1. 1.
  yüksek lisans yapmak isteyen kişilerin girmek istedikleri bölümün akademisyen üyeleri tarafından bir nevi sorgulanması.* kimi üniversiteler ek olarak sınav da yaparlar.* bölümden bölüme, üniversiteden üniversiteye ve eğer ki kendi okulunuzdaki okuduğunuz bölümde giriyorsanız mülakata çok farklılıklar gösterir. açıkçası kimi mülakatlarda ''laylaylom'' tarzında bir tek çayınız eksik bir şekilde geçerken, kimisinde ise ''şu teorem nasıldı anlat bakalım?... bıdı bıdı bıdı...'' soruları eşliğinde soğuk terler dökebilirsiniz..

  (bkz: neden yüksek lisans yapmak istiyorsun)
  5 ... gamlibaykus
 2. 2.
  23 temmuz 2003 de saat 11'e dogru tarafima; yaklasik 2,5 saat once (tam saati 07:56) denizli'de 5,2 magnitudunde olan depremin olus mekanizmasinin soruldugu sinavdir.

  not: once "hocam benim depremden haberim yoktu, cok olen var mi, biliyo musunuz?" demistim. hoca bir seyler derken de cevabimi hazirlamistim. hey gidi, tezimi verdirtmemislerdi *, yarimm kaldiydi o yuksek lisansim.
  5 ... limon cicegi kolonyasi
 3. 3.
  yüksek lisansa girip girmemek konusunda kararsız kalan arkadaş sınav saatini bilip sınav yerini bilmez. arkadaşını arayıp gidecektir. yalnız salak(başka bir şey demiyorum) cep telefonunu evde unutur. sonra cerrahpaşa'da olucak mülakat diyen hocaları yüzünden cerrahpaşa'ya gider ve ordaki mülakata girer. kompozisyon yazmaya başlarken yanlış yerdesin çapa'ya gitmen gerek derler. bu yine taksiye biner gider. çapadadır. 45 dakika sonra mülakata gitmiştir. haber çabuk yayılır ve içeri girdiğinde 10 kişilik bir mülakat hocalarının içinden biri;

  -cerrahpaşadan gelenn kızzzzzzz der ve diğerleri gülümseyerek (burası yalan koparlar) bakarlar.

  (bkz: bu bir göt oluşun hikayesidir).

  bundan dolayı ters cevaplar verirsin ve çıkarken beni almazlar diyerek rahat bir şekilde çıkışta kime gitsem diye düşünürsün.

  hayatta mülakattan ve masterdan daha önemli şeyler var. *
  4 ... kacak kelebek
 4. 4.
  Normal koşullar altında, yüksek lisans bölümüne girme isteğinin nedeninin belirlenmeye çalışıldığı sınavdır. sebebi de, bölümün gerçekleştirdiği bilimsel çalışmaları yapmaya aday kişinin, o bilime gerçekten katkı yapabilecek birisi olup olamayacağının tespit edilmesi amaçlı yapılan mülakattir. Birçok okulda torpil döndüğünün ve makulun altında bir les puanıyla bile bu bölümlere girilebildiğinin bilinmesiyle birlikte, mülakatin toplam puandaki ağırlığının az olduğu okullarda, torpil konusunda daha az sıkıntı yaşanacaktır.
  3 ... kelkeshoze
 5. 5.
  4 yıldır okuduğunuz bölümde yüksek lisans yaparak yola devam edecekseniz, bir de bu 4 yıl içinde yağmur yağarken küpünüzü doldurduysanız (iyi bir ortalama, sağlam les/ales, iyi kpds/üds) ve de hocalarla aranız iyiyse ne soralım seni biliyoruz zaten diyerekten ev oturması tadında geçip giden sohbettir.
  ... muhendis beg
 6. 6.
  (bkz: #1954622)
  1 ... celebi
 7. 7.
  master tezi yazma eziyeti sirasinda insanin aklina en cok gelen andir.
  2 ... yogurette
 8. 8.
  öylesine yapılan bir sınav çeşididir. torpiliniz yoksa zaten kabul edilmeyeceksinizdir. genede bir umut diyerek başvurursunuz. siz soğuk terler dökerken akademisyenler kendini tanrı zanneder. üniversiteden sonra hayata ilk adım atışınız ise acı bir başlangıçtır. orada anlamış olursunuzki ne kadar bilgili, birikimli olsanız da, ne kadar haketseniz de birilerinin amca oğlu sizin hakettiğiniz yeri işgal edecektir.
  5 ... leigh cheri
 9. 9.
  mezun olduğum karadeniz teknik üniversitesinde, uygulanması halinde hocaların torpil yapacağını itiraf etmesi nedeniyle yapılmayan sınav.
  2 ... historiadeunamor
 10. 10.
  okulunuzun en yüksek ortalamasına sahip olsanız da,ales puanınız ortalamanın oldukça üstünde olsa da, mülakatta sorulan soruya gayet net ve doğru olarak hatta jüri üyelerinden aferin alarak açıklama getirmiş olsanız da kendi okulunun *bile torpili olmadığı için öğrencisini almadığı,hala bütünlemesi devam etmekte olup ellerine çıkış belgeleri geçmemiş olanların kazanmış olduğu,kesinlikle torpilin had safhada olduğu bir sınavdır.
  3 ... queen