1. 1.
  bülent ecevit'in solun liderliğini üstlenmek gibi bir misyon yüklediği uçan balon..
  4 -15 ... shalamar
 2. 2.
  bülent ecevit'in önem verdiği, bir aralar adı ahmet necdet sezersonrası dönem için de geçmiş eskişehir büyükşehir belediye başkanı
  3 ... clemenza
 3. 3.
  eskişehir'e ayrı bir estetik katan, anadolu üniversitesi güzel sanatlar fakültesi'ni kuran, eğitimci belediye başkanıdır kendisi.
  1 ... makina
 4. 4.
  kanımca merkez solda liderlik yapabilecek kapasiteye sahip insan.
  2 -1 ... indoor rain
 5. 5.
  eskişehir in kralı.
  2 -3 ... shalamar
 6. 6.
  rahatlıkla solun lideri olabilecek, yönetici özellikleri güçlü idareci.
  2 -2 ... ilyka
 7. 7.
  1936 yılında eskişehir'de dünyaya geldi. 1962 yılında eskişehir iktisadi ve ticari ilimlerakademisinin ilk mezunları arasında yer aldı. öğrencilik yıllarında çeşitli gazetelerde muhabirlik, yazarlık, karikatüristlik ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. öğrenci arkadaşları ile birlikte kan bankasına kan satarak elde edilen sermaye ile oda tiyatrosunun ve onu takiben belediye tiyatrosunun kuruluşunu sağladı. mezuniyetini takiben aynı yıl akademinin maliye kürsüsüne asistan oldu.
  1966 yılında doktor, 1968 yılında doçent oldu. aynı yıl akademi başkan yardımcılığına getirilen büyükerşen, 1973 yılında profesörlüğe yükseltildi. 1976 yılında eskişehir iktisadi ve idari ilimler akademisi başkanlığına seçildi. başkanlık süresinin bitimi olan 1980 yılında yapılan seçimlerle yeniden akademi başkanlığına getirildi.
  radyo ve televizyonun eğitim ve kültür hayatında kullanılması için yaptığı çalışmalarla ankara'daki trt yayınlarının istanbul'dan sonra ikinci il olarak eskişehir'den izlenmesi için önce akademi'de tv verici istasyonu ile siyah-beyaz eğitim stüdyolarını, daha sonra da türkiye'de ilk renkli tv sistemini eskişehir'de kurdu.
  1971'de iletişim teknolojisinin eğitimde kullanılmasına ve uzaktan öğretim ile buna ilişkin, yöntemlerin açıköğretim modeli şeklinde, türk eğitim sisteminde yer almasına ilişkin olarak başlattığı çalışmalar ve 1973 yılında eğitimin yaygınlaştırılması amacıyla hazırladığı "türkiye için açıköğretim modeli" projesi yök kanunu ve 41 sayılı kanun hükmündeki kararname ile açıköğretim fakültesi olarak ülke çapında ve bati avrupa'nın 6 ülkesi ile kuzey kıbrıs'taki türkler için uygulamaya konuldu.
  1982 yılında yükseköğretim kanunu ile üniversitelerin yeniden düzenlenmesini takiben, cumhurbaşkanı tarafından anadolu üniversitesi rektörlüğüne getirilen prof. dr. yılmaz büyükerşen, döneminin bitiminde 1987 yılında tekrar ikinci kez cumhurbaşkanı tarafından rektörlüğe atandı. bu görevinin yanı sıra, "radyo ve televizyon yüksek kurulu" üyeliği ve kurulun 2 dönem başkanlığını yaptı daha sonra, 1993 yılında yüksek kurul yerine rtük kanununun çıkarılması ile görevinden ayrıldı.
  akademi başkanlığı sırasında, öğrencilerin kültürel donanımları için kurduğu atölye, stüdyo ve klüplerde, heykel, grafik, resim, müzik, folklor, film ve fotoğraf çalışmalarına bizzat katılan ve yöneten yılmaz büyükerşen, türkiye'nin ilk "sinema ve televizyon okulu'nun kuruluşunu da eskişehir'de gerçekleştirdi.
  akademi başkanlığı sırasında başlattığı kültür ve sanat çalışmalarını rektör olunca "uygulamalı güzel sanatlar yüksek okulu" (daha sonra fakülte), "iletişim bilimleri fakültesi", "devlet konservatuvarı" ve "edebiyat fakültesi" adı altında kurumlaştırdı.
  büyükerşen'in tasarısına ve tercihine göre şekillenen anadolu üniversitesi kampusü'ndeki tesislerde birisi büyük operalara elverişli olmak üzere, değişik büyüklükte 7 adet sahneli salon, 3 adet sergi galerisi bulunmaktadır.
