bugün

google play store'da bulunan bir uygulamadır. Uygulama, internet üzerinden yabancı dizileri orijinal dillerinde ve gömülü türkçe altyazıyla izleme olanağı sunar.

uygulamanın ismi her ne kadar çakma, ezik büzük, reklamdan geçilmeyen, virüs dolu bir program öngörüsüne kapılmanıza sebep olan bir isim olsa da favori uygulamamdır.

Uygulama, sizi çok sade bir arayüzle karşılar. Uygulamayı açar açmaz karşınıza, program bünyesinde bulunan tüm diziler alfabetik sırayla çıkar. menüde yatay eksende dolaşırsanız, dizilerin sıralamasında 4 ana kategori olduğu göze çarpıyor. alfabetik sıra, türlere göre, imdb puanlarına göre ve devam eden diziler şeklinde.

herhangi bir dizi ismine dokunduğunuzda önce filmin poster, afiş vb. resmi karşınıza çıkıyor. Hemen altında dizinin farklı kaynaklardan alıntılanmış tanıtımı mevcut. Her tanıtım metninin sonunda, alıntı yapılan kaynak belirtilmekte. en altta, -dizi zamanı!- çubuğuna dokunduğunuzda öncelikle izlemek istediğiniz sezonun, dizinin kaçıncı bölümünde olduğunu soruyor. mesela; 1. sezona giriyorsunuz ve dizinin tüm bölümleri sıralı biçimde karşınıza geliyor. izlemek istediğiniz bölüme tıkladığınızda karşınıza güzel bir özellik daha geliyor. Video kalitesini belirlemek sizin elinizde. örneğin planet earth belgeselinin ilk bölümünü izlemek istiyorsunuz. video kalite seçiminde, 240p-Düşük Kalite, 360p-orta kalite, 480p-iyi kalite, 720p-hd kalite tercihleri mevcut. bu açıdan da, hem bağlantı ve telefon hızınıza göre hem de seyir zevkinize uygun bir görüntü elde edebiliyorsunuz. fakat video kalite seçiminde bu kadar geniş yelpazeyi her dizide bulamayabiliyorsunuz. oldukça normal; örneğin dexter dizisinin 2006 yılında yayınlanmaya başladığını göze alırsak high-defination teknolojisi bu kadar yaygın olmadığından dizinin o kalitede bir çekimi olmayabiliyor. zaten telefon ekranınız 480p ve 720p arasında ciddi bir görüntü sıkıntısı yaratmıyor. o yüzden bence bu da çok büyük bir sorun değil.

video kalitesini seçtik, ama bir şey eksik: MX player. programa girdiğinizde sağ üstteki üç nokta tuşuna basıyorsunuz. kararlılık: orta yazıyor. işte orada orta yazmasının sebebi mx player kurulu olmaması. "e kardeşim bana ne mx player'dan, ben telefonumun kendi player'ından izlemek istiyorum??" dediğinizi duyar gibiyim. böyle bir şey mümkün fakat ben ve bu uygulamayı kullanan birkaç dostum, telefonun kendi video oynatıcısının sorun çıkardığını söyledi. mx player son derece verimli çalışıyor bu uygulamayla. denemenizi öneririm.

evet nerede kalmıştık, video kalitesini seçtik ve iki seçenek daha. indir ve online izle. evet, internet üzerinden izleyebildiğimiz gibi indirip de izleme şansımız var. bu da son derece güzel. fakat burada da ek bir program gereksinimi daha duyuyoruz, benim önerim "ES". Google play store'dan indirebileceğimiz son derece güzel ve bu programla uyumlu çalışan bir uygulama. Bu da tavsiyemdir.

"mx player" ve "es"i de kurduğumuza göre artık her diziyi ister indirip ister internet üzerinden anlık olarak izleyebiliyoruz.
*
bir çoğumuzun aklına gelmiştir: "bu kadar dizinin telif hakkı ne oldu?" diye. yine uygulamaya girer girmez sağ üstte beliren üç noktaya tıkladığımızda, telif hakları diye bir seçenek koymuş uygulamayı yapan abilerimiz. oraya tıkladığımızda önümüze gelen metini aynen alıntılıyorum:

"Yabancı Dizi izle HD" adlı uygulamada bulunan diziler, bölümleri ve resimleri, çeşitli paylaşım ortamlarında da bulunmaktadır. Uygulama içerisine kesinlikle gömülü video, resim yüklemesi yapılmamaktadır. Aynı zamanda uygulama tamamen ücretsiz ve ticari amaçlar ile satılan bir konumda da değildir. Bu yüzden, "Yabancı Dizi izle HD" uygulaması hiçbir yasal yükümlülüğe tabi tutulamaz. istenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunabilirler. Uygulamamız, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. Bu konuda hak sahibi iseniz, mail ile iletişime geçiniz. Hak sahipliğiniz tanımlandığında ivedilikle kaldırılacaktır."

Hukuk uzmanlık alanım değil fakat tatmin edici düzeyde bir yasal dayanakları olduğu anlaşılıyor. en azından kullanıcıları rahatlatacak tarzda bir açıklama yapmışlar.

son olarak;

uygulamanın 25.03.2014 / 20.45 itibariyle 8.644 google play store kullanıcısından aldığı ortalama puan 4,5. 6.615 kullanıcı, uygulamaya 5 tam puan vermiş. Oy verenler arasında birçok troll olduğunu da göze alırsak, son derece iyi bir puan. 500 kullanıcı, 1 puan vermiş.

Yorumlara baktığımızda ise; olumlu yönde ciddi bir toplanma var. olumsuzlardan birçoğunun da teknik anlamda çıkan bazı ufak sıkıntılar ve bazı kişisel isteklerin uygulamada yer almayışına dair olduğu görülüyor. sadece; bazı dizilerin gösterim tarihinden biraz geç yayınlandığı üzerine birkaç geçerli yorum göze çarpıyor olumsuzlar arasında.

özetle; niye bu kadar uzun yazdığımı bilmemekle beraber, basit olduğu kadar akıllıca ve kullanışlı bir program. tavsiye edilir.