1. 1.
  Bilim sanat edebiyatta filan.

  Şüphesiz ki bu da onların snavıdır aynı zengin olmaları gibi.
  2 -3 ... ebu tahir erecto
 2. 2.
  Eğitim sistemiyle alakalıdır o.
  2 -1 ... gibigibisanki
 3. 3.
  Eğitim sistemiyle değil doğrudan doğruya genetikle alakalı olay. Bununla ilgili sayısız çalışma/veri var. Yahudilerin ortalama iqsu 100+. ayrıca gifted sayısı diğer toplumlara göre orantısız düzeyde fazla. Nobel ödüllerinde de bu fark inanılmaz belirgin. Romalılardan müslümanlara envai çeşit toplumun yahudi nefretinin özü de yahudilerin zekalarının gereği kabiliyetlerini ve ona paralel başarılarını kıskanmaktır.
  4 -3 ... gaspirali
 4. 4.
  Bunun Zeka ile açıklanması esansiyalizm olur. Bu bilimsel bir bakış değil. O yüzden Onu Tarihselleştirmek gerekir.

  Efendim, yahudiler tarihleri boyunca Zülum görmüş bir etnik grup. Önce dağıtılıyorlar, bildiğiniz gibi. Gittikleri memleketlerde çingenelere benzer bir dışlanma söz konusu. Avrupa’da soylular yahudileri yaşadıkları bölgelere almazlar. Yahudilere şövalyelik, bürokratLık, bilim adamlığı gibi soyluların yapabileceği Meslekler de kapalıdır. Bunlar da mecburen ticaret ile uğraşır, burj denen şehirlerin dışında yaşamaya itilirler. Ticaret yapmanın neyi kötü, diye düşünebilirsiniz. Ticaret 18. Yy sonlarına kadar çok itibarlı bir şey değildi. Aristokrat ve feodal anlayışta ticaret aşağı insanların uğraşıdır. Onursuzluk göstergesi olarak sayılırdı. Aristokrat zekasıyla, bilek gücüyle, cesaretiyle hayatını kazanmak zorundadır. insanların önünde eğilmez. Tüccar eğilir, malını satmak için türlü türlü numaralar peşindedir. Bir de tüccar yeri yurdu belli olmayan bir adam. Uzak diyarlara gidiyor. Kervanla bir çıkıyor aylarca Ortalarda yok. ajan mıdır nedir belli değil. Üstelik gittiği yerlerden hastalık falan Getirdiği de oluyor. VelhasılIkelam yahudiler ticarete bir şekilde itilmiş halde. O ezilmişlik yahudilere iki şans sunuyor. Ya bulunduğu toplumda o toplum mensubuymuş gibi yahudiliğini saklayacak ya da Entelektüel olarak bu Ayrımcılık ile mücadele edecek. Zira marksist literatürde yahudi düşünürlerin ağırlığı Barizdir. Bu bazılarının sandığı gibi gizli bir şey ya da yahudi oyunu değil. Adamların içinde bulunduğu sosyal şartlar onları buna itiyor. Tabii, zamanla Yahudi tüccar zenginleştikçe aristokrasiye karşı iktidarı da ele geçiriyor. Eskiden aşağılanan burjuvazi artık yeni düzenin hakimi oluyor. Ama sadece paraya hakim olmak yeterli değil. Hegemonik bir kültürel mücadele de ortaya koyulmalı. Zengin sınıf çocuklarının Artık sanat, bilim, edebiyat gibi uğraşlara Yolu daha açık.

  Bu böyle Çok kaba bir tarihsel arka plan. Söylediğim her şeye itiraz edilebilecek noktalar olabilir. Genel çizgi bu ama. Neyse, şunu Unutmamalı ki Nasıl ki yahudileri Entelüjansiyada öne geçiren sosyal şartlar olduysa artık onların dayandığı zemin de Kaymaktadır. Burjuva toplumu ve değerleri 19 yy son çeyreğinden bu yana gittikçe erozyona uğruyor. Kendi de bir yahudi olan hobsbawm’ın tespitidir bu. 20. Yy’da burjuva kültürü yıkıldı, 21. Yüzyılda bambaşka bir kültür şekilleniyor. Yeni kültürler yeni elitleri ortaya çıkarıyor. Yani yahudilerin kültürel Hegemonyası on the verge of extinction demek mümkün.
  1 ... mb isimli cocugun anilari
 5. 5.
  Kesinlikle doğru bir tespittir. Kültürel alanda, ticarette ve yazılımda başarılılar abicim, kabul edelim bunu. israil'in gelişmişliği ortada. Hollywood sektöründe de etkinler. Bir sürü bilim insanı da çıkardılar.. Bazen diyorum ki, oğuz olacağıma karay türkü olsaydım.. Yüce yehova sizi korusun..

  Yazılım konusuna gelirsek,
  (bkz: sedat kapanoğlu)
  (bkz: ismail alpen) zall, bir yavudi dölü..
  (bkz: mark zuckerberg)
  ... magicovento