1. 1.
  yakında olsa tarihi net olarak bilinmeyen zaman dilimini anlatır.özellikle tarih kitaplarında bolca kullanılan ne idüü belirsiz bir zaman dilimidir.
  ... sne
 2. 2.
  müfredatta yer almaması gençlerin, kenan evreni tonton, ressam amca/dede olarak tanımasına sebep olan durum..
  1 ... susamsokagi
 3. 3.
  (bkz: dün)
  ... sally
 4. 4.
  yazar fikret başkaya ya göre tam bir yalan çöplüğü...
  ... a la folie
 5. 5.
  en az osmanlı'nın 1700'Lerdeki tarihi kadar önemli olan tarihtir.
  biz doğmadan önce bu ülkede ve çevrede ne olmuş ne bitmiş, etrafta konuşulan kişilerden kimler haklıymış, kimler haksızmış tartışmaları 80 sonrası doğmuş nesil için çok önemlidir. zira bu neslin kendi imkanlarının dışında yakın tarih bilgisine erişmesi gerçekten zordur. çünkü bilgiyi almayı teşvik etmesi gereken eğitim kurumları bırakın teşviği, ucundan da olsa bilgi vermemektedir. bunda bilemiyorum artık meb'in mi yoksa başkasının mı suçu var ama kesinlikle lisede öğretilmelidir bu yakın tarih. yoksa bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan *, çevresinden 'abi şu adam şunu yapmış. süper, türklüğü savunmuş, kahramanmış' gibi taraflı yorumları duyan liseli gençler yanlış yönlendirilmektedir.
  özellikle liselere yakın tarih dersinin konulması, bu tip kulaktan dolma bilgilerle kahraman seçen heyecanlı gençlere bir nevi ışık olacaktır. en azından sırf bu yüzden neyin ne olduğu legal yollarla gösterilirse insanlar bilgilenmiş olur, yaşanmış gerçekler konusunda fikir sahibi olmuş olurlar. yoksa, ismi yakın tarihin günlerinde geçen ibişler hakkında sağda solda yalan yanlış şeyler anlatılmakta.
  2 -1 ... kasgarli tost
 6. 6.
  ilerki bir zamanda, şuanki durumumuz hakkında ne konuşulacağını şahsıma çok merak ettiren ana başlık.

  darbeler diyoruz, olaylar diyoruz, bunların çoğunu duyduk ya da okuduk, kimimiz biliyoruz.

  bundan 50-60 yıl sonra, "hopa olayları" diye bir alt başlık olursa eğer düşünün bakalım, insanlar protestoları mı ayıplayacak, yoksa hükümeti mi eleştirecek?

  ha tabi bu yandaşçılık geleceği de alıp götürmezse...

  demokrasi denen bu şeyde, yapılan ayıplar, o ülkelerin yakın tarihlerini her zaman kirletirler.

  siz şimdi bu olayları alkışlayın, şakşaklayın. eminim yarın ya bunun ekmeğini yersiniz, ya da şimdi bu hükümetin ev basmalarını, cenazeyi engelemeye çalıştığını hüzünlenerek hatırlarsınız tüm ikiyüzlülüğünüzle, sanki hiç "oh iyi oldu, devlet gücünü göstersin efendim" dememişsiniz gibi.

  sizi de utançla anacaklar. benim hiç şüphem yok.
  -1 ... bad trip
 7. 7.
  süleyman demirel'in iç kümesi.
  ... saylon muzaffer pro evo
 8. 8.
  belgeselleri oldukça sürükleyicidir. her türk gencinin bunları izlemesi ve türkiye'nin yakın tarihi hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. eminim çoğunun hiçbir bilgisi yok. hangi darbe hangi yılda yapıldı, hangi siyasetçi devlete en çok zararı verdi diye sorsan öyle kalır. izlemeyenler için linkler:

  son darbe 28 şubat:

  (bkz: 28 şubat 1997)

  http://www.youtube.com/watch?v=7GCxnSErtJA+

  12 eylül 1980 darbesi:

  http://www.youtube.com/wa...p;list=PL9A75F944C2D8CCC2+

  demirkırat belgeseli:

  http://www.youtube.com/watch?v=ZG41D7pBBfM+

  (bkz: 27 mayıs 1960)

  edit:

  bu da 12 mart belgeseli:

  http://www.youtube.com/watch?v=ztwH9pq5pY8+
  2 ... delicious
 9. 9.
  çağdaş tarih olarak da lanse edilen tarihtir. çok fazla çarpıtıldığı söylense de kaynaklar ve belgeler var olduğu sürece iddiaları boşa çıkartacak olan tarihtir aynı zamanda. yakın tarih denilince ilk akla gelen ise ulu önder Atatürk'tür.
  ... elemanin biri
 10. 10.
  uzak tarihtir aslında. okuyanı pek azdır.
  ... tongue fu