1. 1.
  maide suresinde yapılmaması emredilmiş eylemdir.

  51- Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onları dost edinirse, şüphesiz o onlardan olur. Şüphesiz Allah, zalim kavmi doğru yola iletmez.

  52 - Kalblerinde hastalık bulunanların :" Bize bir felaket gelmesinden korkuyoruz" diyerek, onların arasına koşuştuklarını görürsün. Umulur ki Allah, bir fetih ihsan eder veya katından bir emir (iş) getirir de içlerinde gizlediklerine pişman olurlar.

  insan sever arkadaşlarım değişik zamanlarda konu hakkında bol bol ahkam kesmektedir, bu ayet üzerine yorumlarda bulunmaktadır fakat şunu görmekteyiz ki;

  hıristiyanlar ve yahudiler birbirleri ile dosttur. israil gazze de masum müslüman halkı katlederken, dünyanın abişiğine soyunmuş amerika ve tüm batı alemi bu vahşete sessiz kalmakta, kınamakla yetinmektedir. afganistan'ı terör, ırak'ı demokrasi için işgal eden amerika, israil'in bm tarafından yaptırıma zorlanmasını dahi engellemektedir.

  bir insan ister müslüman olur ister olmaz, ister islama inanır ister inanmaz ama şu bir gerçek ki, kuran-ı kerimin hükmü ebedidir.

  edit: ne çok sevenleri varmış yahu, canla başla savunuyorlar maşalah.
  8 -9 ... ifrit
 2. 2.
  kisiyi yahudi veya hristiyan oldugu icin dost edinmedigin ya da yahudilik-hristiyanlikla ilgili bir amac gutmedigin; insanligi sebebiyle dost edindigin surece bir sakincasi olmayan durumdur.
  4 -2 ... der meister
 3. 3.
  (bkz: ben de seni aristo ya havale ediyorum)

  P.S: yahudi ve hristiyanları dost edinmek; hiç bir kutsal kitapta yasaklanacak bir hareket değildir.

  mevz-u bahis edilen ayet yanlış yorumlanmaktadır. neden?

  en önemli hadislerden biri değil midir; "en büyük sevap birisinin ahiretini kurtarmaktır" , ve yine en önemli sevaplardan değil midir bir kafiri islama davet etmek, islama geçmesini sağlamak?

  e sen dost olmazsan bir yahudiyle,hristiyanla nasıl davet edeceksin?msn'de bile davet etmek için bir yere önce eklemek gerekiyor**

  sizin gibi düşünenler yüzünden gazzeler oluyor,munichler oluyor bunu anlayamadığınız sürece her katliama sadece sessiz kalabileceklsiniz.

  p.s2: islam peygamberini medine'ye davet edenler arasında yahudi olan evs ve hazrec kabileleri de mevcuttur ki, hz.muhammed kendileriyle bir anlaşma imzalamıştır.

  ps3:evs ve hazrec, yahudilerle iş birliği ve ittifak halinde olan arap kabileleriydi yahudi değillerdi;
  hatırlatma: emperor
  6 -1 ... beitar jerusalem
 4. 4.
  dost edinmek manasının nerden geldiğini bilmeden yorum yapılması sakıncalıdır. ayetin orijinalinde "evliya" kelimesi geçer ki bunun bizim dilimize türlü türlü çevirisi vardır. "evliya" kelimesi "dost" manasına gelebileceği gibi "aziz" kavramıyla da eş anlamlı olarak alınabiliyor. yani ayette şu da denmiş olabilir "yahudi ve hristiyanların dini sembollerini, azizlerini, keşişlerini yoldaş, lider edinmeyin"

  yoksa insan olarak yahudi ve hristiyanlarla ilişki kurulmasında -zannımca- bir mahsur yoktur. tabii bu konuda bir ilahiyatçıya (zekeriya beyaz'a falan değil aman diyeyim) danışılması veya bu konuda bir kaç tefsir karıştırılması en doğru yolu görmemize yardımcı olur.
  2 -1 ... defuser
 5. 5.
  ikilemde kaldığım bir başka konudur. bir yandan mazlumun dini, milliyeti olmaz söylemi, bir yandan iman kimdedir bilinmez sorunsali, bir yanda vicdan. iki muhabbet ettikten sonra bakıyorsun acı ortak, duygular ortak, insanlık ortak... nefret edemiyorsun, arada kalıyorsun.
  1 ... patibis
 6. 6.
  bir müslümanı, budisti yahut ateisti dost edinmek kadar doğal ve humanist bir tutumdur. bu gök kubbenin altında daha ne kadar birbirimizi "öteki" diye tanımlayarak yaşamaya devam edeceğiz merak etmekteyim...
  6 -1 ... kayip pena
 7. 7.
  iyi ki ateizm ve agnostik yaklasımlar var.

  ailesinden hristiyan ya da yahudi yetistigi halde, agnostik ateizme yonelmeyi tercih eden insanlar olmasa, butun avrupa ve amerika, ortadogu ve afrika ya saldıracak.

  tarihe bir goz atıyorum da, dedigim sey gerceklesmiş, hristiyanlıgın etkili oldugu donemlerde nasıl da saldırmıslar afrika ya, insanları kölellestirmisler, satmıslar. orduları biriktirip, kudus e de saldırmıslar.

  sonra bir kısmı dini sacmalıklar butunu olarak gormeye baslayıp, inanmıyoruz artık dedi.

  sonra bir miktar barıs geldi.
  3 -1 ... syme
 8. 8.
  çatır çatır yaptığım, süper eylem. bir hristiyan olarak müslümanları da dost ediniyorum. en yakın arkadaşım da bir müslüman mesela. çok güzel geçinip gidiyoruz. çünkü birbirimizin yüzüne baktığımızda, alnımızın ortasında "hristiyan", "müslüman", "kürt", "fransız", "eşcinsel", "siyah" gibi ibareler görmüyoruz, göremiyoruz. insaniyetimiz buna el vermiyor.
  6 -1 ... oneqeno
 9. 9.
  fethullah gülen'in ılımlı islamın türkiye ayağı olması ile gerçekleşen durumdur. gidip muhabbet edip çay içmek değil bu! niye fethullah hocaya gazete alabiliyor? neden etrafındaki saksağanların şirketleri birçok imkanı kolay bulabiliyor? bu adamlar sihirbaz değil elbette! süper adamlar da değil! abd'ye türkiye'de destek veriliyor. zaman gazetesi ırak'a girilmeden önce ve girildiğinde destek verdi. ayrıca günde yüzlerce insanın tavuk gibi ölmesini umursamadı bile. müslüman okurlarını din kardeşlerine destek vermesi için organize etmedi. bunu "gaza gelip agresif davranmak olarak" horladı. onlar için beklemek, beklemek, beklemek ve bir yerlere gelmek için kendi posan çıkasıya kadar kendi fikirlerine aksi fikirlerine sahip insanlara hizmet etmek var. bu adamlar özünü kaybetmek pahasına hristiyan ve yahudilerle işbirliğine gidiyorlar. tayyip ile adl işbirliği, fethullah hocanın papayı ziyareti ve dinlerarası diyalog gayreti gözardı edilecek meseleler olamaz.
  4 ... ilham gelsin diye bekliyorum
 10. 10.
  atamızın izinden gitmek varken:
  (bkz: pavyondan dost edinmek)
  1 ... fucker fukara