1. 1.
  Bugün yaptığım eylem.

  aslında bunu yaptığımı söylemek için anlatmıyorum, hem mesaj vermek hem de aklıma gelen bir düşünceyle yaşadığım üzüntüyü anlatmak için anlatıyorum.

  Bugün markette kendime bir şeyler bakarken beni reyon görevlisi sanan yaşlı bir teyze yanıma gelip elindeki ampulü göstererek "oğlum bunun büyükleri nerede" diye sordu. teyzeye orada çalışmadığımı söyleyip ama az önce ampuller gözüme çarptığı için yerlerini tarif ettim.

  sonra kendi kendime teyze nereden bilecek gidip yardım edeyim diye peşinden gittim, elindeki küçük duyu olan gece lambası tarzında bir ampuldü, teyze ise banyonun ampulünden bahsettiği için onun olmayacağını söyleyip olacak ampulü gösterip hangi renk istiyorsun diye sordum, teyzenin isteği üzerine beyaz olan ampulü kendisine verdim.

  sonra teyze bana: "sigortalar da attı, komşum bunu takmaya çalıştı ama sigortalar attı, sen anlar mısın? yapabilir misin?" diye sordu, anlarım teyze gidip bakalım diye yanıt verdim.

  her neyse, teyzenin market yakınındaki evine kadar gittik, önce apartmanın genel dış sigortalarına baktım, sonra oturduğu kata çıkıp dairesine girdik, banyoyu gösterdi, banyoya gittik, ampulü taktım, sigortalar da atmış onları da kaldırdım ve işlem bitti. canını yediğim bana "borcum ne kadar" diye sordu, tebessümle "yok teyze ne borcu" diye karşılık verdim, güzel güzel dua etti.

  teyzenin dairesinden tam çıktığımda "teyze sen beni çağırdın, geldim ama bak kötü bir insan olabilirdim, sana zarar vermeyi düşünebilirdim, sen yine de herkese güvenme" diye telkinde bulunmayı düşündüm ama belki de insanlığın bu kadar aşağılık bir noktaya geldiğini düşünmek istemediğim için söyleyemedim, belki de böyle bir yardımlaşmanın verdiği güven ortamını böyle bir sözle sonlandırmak istemedim, içten içe bu yüzden üzüntü duydum.

  vermek istediğim mesaj ise iyi niyetli ve yardımsever insanlara, çevrenizde böyle yaşlı bir insanın sizden bir talebi olursa hemen yerine getirin, belki sizden sonra yardım isteyeceği kişi sizler gibi iyi niyetli olmaz.
  3 -2 ... iplerini koparan kukla
 2. 2.
  yaşlı bir teyze yanında pazar arabasıyla pazara gidiyordu. arabamla yanından geçiyordum. alayım dedim, kadıncağız bir ürktü ki, sanki soyguncuymuşum gibi... pazara götürme teklifimi reddetti. dün de yokuş yukarı yaşlı bir ihtiyar çıkıyordu, geçmiş tecrübemden teklif edemedim.
  Büyük şehir ne menem şey insanlar birbirine güvenmiyor. yardım bile edemiyorsun.
  1 -1 ... deli hasim
 3. 3.
  Tabiki dünyanın en iyi işidir. Bir teyzenin hayır duasını almak ya da bir gülümsemesini sağlamak. Bence o günün ağır temposunu bile unutturur. Ne güzel şeydir o.
  6 ... kale3112