1. ?.
  aslen zordur. bakalım,

  ülkede ki yobazların ne kadar anlayşılı olduğunun kanıtıdır.

  ülkemizde yobazlık hümanist çizgilerin içindedir.

  oruç tutmadığı için öldürülen öğrenci bizim ülkemizde değildir.

  kısa etek giydiği için bacağına kezzap dökülen kız bu ülkede değildir.

  ezandan rahatsız olmak, sesten rahatsız olmak kadar basit bir olayken bunu haklara, kutsala saldırı olarak algılayan insanlar bu ülkede değillerdir.

  okunmasada, alınmasada o sol dergilerin o caddede dağıtılabilmesi hümanist yobazlığın kalkanıdır.

  işte öyle birşey bu ülke. yobaz olası geliyor insanın.
  6 -19 ... beyaz musluman
 2. 1.
  ülkenin büyük bir kesiminde yapılması linç çağrısı anlamına gelen, kalan küçük kısmında da devamlı sivil korkusundan huzurla yapılamayan işlem. her ne kadar anayasada ülkenin dini yazmasa da, her ne kadar bu ülkenin % 99'u müslüman olmasa da, yine de bu mahalle baskısı, bu müslümanlığı şiddetle bağdaştıran zihniyet olduğu sürece yapılması kolay olmayacak eylem.
  1 ... alea
 3. 2.
  bahsi geçen ülkede yüzde 99 eğitilmesi gereken insan barındığı için normaldir.
  3 -5 ... de sade ft baudelaire
 4. 3.
  olayları istediği gibi görebilmenin bir sonucu olan durumdur.

  ne vakit istiklal'de yürüyor olsam burnumun ucuna bir gazete tutuluyor "sloganlar" eşliğinde pazarlaması yapılmaya çalışılıyor. ve birinden biri de "git lan pis komünist" şeklinde bir tepki vermiyor. ama aynı istiklal'de diğer görüşlü olanlar nadiren de olsa kendi yayınlarını ellerine alıp da gene basit sloganlar ile pazarlamaya kalktıklarında "faşistleeeeer, siktir olun gidiiiin" nidaları ile taarruza geçilebiliyor. benim yurdumda an itibari ile sağ da sol da kördür. ve izlediğimiz ise topu topu kör dövüşüdür*.

  devam ediyoruz... bir gazete haberi hatırlıyorum "oruç dayağı" idi manşet. bir evsiz(şarap içicisi) 3 öğrenci tarafından dövülmüş ve sebebi de "ramazan'da içki içmek" olarak aktarılmıştı ilgili gazetemizde... bir başka gazetede ise haber "öğrencileri gasp etmeye çalışan adama karşı öğrenciler kendini müdafaa etmiş" şeklinde idi. oysa olayı öğrencilerden birisi bir tv kanalına verdiği demeçte "para istedi, yok dedik, ısrar edince de sinirlerimize hakim olamadık" şeklinde özetliyordu.

  bir de "mini etek giyene kezzap" manşetli başlığımız vardı. ki bu haber "mahalle baskısı" kapsamında ele alınıyordu ve ilgili olayın failinin akli dengesini yitirmiş bir gariban olduğu sonradan ortaya çıkıyordu...

  ezan sesinden rahatsız olan arkadaşlara da pratik olması dolayısı ile pamuk tavsiye edebiliriz. 10 günde bir moda sahilinde dalgaları dinlememize engel olan "kadıköy mitingleri" konusuna değinmeksizin hem de... ve son olarak saçmalamanın bile bir sınırı olacağına inanan şahsım, hipotezini yeniden gözden geçirmek durumunda kalacaktır anlaşılan.
  1 -2 ... poisonx
 5. 4.
  idrak etmekte gercekten zorlandigim bir tespittir.
  Sol gorusu benimseyebilmek icin acaba dini bir kenara birakmak gibi bir kosul mu vardir bizim bilmedigimiz.
  %99 u musluman bu ulkede, %99 un tamami sag cenahi mi temsil ediyor diye de mi soramaz bir insan kendisine? (bkz: duz mantik)

  (bkz: ic kume) bir sey ifade etti mi?
  4 ... premature hulk
 6. 5.
  öncelikle, (bkz: ümit cihan tarho) sonra, http://www.hurriyet.com.t...itim/anasayfa/8231269.asp

  mahalleden bir arkadaşım kezzap olayı için, "delinin teki yapmıştı." oruç tutmayan öğrencinin öldürülmesi için de alakasız bir örneklemede bulunmuştu. cevap bile vermedik, güldük. bu kadar sığ bir arkadaşımız olduğu için biraz utandık kendimizden ama geçti sonradan. ne de olsa gülmek ömrü uzatır.

