bugün

sadece istanbullular için geçerlidir bu eylem. biz hakkarililer pek sevmeyiz.
aynı durum yabancı bir filmde veya dizide türkçe bir repliğin geçmesiyle de oluşabilir.
örnek verecek olursak;

--spoiler--
karayip korsanları 2'de korsan jack'in şapkasını başka bir gemi mürettebatı bulduğu zamanki şapkayı bulan adamın konuşmaları.
--spoiler--

--spoiler--
lost dizisinde benjamin'in çöl'e ışınlanmasından sonra orada karşılaştığı adamla iletişim kurma çabaları.
--spoiler--
nedir bu heyecan bizdeki? istanbul denilince bi heyecan yapmalar, ümraniye deyince "oha bizim burası lan" demeler. sanki filmi türkler yapmışcasına heyecanla izlemeler?

yani ben bir filmde de "istanbul'da atom reaksiyonu ile ilgilenen bilim adamı bizim için büyük tehlike" diyen kimse göremedim. türkiye'de genelde eroin ticareti, silah kaçakçılığı ya da tarihi eser kaçakçılığı yapılmıştır da ondan geçer.

bir de filmden bir sahne türkiyede çekilmiştir ve sahne girer girmez ezan sesi duyulur. değişmez. ama türkiye'deki bu sevinci bilen kişiler tarafından "filmde türkiye lafı geçiyor türkler'e prime-time'da verdin mi bunu reyting garanti hocu" taktiğiyle önümüze sürmektedirler.
geceyarısı ekspresi hariç olan vaziyettir.
yabancı filmlerde istanbul lafını duyunca seviniriz de yabancılar istanbul'u ve biz türk'leri filmde ne amaçlı kullandığından da şüphe ederiz.
istanbulların yüreğini pır pır etmesine sebeptir. yalnız istanbul değil türkiye veya Türkiye'nin çok yakınında olmasıda yeterlidir. Hatta dünya haritasında türkiye'yi görüp libidosu yükselenler bile mevcuttur. Zararı yoktur.
prison breakte ki türk konsolosu * yüreğimi pır pır ettirmiştir ama avcumu kısa sürede yalamamla bölümü bitirdim. *
(bkz: Altın Yumruk istanbul da)
Ama istanbul adı geçip sonra da hiç istanbul'la alakasız bir sahne hazırlanıp çekilmiş ise kahreder insanı. Reklamın kötüsüdür.
(#6309077) bir benzeri daha.
--spoiler--
transporter 3 filminin bir karesinde müslüm gürses ve biraz altında da ismail yk posteri var.*
görsel *
görsel *
görsel **
--spoiler--
(bkz: mission istanbul)
kendimizden bişey bulmanın verdiği mutluluktur.
jordan: bugün ucuyorum kate
kate: nereye jordan benide götürmicekmisin?
jordan: istanbula gidiyorum kate...

seyirci: yuuuuuuppi lan duydun mu istanbul dediler... çok heyecanlandım.
(bkz: Züğürt tesellisi)
harbiden sevindiriyor ama hele ki james bondda
hep leş ve yobaz olaylar söz konusu geçince istanbul dedikleri için utandıran anlardır.

avrupalıların kafasında türkiye ortadoğuda sıradan bir ülke.
Ülkece Başı okşanmamış çocuk gibiyiz.

Neyse. Ne filmi? nasa bize selam çaktı. Netflix işine bak kardeşim.
görsel
Eziğiz ondan.