bugün

Eş anlamlıları Y nesli ve Millennial olmakla birlikte Alman kültüründe X kuşağından sonra gelen kuşaktır. Başlangıç tarihi 1981'dir.
z kuşağının konuşulduğu bu günlerde y kuşağı da nedir bir bakmak gerekiyor.

genellikle 1981 doğumlular ve sonrası için kullanılan y kuşağının nihai amaçları tüketimdir. imaj bağımlısı, tüketim meraklısı, pazarlamacıların itinayla, bilimsel metodlarla yetiştirdiği bir nesildir. reklamda gördüğü ya da komşusunda, arkadaşında gördüğü şeye sahip olma isteği eğilimindedirler. x kuşağı gibi sadık ve otoriteye saygılı bir nesil olmasa da etkileri gözükmektedir.
kendileri uzaya çıkmış, ekonomiyi şahlara çıkartmış, okuldan hiç kaçmamış**, atomu parçalamış gibi z kuşağına laf atmaktadır.
y kuşağı, z kuşağı, x kuşağı.. Reklamcılar bu şekilde türlü türlü tasniflerle kuşaklar yaratıyor ve tüketime yönelik bir reklam alanı yaratıyor.

"Z kuşağı bu ürüne çok önem verir"
Z kuşağı kim? Kuşak nedir? Ebeveyni üniversite mezunu çocuk ile annesi ev kadını babası düşük maaşla çalışan bir çocuk aynı kuşaktan mı? Kimse bunları sormuyor.

Bu sınıflandırma psikiyatristlerin alanıdır, reklamcıların değil. Tüketime yönelik oluşturulmuş bir ayrımla hakikatin bütününe ulaşmak mümkün değildir, hele sosyoloji bu kadar hızlı değişirken.

Elbette aynı yaş grubundaki insanların ortak birtakım nesneleri ve görüntüleri olmadığını iddia edecek değilim ancak bu düzlem doğum tarihi üzerinden ölçülemez. Çünkü diğer parametreler (statü, gelir düzeyi, yaşadığı yer) çok daha etkili.
90'larda çocuk olanlar hangi harf oluyordu. ben ondanım işte. bilmem öyle z'yi y'yi.
her kuşak bir sonraki kuşağa düşman.
Yaşlanmaya inceden başlamış kuşaktır. Kabul de etmek lazım şimdi.
gençliğimde sigara almaya gönderemediğimden mağdur olduğum kuşak.

o zamanlar, burunlarında sümük, götleri bokluydu bunların.
z kuşağına türlü türlü hakaretler etmesine ve "tembel" "bir şeye yaramaz" "bunlara mı kaldık" gibi cümleler söylemektedirler.
öyle söylüyorlar ki sanki kendileri ülkeyi şaha kaldırmış, seri araba üreten fabrikalar kurmuş, uzaya insan göndermiş, atomu parçalamış gibi konuşuyorlar. *
Geçmişte ev, araba alanlar aldı. y ve Z kuşağının büyük bir çoğunluğu bunları kuvvetle muhtemel alamayacak. Neyse ki Peder iki evi bana verdi de y kuşağı olmama rağmen ceremesini asgari düzeyde çekiyorum.
yavaş yavaş yaşlanma evresine giren kuşaktır.
Hicbir boka yaramadık. Fikirlerimiz iktidarda değil. Z kuşağı ile beraber yürümek zorundayız.
acıların çocuğu gibi bir kuşak.
90'lar çocuğu leblebi tozu edebiyatları çekilmese de kafa çocuklar bence.
muhabbet denilen gurbetçi sanatçıdan ziriktirmanın armın işh habeş tabın narmın gibi abuk subuk şarkılar dinlemiş olan,
hatta ismail yk'dan allah belanı versin, nerdesin, bomba bomba, feysbuk gibi şarkılar dinleyerek eğlenen, sente hello tarzı yabancı şarkılarla coşan, dahası aklıma gelmeyen yüzlerce rezil şarkıyla sevinen üzülen bir zevksizlik abidesi kuşaktır...
hatırlamak bile istemiyorum...
ergenlikleri çok problemli geçmiştir..

