1. 1.
  (bkz: star wars)
  1 ... frozen hopes
 2. 2.
  tarihe not düşelim.

  var mı yok mu deyu gazeteleri ayrıntılı taramadım ama nasıl olsa ligler bitip transfer sezonu başlayınca yer alacak diye tahmin ettiğim için paylaşalım.

  bu sezon fırtına gibi esen (bu tanımlamadan fenalık geldi) sivasspor'un hücum oyuncusu mehmet yıldız'ın transfer dedikodularıyla birlikte tanış olacağımız manşettir.

  savaşın şiddeti mutlaka adı geçecek dandik avrupa takım(lar)ı ve üç/dört büyüklerle birlikte artacaktır.
  ... zongulca
 3. 3.
  ABD'nin başkan Ronald Reagan döneminde uygulamaya koyduğu politikadır.

  80'lere gelindiğinde, SSCB eski dinamizmini kaybetmişti. Misal, tahıl ambarı olarak bilinen ülke, kendi ihtiyacını bile karşılayamaz konumda dışarıdan ithalat yapan bir ülkeydi. SSCB'nin bu zayıf ekonomisi göz önünde bulundurularak maddî külfeti çok büyük askeri bir politika belirlendi. Buna göre ABD'nin geliştireceği çok modern silahlara, eğer SSCB karşılık veremezse, geriye düşecek ve prestij kaybına uğrayacaktı. Eğer buna karşılık verirse, ekonomik yükü çok büyük olan bu planı SSCB ekonomisi kaldıramayacak ve iflas edecekti. Yani, yapılan planlara göre, her halükarda kazanan ABD, kaybeden ise SSCB olacaktı. Nitekim, SSCB projenin ilk ortaya çıktığı zamanlarda, ABD'ye ayak uydurmaya çalışsa da, Gorbaçov zamanında geri adım atıldı ve SSCB, dünya çapında bir prestij kaybına uğradı. Hikayenin sonunu ise hepimiz biliyoruz zaten...
  1 ... kultigin
 4. 4.
  proje; sputnik ile başlayan uzay yarışının menzil genişliği ile ölçülmeye başladığı dönemlerde, sovyet füzelerini uzaya monte edilmiş mini bir istasyon aracılığı ile kalktıktan kısa bir süre sonra, abd sınırlarına düşmeden radar bozumu sayesinde havada imha edilmesini kapsıyordu.
  ronald reagan bu projesinden ödün vermek istemiyor, mihail gorbaçov ise onu vazgeçirmeye çalışıyordu. ancak tavizin ronald tarafından kabul edilmesi için, iki almanya'nın birleştirilmesi birleşik devletlerce şart koşuldu. zamanla çözülen bağlar böylesi bir krizi de, rafa kaldırdı elbette.
  ... angry man
 5. 5.
  Amerikan hükumetinin artık bu yarışa bir son verme girişimi. Biz kapital sistem ile gerekirse çok büyük paralar harcayıp derin fark atınca sscb bize yetişmek isterken batacaktır düşüncesi hakimdir kesinlikle. Nitekim öyle olmuş ve Afganistan işgali sonrası sscb ekonomisi abd ile yarışamaz hale gelmiştir. Komünizmin etkisi ile fakirleşen toplumlara rağmen sidik yarısına giren komünist parti hatasını geç de olsa anlamıştır. Normalin üstüne çıkan bu yarışın bsş mimarı ise yıldız savaşları fikrini ortaya atıp yarışta depara koşan amerikan başkanı reagan dır.
  ... ukraynali