  üniversite kampüsünün peyzaj mimarisine de önem veren büyükerşen, aynı zamanda bizzat heykel sanatı ile uğraşmaktadır. atatürk'ün doğumunun 100. yılının kutlandığı 1981 yılında eskişehir'in 100 köyüne hediye ettiği büstler ile mihallıççık, mahmudiye, seyitgazi ilçeleri ile gemlik'in karacaali ve kapaklı köylerindeki atatürk heykelleri büyükerşen'in imzasını taşımaktadır.
  ayrıca, gaziantep vilayet binası önündeki bronz atatürk heykelini de yapan prof. dr. yılmaz büyükerşen, türkiye'de "balmumu mumya heykel" yapımında tek isim olup, anıtkabir müzesi'nde sergilenen atatürk mumya heykeli ile ıı.tbmm binasındaki mumya heykeller ve makedonya manastır askeri idadi müzesi'ndeki "17 yaşında atatürk" mumyası onundur.
  1992 yılında yapılan rektörlük seçiminde en yüksek oyu alması sonucu tekrar cumhurbaşkanı tarafından rektörlüğe atanan prof. dr. yılmaz büyükerşen'in bu görevi, yök kanununa ilave edilen "2 dönemden fazla rektörlük yapılamaz" hükmü nedeniyle sona erdirildi.
  akademi başkanlığı ile rektörlüğü sırasında çeşitli eğitim, araştırma ve yayın kurumlarının kuruluşunu sağlayan, anadolu üniversitesini, bünyesinden 3 yeni üniversite daha çıkacak kadar büyüten, çeşitli kitap ve makaleleri olan ve 1993 yılından sonra anadolu üniversitesi uzaktan öğretim anabilim dalı başkanlığının yanı sıra iletişim bilimleri enstitüsü müdürlüğü görevinde de bulunan büyükerşen, "türkiye eğitim gönüllüleri vakfı" yönetim kurulu başkanlığı yapmış olup, bütün türkiye'de "çağdaş halkevleri ve köy enstitüleri modeli" diye nitelendirilen "eğitim parkları" ve "semt eğitim birimleri"nin kuruluş çalışmalarını sürdürmüştür.
  18 nisan 1999 seçimlerinde dsp listesinden eskişehir büyükşehir belediye başkanlığına seçildi. avrupa yerel ve bölgesel yönetimler kongresi türk delegasyon başkanı olan prof. dr. yılmaz büyükerşen, evli ve iki çocuk, bir torun sahibidir.

  http://www.eskisehir-bld.gov.tr
  3 ... ardahan
 8. 8.
  özel halk otobüslerinin daha iyi olduğunu savunan zihniyetler varmı acaba aramızda? istediği zaman sigara içen, balık istifi yolcu dolduran, istediği zaman istediği kişiyle tartışan,bebek arabasıyla gelen kadını sırf yer kaplayacak diye almayan,denetimsizlikten sonuna kadar faydalanan,hacı sakallı şöförlerin hiçte azımsanamayacak kadar çok olduğunu görünce içinden kılık kıyafet kanunu yokmu diye sorduran insanlardan bahesediyorum.
  Çoğu belediye başkanının yapamadığı yapmıştır başkan özel otobüsleri kaldırmıştır. Toplumlarda eşitliğin en büyük değerlerinden birisi toplu taşım araçlarıdır. Yok efendim benim arabamın yoluna ray döşenmiş ben artık işe arabamla gidemiyorum gibisinden sözler saygısızlıktan başka birşey değildir. Türkiyedeki hemen hemen bütün belediyeler tramway için can atarken, bu tramvayları acımasızca eleştirmek biraz kabalık olmazmı? Hatalar tabiki vardır. Ama pire için yorgan yakılmaz. Başarılı bir başkandır...
  -1 ... fargen
 9. 9.
  bulduğu madeni en iyi şekilde değerlendirmesini bilen insanoğludur. sayesinde görüp görebileceğiniz her türlü heykelleri caddelerinizde, bulvarlarınızda görebilir; sağlam köprülerinizin nasıl daha estetikten yoksun hale getirildiğine şahit olabilirsiniz. bir başka projesi için;
  (bkz: estram)
  -5 ... invincible
 10. 10.
  eskişehir'de yaşanılınca hakkının da teslim edilmesi gereken duyarlı insan.
  1 -1 ... iplik