1. 1.
  yeni yılın başlaması.
  2 ... aabi
 2. 2.
  yine yeni yeniden denilesi bir zaman birimini ölçen kavramdır.her yıl biterken yeni yıl kavramı çokca kullanılır, ancak bu yıl kurban bayramının araya girmesinden dolayı daha az bir şekilde ağızlarda yerini almaya başlamıştır.
  ... burak1905
 3. 3.
  noel ile karıştırılmaması gereken bir yılın bitmesi, yenisinin başlaması olayının tarihi.
  2 ... headacheda
 4. 4.
  kırmızı don furyasının patlak verme sebebidir.
  2 ... eski yüz
 5. 5.
  ilkokul dergilerinde yeniyıl ünitesine gelindiğinde;gireceğimiz yılın akça pakça, bezlenmiş bir bebekle bitirdiğimiz yılın ise bastonlu sakallı yaşlı bir dedeyle resimlendirildiği hergün olduğu gibi sıradan bir 00:00. nasıl de "piss, gıcık" triplerine girerdik "aha aha öleceksin işte, git kaybol" derdik o dedeye, dünyanın arkasına doğru zorla yürürken.bir daha ki sene o tatlı bebeğe de aynı oyunu oynayacağımızı anlamadan, hayatın bize aynı oyunu oynadığından habersiz...yılbaşı; asla güzel birşey değil.
  ... hindivanyali
 6. 6.
  yil basi neyimiz olur? cumhuriyet bayramimiz mi? zafer bayramimiz mi? ramazan bayramimiz mi? kurban bayramimiz mi? aslinda bizim hiç birseyimiz dir. bir de bu yilbasinda ortaya atilan bir masal kahramani vardir ki ismini de noel baba koymuslardir. bu ihtiyar memleketimize herhalde, beyoglu'ndan girer, haliç'i atlayarak fatih'e, aksaray'a izmit'e sonra bursa uludag'a, mudanya'ya, görükle'ye geçen bu bunak, neyimiz olur:babamiz mi? dedemiz mi? amcamiz mi? yoksa avrupaliliktan kalma pirimiz mi?

  uludag'dan agri dagi'na kadar her yeri bilen, her yere ugrayan bu moruk kimdir, necidir? bir resmine bakarsiniz havarilere, öteki resmine bakarsiniz rasputin'e benzeyen bu iskambil papazi, aramizda nenin nesidir? bunu hiç merak etmediniz mi?

  o, haçli seferleri'nden kalma bir kilinç artigidir. o zaman silahla giremedigi yerlere, simdi beyaz sakali ile saygilar ve sevgilere toplayarak girebiliyor.

  o, evimize girerken esegini kapimizin halkasina baglayan bir piyer lermit'tir. kardeslerini mukaddes savasa hazirliyor.

  o, adiyla saniyla bir misyonerdir ki, kiligini degistirmis ve bizi avlamaya kucaginda getirdigi oyuncaklarla en can alici noktamizdan çocuklarimizdan baslamistir. bu cömertliginin karsligini istemeyecek mi saniyorsunuz, fedakarliginin sebebi nedir acaba?

  birakin ben onun hakkindan gelirim: iste sakalini çekince gördünüz. sakali elimde kaldi ve altindan lücifer çikti. bilirsiniz ki, casuslar da kiyafetlerini ekseriya böyle degistirirler. bu, mezar begenmeyen hortlaga ya mezarini gösterin, yahut birakin:haç'in da çarmiha gereyim onu.

  tehliyeki sezer de kendiliginden gitmeye kalkarsa çikarken ceplerini yoklamayi unutmayin, muhakkak ki birseyinizi çalmistir.
  2 -5 ... cirkinordekyavrusu
 7. 7.
  nazım hikmet ran şiiri.

  yağdı, bütün gece yağdı kar
  yıldızlarla aydınlanarak.
  bir şehir, bir sokak, bir ev var,
  ahşap bir ev, uzak mı uzak.

  yatıyor minderde bir çocuk,
  benim oğlan, sarışın, tombul.
  misafir yoktu, kimseler yok.
  pencerede fakir istanbul.

  öttü acı acı düdükler.
  hapislik gibidir yalnızlık.
  kapadı kitabı münevver,
  ağlayıverdi yumuşacık.

  bir şehir, bir sokak, bir ev var,
  ahşap bir ev, uzak mı uzak.
  yağdı bütün gece yağdı kar
  yıldızlarla aydınlanarak.

  moskova, peredelkino,
  23 mart 956
  4 ... vernon sullivan
 8. 8.
  (bkz: ay başı)
  1 -2 ... yamuq
 9. 9.
  (bkz: milli piyango)
  1 ... akmai
 10. 10.
  zarasutra oynanması caiz olan gün/gece*.
  -1 ... yamuq