1. 1.
  Bir tespit, iddia.

  Evet tarih boyunca pek çok halk birbirinden etkilenmiştir bunda utanılacak bir şey yok, çingenelerin yaşam biçimi ile yörüklerin yaşam biçimi bazı tarihi bilgiler karşılaştırılıp analiz edilirse bu iddianın haklılık payı bi hayli yüksek çıkar.

  Not. Yörük arkadaşlar alınmasın lütfen çingeneler de insan ve bu toprakların zenginliği, kültürel mozaiğinin bir parçası.
  1 -32 ... 25 eylul 2017
 2. 2.
  nihal atsız'ın '' türk tarihinde meseleler '' adlı kitabında değindiği bir tartışma konusu.

  atsız oğuz boylarından bahseder bu oğuz boyları 2500 yıl evvel merkezi asya 'da göçer halde iken güneye inerler bu iniş tabi ki çok uzun sürer tarım turfan ari vahaları bölgelerine yayılırlar buraları taklamakan çölü ve etrafıdır. çöl dediğimiz yer 350 bin kilometre kareden fazla bir bölge 400 km'ye yakın. buralarda zamanında medlerin ataları da yaşamışlar ama erken dönemde (mö, 4200 ) göçmüşler. kalanlar bugün ki hint,afgan ve göçer kabileler,
  birde bugün roman dediğimiz göçerler.
  bu bölgelerde yaşam haddinden fazla zor tarım bölgesi de aynı.zaten taklamakan'ın kendisi ,turfan bölgesi daha uyumlu ama çok sıcak su bulmak zor.

  şimdi tam aklımda değil ama turfan'a ilk suyu getiren türkler. bu konuda bilgim az. 2004-2005 yıllarında bu su getirme olayını yani karız tünellerini bilim ve ütopya dergisi çok iyi anlatmış. okudum ama aklımda kalmamış.

  yaşam cehennem. oğuz boyları yaklaşık ms.700ler de 'de bu bölgeden göçe başlıyorlar asıl göç 750
  de başlıyor. çünkü bu bölgede göktürkler yıkılınca uygur ve çin hakimiyeti uygurlar ve çinliler işbirliği içindeler artık türk kimliğine kavuşmuş olanlara tahammül göstermiyorlar ,hele ki büyük çadırlar tehlikeli olduğundan saldırıyorlar.oğuzlar da aynı (örnek vermek için) her şeyleri yanlarında davarlardan köpeklere kadar ,ayrıca epey pusatlı ve cengaverler. savaşçılar yani. örnek dedim ya avrupa'ya giden hunlar gibi. zaten hunlar la aynı zamanda merkezi asya'dan çıkıyorlar hunlar avrupa'ya oğuzlar ari vahaları ve tarım'a.

  aynı anlarda çingenelerde hint-ari vahalarından çıkıyorlar. yıl ms.800'e yakın. zaten tarım ve ari vahalarında alışverişleri var oğuzların bunlarla yolda da epey beraber yürüyorlar. çingenelerin güvenmelerinin bir yerde ak-hunlar ,çingenelere de karışmışlar . o da ms.650-700 falan.
  burada ak-hunları unutmayın ,macaristan'da göreceğiz.

  900-950'li yıllarda ilk oğuz kafileleri medya topraklarından anadolu'ya giriyor. ve hemen dağlık bölgelere . bu yürümeler öyle kolay değil. bir yerde 50 sene bekleyen diğer kabilelerle işbirliği yapanlar var. çingeneler yollarına gidiyorlar tabi. zaten oğuzlar ve diğerleri gibi yurt yada kabile değil klan haldeler.ve geçimleri hep el işçiliği .demir-maden -kalay(çok önemil) toprak kap yolda kullanılmıyor. bakır kap yada galiba pirinç kap.

  anadolu'ya geldiklerinde hem çingeneler hem de oğuzlar iyi karşılanıyorlar. çünkü çingeneler el işleri oğuzlar davar işinde ve ekmek işinde çok iyiler. bizans ikisi de yol veriyor.yani kabul ediyor.
  oğuzların tüm anadolu'ya yayılmaları bundandır. ama şiveleri ve giyimleri kuşamları diğer türk boylarından farklı .ve savaş yapmayı en sona saklıyorlar. bugün türkler anadolu'da varsa oğuz boylarının becerilerindendir. oğuzların birde özelliği turfan ve sincan da uygurlarla da karışmaları.

