1. .
    * (bkz: yabancı futbolcuya osmanlı kıyafeti giydirmek)
    türk basınının böyle bir merakı vardır. türkiye ligi'nde mücadele etmeye gelen futbolcu, 2-3 yıldır ülkemizde top koşturduysa*, anadolu takımlarında oynayan bu insanlar artık bize uyum sağladılar diye hemen kafasında fes, elinde tesbih bir fotoğrafı çekilir ve dev gibi fotoğrafları basında yer alır. bu uygulama yapılan futbolcu coulibaly, kompela gibi isimlerdir ve genelde siyahidir. adam ne olduğunu anlayamaz ama reklam için bunları yapar.

    ya kardeşim sen mususi gibi olup, ülkenle alakalı*, takımla özdeşleşecek yeni şeyleri bize katacağına, ne diye birde yaranmak için osmanlı kıyafetleri giyersin. benim ülkemin genci bile osmanlı kıyafetlerini; anca tarihi mekan gibi gösterilen çay bahçelerinde garsonken giyiyor ya da ramazan ayında öyle değişik bir görüntü versin diye, tozlu raflardan çıkardığı bu kıyafetleri ticari amaçlı kullanıyor.

    futbolcu belli bir ölçüt, biz bunları yabancı turistlere de yapıyoruz ama onlara güzel bir şekilde tanıtımı yapılıyor ve onların hoşuna gidiyor. ama bu futbolcuların durumu gerçekten içler acısı.
    1 ... salca