hatırladıkça utanıyorum...

y kuşağındanım ama y kuşağı ile hiçbir zaman aynı zevkleri ve değerleri paylaşmadım.. nefret ettiğim bir kuşaktır...

vatana millete en hayırsız kuşaktır.

z kuşağının z.kini yesin dediğim kuşaktır..

z kuşağına bok atana kadar kendilerine baksınlar!
Amına kodumun kelleri sevmez. Muhtemelen z kuşağı çocuğudur. Bıyıkları yeni terlemiştir.
Bir değişik kuşaktır. Bilgi edinmeyi seven, yarı tüketici bir kuşaktır. Hiç unutmuyorum ilkokulda ingilizce öğretmeniyle "crocodile"'ın tam karşılığının timsah olmadığını, timsahın krokodil ailesinin bir üyesi olduğunu falan tartışırdık. Şimdi düşünüyorum da beşinci sınıfa giden bir çocuğun pek umrunda değil bu tarz bilgiler. Onlar daha tüketici, daha az meraklı beyinlerini bolca meşgül eden bir YouTube var. ilginçtir ki doğru dürüst ders bile görmeyen bu nesil bilgiye erişim daha kolay olduğu halde bilmemeyi seçip, linans bölümü mezunu olabiliyorlar. Bizim maşallah her şeye bir fikrimiz, her konuda bir bilgimiz var ama mezuniyet yok. Yinede y kuşağının, z kuşağına göre hayli önde olduğunu söylemeden edemeyeceğim.
Z kuşağından iyidir.
görsel
Hiçbir vasfı olmayan kuşaktır içinde bulunduğumdan daha iyi biliyorum, Z kuşağının övdüğüne bakmayın.
daha yeni siyasete atılacak olan bu kuşağa hakaret eden z kuşağını y kuşağı kurtaracak haberi yok.
y kuşağını harcamaya çalışan x kuşağı şu an siyasetin, gücün en tepesinde.

Bu doymayan x ve boomer kuşağı y kuşağının şu an 35 yaşında olması y kuşağına hakaret etmeyi gerektirmiyor.

gezide bazi şeyleri eylemle başaramayan y kuşağı güçlenmeyi bekliyor. alfa ve betayı, doğuran bu kuşağı hafife almayın arkadaşlar.
z kuşağını çok tetikleyen kuşaktır. şimdiki kadar muhafazakar baskısı yaşamamış, gençliğin en güzel ve renkli yaşandığı yılları yaşamış kuşaktır ve bu yılları kaçırmış olan z kuşağı veletlerinin kıskançlığıyla sürekli olarak karşılaşır.

müziğin en çeşitli olduğu, sinemanın en kaliteli olduğu ve oyunların en zevkli olduğu yıllara tanıklık etmiş kuşaktır y kuşağı, o yılları yaşayamamış z kuşağını kudurtması normaldir.

altyapısı birbirinin kopyası olan, yüksek baslı ve autotune'lu boktan boktan apaçi müzikleri dinleyen asıl keko acınası z kuşağı tarafından keko ve apaçi olmakla eleştirilir ve genellenir, geçmişin ekmeğini yemekten başka bir şey yapmayan bir kuşak tarafından eleştirilmesi pek tabii gülünçtür.
Bu ülkenin kaymağını y kuşağı yedi yarrağını biz z kusagi yiyoruz diye bi twit vardi. Guzel.
en arada kalmış nesildir. hala bir sik olmamıştır bunlardan. z, çabalıyor. x desen, tuzu kuru. y? y'ye baş var sadece.
Diğer nesillerden daha çok güzel kadın çıkartmış kuşaktır.