  bazı uygur boyları oğuzlara katılıp yürüyorlar.burada bir ulus olayı aramayın. kim birinin idaresine girerse o adla yürüyor.

  yani bir ingiliz bir fransız ,yada hep sarı nehrin çevresinde yada nil'i bereketinden faydalanmış bir mısır halkını kıyaslamayın. bu saydıklarım ve pek çoğu ulus aynı yerde binlerce senedir varlar. yunanlar 4000 sene, çinliler 3500 sene ingilizler 1200 sene,franklar 1500 sene(hatta galya ile 2000 seneden fazla) .almanlar keza. en fazla 1 milyon kilometre kare yerde dolaşmışlar.
  bakın bir oğuz yürüyüşü binlerce kilometre sürmüş.
  bakın 350'den 950 300 yıl yürüyen bir topluluk. ama dil ve geleneklerini kaybetmemiş.

  tabi anadolu'ya gelince her yurt yada çadır beyi kendi obasını alıp bir yere yerleşiyor .

  batıya giden oğuzlar yine çingenelerle yürüyor içli dışlı kız kaçırma tecavüz rıza ile evlilik komşuluk karışıklık. 300 seneden fazla . daha alpaslan ve selçuklu yeni yeni zorluyor anadolu'yu büyük türk kabileleri hala yok.

  işte oğuzlar suriye'den çanakkale 'ye batı karadeniz'in içlerine yayılıyorlar. bana göre ne sivas'ta ,nede iç karadeniz'de oğuz bulamazsınız. var diyen yalan söyler. şiveden belli.
  ha yörü(k) sözü de bu yürümeden. kesin mi bugün öyle diyorlar.
  oğuzların biraz o da bazı yerlerde çingene adetlerine yatkın olması bundan . birde beyaz tenleri uygurlardan. zonguldak'ta geyikli'de hatta kütahya'da mesela çingene denilen yerleşikler yüzde yüz oğuzlar.biraz fazla karışmışlar o kadar.
  oğuzlarla bir tek konya selçukluları içli dışlı olmuşlar ,türk kavmi olarak başka yok. yürükler hep yalnız. osmanlı oğuz mu .büyük ihtimalle ama osmanlı çok kısa zamanda birlik olduğu türklerle karılıyor ve oğuz özellikleri kayboluyor. çünkü osman'ın obası 900-1000 kişi. katılanlar ise 22-24 bin kişi ki bu ortaklığın başladığı tarih 1288-90 .1300 'de osman beyin ordusu 6000'den fazla.

  anlaşılıyor ki osmanlı beyliği bir oğuz beyliği değil. çünkü oran 25/1 . osman ve sonrasındakilerin türklerle olan uzaklığı da bundan. türklere hiç güvenmiyorlar. çünkü azlar. hasbelkader
  ortaklık.
  en fazla 50-60 sene sonra orduya sırpları hemde koruma almaları bundan. sırplar hep ilk yanda dururdu ... yani oğuzlar da ki çingene olayı ,
  fala muhabbetten. yaklaşık 550 senelik bir komşuluk.

  gelelim çingenelere.(romanlar) .anadoludan avrupa'ya geçtiler .en sağlam yerleştikleri yer macaristan oldu . neden mi.

  çünkü içlerinden epeyi macarları o kadar andırıyordu ki .
  hunlar asya göçerlerine fazla benzemezler,bilhassa türklere.

  yine de yazalım. oğuz türktür. hemde harbisi.

  bugün çingene dediğimiz ulusta sağlam ulustur binlerce yıldır kendini aslını korumuş aslan gibi.

  simdi kendine kayı boyundanım diyen sırp düşünsün. çingene kadar tarihi yok.ancak sığıntı.

