarihini kültürünü mutlaka bilmek zorunda . tarihini bileceksin ki dostunu düşmanını bilesin. yaptığın hataları bilesin. yapman gerekenleri bilesin. sadece ilerlemek için de değil aslında vatan olmanın özünde bu vardır. kendini bilmek tanımak.
fakat;
kendimi bildim bileli ortaokulda sosyal bilgiler lisede tarih üniversitede inkılap tarihi olsun hep aynı konuları görüyoruz.

osmanlıyı hepimiz ezberledik.
bütün anlaşmaları...
padişahları...
atatürkün hayatını...

ama sonrası yok .
nerde cumhuriyet kurulduktan sonrası ?

kesinlikle bunları da bilmemiz gerekiyor. buna birşey dediğim yok. ama yakın tarihin gençler tarafından ne derece bilindiğini bilmiyorum.
bu konuda bir eksiklik var. herşey anlatılsın lise öğrencisi bunları bilsin bu ülkeye hangi başbakan ne kattı ne götürdü bilsin.
eceviti , tansu çilleri , turgut özal zamanını ...

şimdilik aklıma gelen olay ise şu;

bu ülkenin başbakanı idam edildi. adnan menderes ... olayın büyüklüğüne bakarmısınız kolay kolay olabilecek birşey mi ?
peki neden oldu biliyormuyuz ? işte kastettiğim bu. okulda öğretilmiyor.ailesinin anlatmadığı ya da araştırmayan bir genç bunu bilebilrmi ? özellikle de siyasetle ilgisi yoksa. ama bir gencin bunları bilmesi için siyasetle ilgileniyor olması gerekmemeli.

itiraf etmeliyim ki ben bilmiyorum yakın tarihle ilgili ayrıntıları nedenini niçinini . bugüne kadar hiç üstüne düşmedim.belkide isyanım bu yüzden . artık bu eksiklikliği hissettiğimden.
(bkz: resmi tarih)

bu konuda ece baba ne demiş görelim ;

1. atlasları getirin! tarih atlaslarını!
en geniş zamanlı bir şiir yazacağız

2. harbi karşılık verecek ama herkes
göğünde kuş uçurtmayan şu üç soruya:

3. bir, yeryüzüne nasıl dağılmıştır
tarihi düzünden okumaya ayaklanan çocuklar?

4. iki, daha yavuz bir belge var mıdır ha
gerçeği ararken parçalanmayı göze almış yüzlerden?

5. üç, Boğaziçi bir istanbul ırmağıdır
nice akar huruç alessultanlarda bayraksız, davulsuz?

6. nerede kalmıştık? tarihe ağarken üç ağır yıldız
sürünerek geçiyor bir hükümet kuşu kanatları yoluk

7. çocuklar! ile bile muhbirler! ve bütün ahali!
hep birlikte, üç kez, bağırarak, yazınız

8. kurşunkalemle de olabilir
yort savul!
tek partili sistem, ilk muhalif partinin kapatılması, çok partili sistem, 27 mayıs ile askeri vesayetin ilanı, muhtıralar, darbeler, terör, devalüasyonlar, krizler, yolunan halk ve ayrışmanın eşiği. nesini yazacaksın bu tarihin?
öğrenmek isteyen öğrenir. hele bu devirde . . .
eğitim sistemindeki en önemli eksikliklerden birisi sayılabilecek durumdur.
gerçek tarihin tarafsız olarak yazılabilmesi ve öğrenilmesi için ilgili tarih üzerinden belli bir zaman geçmesi gerekmektedir. Bu nedenle bazı gerçeklerin ortaya çıkması ve tarafsız olarak neden-sonuç ilişkilerinin kurulabilmesi için zamana ihtiyaç vardır. ancak özellikle bizim eğitim sistemimiz, tarihimizin başarılarını, güzelliklerini aktarıp, hataları, yanlışları gizleme politikasına sahip olduğu için bazı tarihi gerçekleri öğrenmek muhtemeldir ki hiçbirimize nasip olmayacaktır.
milli eğitimi, hiçbir zaman eğitimle ilgilenmemiş kişilere emanet etmenin sonuçlarından biridir.
ya da bir bir ortaya döküleceğindendir yaptıkları yanlışların . bu yüzdendir öğretilmemesinin nedeni .
tc yakın tarihi öğretmek gibi bir gaflette bulunamaz. üzeri hiçbir yalanla kapanmayacak iğrençlikleri kapsayan yakın dönem içerisinde hiç bir örtbas yöntemi tc'yi aklayamaz.
öğretilenin de büyük bir kısmının yanlış öğretilmesi üzücüdür. özellikle ikinci abdülhamid dönemi.
öğretilen tarihin şan ve zaferden ibaret olduğunu düşününce normal geliyor insana, yüz lekesi, utanılacak olaylar var yakın tarihte zira.
çağdaş türk tarihi adı altında liselerde seçmeli ders olarak öğretilmektedir.
Politize edilmeye çok müsait olduğundan ve politikaya okullarda sıcak bakılmadığından okutulmayandır. Çağdaş Türk Tarihi'ni saymayın, Son sınıf son konuya sığıştırılan tarihten ne beklenir?
yakın tarih diye bir şey olmamasından kaynaklıdır.
solculara göre ya da sağcılara göre yazılmış olan uydurma bir takım olayların farklı yorumları vardır.
gençliğe yeni adım atan bireyin yakın tarihi kimden dinlediği ya da okuduğu, o bireyin nasıl bir siyasi fikir altyapısına sahip olduğunu ifade edecektir.