  "sol mitinglerden de ben rahatsız oluyorum, dalga seslerini duyamıyorum." dedi arkadaşımız sonra. bir hesaplama yaptık. biz de dedik ki o arkadaşa, "ezanı da 10 günde 1 e indirelim anlaşalım." zira 10x5 epey ediyor. yemedi götü. sustu, posardı.
  2 -1 ... beyaz musluman
 7. 6.
  Gayet doğal olan ve kimsenin de müdahele etmediği şey , durum herneyse. PKK nın en azılı olduğu 90 lı yıllarda bile Evrensel Gazetesi'nin gazete bayilerinde dahi satılabilmesinden sonra üzerinde durulmaması gereken durum. Nitekim benzer olaylar günümüzde de olmakta fakat artık eskisi gibi sorun edilmediğinden gündeme düşmemektedir.
  1 ... lebejola
 8. 7.
  "Yobaz"lık, sahip olunan siyasi fikirden ziyade sahip olunan kültür seviyesi ve medeniytle ilgili bir olaydır. Türkiye'de oruç tutmadığı için bıçaklanan öğrenciler olduğu gibi, dağıtılan bildiriyi yırttığı için dayak yiyen insanlar vardır. Yani herkes "güçlü" olduğu yerde kendi fikrinde olmayanı ezmeye çalışmıştır ve çalışmaktadır.

  (bkz: power corrupts absolute power corrupts absolutely)
  ... how i met your mother
 9. 8.
  tanım: %1'i arttırabilmek adına yapılası eylemdir...

  mahalleden, cinsel tercihlerine saygı duyduğum bir arkadaşımın muzdarip olduğu durumdur. kendisinin "biz 10 günde bir miting yapalım, siz 10 günde bir ezan okutun" teklifine ayağa kalkarak gülmüştük bir sohbetimizde... devam ediyoruz %99'a, %1 oranları üzerinden azınlık sömürüsü yapmaya çalışıyorken aynı oranı ilgili teklifine de uyguluyoruz. "99 vakit ezan okununca, 1 miting yap" demiyoruz kendisine oran/orantı hesaplarındaki öğrendiklerimizden yola çıkarak. diyebilir miyiz? hayır canım o kadar sığ, o kadar mal, o kadar andaval olmak yakışmaz biz insanlara... sonra kendisi de farketti göt oluşunu ve doğrudan doğruya "hakaret" seviyesinde saçmaladığını. nedendi bu tavır? bunun sebebi neydi? itiraf etti sonra "çok feci göt olmuştum. kuyruk acısı ile küfür etmekten başka bir şey yapamadım" dedi. gene de saygı duyduk tercihlerine ve yineledik subjektif düsturumuzu "saçmalamanın bile bir sınırı var. komik duruma düşürme kendini" dedik. umarım ki anlamıştır ve saçmalamaktan vazgeçer... umarım ki cinsel tercihleri ile ilgili olarak kendisini dışlayanlardan yola çıkarak genellemeler yapmaz. zira biz onu öyle kabul ettik...

  edit: he bir de unutmadan ilgili arkadaşın yemedi götü. sustu, posardı. daha çok şey de yaptı ama buraları arkadaşlarımızın özel hayatları ile şenlendirmenin alemi yok subjektif olaraktan...

  he bir de ilgili arkadaşın şişme göt olduğunu gösterir bir link:
  http://www.tumgazeteler.com/?a=2569341

  ki tekrar etmekte fayda var olayı nasıl görmek istersen öyledir. bak burada da ne şeriatçi demişler kezzapçıya, ne de deli... şakacıymış adam. bu kadar saf olunmaz arkadaşım... genetik mi acaba?
  -1 ... poisonx
 10. 9.
  müslümanlığın sağcılık olduğunu düşünen insandır.
  tüm sağcıların da müslüman olma zorunluluğu vardır bu zat-ı muhteremin gözünde.
  solcu da dinsiz oluyordur heralde.
  aferin, sonra neden darbe var filan.. o da güzel.
  1 -1 ... 4bucuktan5bucuk