  not: bu yazı karalamadır,aklımızda kalanlar ..
  4 -12 ... baris hemen simdi
 3. 3.
  Tamam sakin ol ve o hatim ettiğin işeyaramaz tarih kitabını elinden bırak. Bak kardeşim bir şeyi iyi yorumluyamıyacaksan boşuna okuma. Yörük nedir? Çingene nedir?Doğrusu şu. Yörük kültürü türk kültürü ile kaynaşmış çingene kültürüdür. Her yörük aynımı amk. iyisi var kötüsü var. insana değil kültürüne söyleyebilirsin böyle birşeyi ancak.
  -5 ... retto
 4. 4.
  oğuz türkleri, türkmenleri, yörükleri hedef alan ''troll'' bir başlığa ciddi ciddi yazanları gösteren başlıktır.

  oğuz türkleri, türkmenler, yörükler kumraldır. yarı çekiktir.
  ek olarak oğuzlar dil birliği bulunan diğer türkler gibi ural-altay kavimlerindedir.

  çingeneler hindistan kökenli bir topluluktur. hint-avrupa kavimlerdendir.
  en yakın olduğu topluluk hintler, yerel hindistan halkları ve irani halklardır.

  dna olarak kürt olmasalar da anadolu'da en yakın oldukları ve hatta tek yakın oldukları topluluk kürtlerdir.

  çingeneleri yeren kürtçüler ağlamasın.

  ha yörük isminin kökeni eski değildir.
  konargöçer türk boylarına verilen genel bir isimdir.

  misal osmanlı'nın ilk ve orta kesimlerinde yerleşik hayata geçen türkmen boyları ''müslüman-türk'' kimliği altında erimiştirler.
  konargöçer yaşamını koruyan türkleri bu ilk gruptan ayırmak için bunlara ''yörük'' adı verilmiştir.

  osmanlı'nın son dönemlerine kadar konargöçerliğini koruyan ve henüz ''yörük'' kimliği adı altında erimeyen türk boylarından avşarlar, varsak türkmenleri gibi topluluklar 1900'lere doğru yerleşik hayata geçtiği için yörük sayılmazlar. boyları, adları bellidir. ve diğer yerleşik türkmen boylarının aksine boy bilinci canlı kalmıştır. işte aradaki çizgi bu kadar incedir.
  10 -2 ... eylulsabahi
 5. 5.
  Bir Kürtçünün saçmaladığı bir başlık daha. Gerçek diye başlık açıp alta tespit, iddia diye yazmak...
  6 ... kollesistokinin
 6. 6.
  bu ülkenin son yürüyenleri sarıkeçili obasıdır. hala yürüyorlar. torosların oğuzları.

  maalesef karaman denilen devşirme iline geldiklerinde son yürümelerinde kondukları vakit ,akp'nin dönme belediye başkanın emri ile bu yürüyenlere su verilmedi anadolu topraklarında ve üstüne üstlük kondukları karaman topraklarında saldırıya uğrayıp dayak yediler.

  sahip çıkan solcular sosyalistler oldu.3

  dönme devşirme ocaklarından ve oğlancı yuvası dinci şer yuvalarında ses gelmedi.
  tabi normaldir devşirme sürüsünden yörüğün yanında olmasını mı bekleyeceklerdi. yoksa karaman'ın dönmesinin mi.

  ha bu arada ıyı -kayı boyundan olan tüm sırp-hırvat-rum-lazları tebrik ediyoruz. atalarının çin setti önünde altına işemelerinin 16500 yıl dönümü.
  ohfşşşşşşşşşşşşşşşşhşşşi.--ii
  2 -6 ... baris hemen simdi
 7. 6.
  sosyalistlerin herhangi bir masum türk'e sahip çıktığına en azından şahsım tanıklık etmemiştir.

  pkk'lıların yakarak katlettiği sadece derslerine bakan serap eser için dahi tek bir sosyalist platformun yürüyüş yaptığını, şiir yazdığını görmedim.

  ha bu arada konunun burayla ne alakası olduğunu çözebilmiş değilim.

  yerleşik tüm türklere devşirme gibi bir yakıştırma yapıyorsan o yörükleri milliyetçiliğin, türkmen kültürünün devam ettiği
  adana'da: merkez, kozan, feke, saimbeyli, karaisalı, pozantı, yumurtalık
  mersin'de: merkez, tarsus, erdemli, gülnar, mut, anamur'a bizzat davet ediyorum.

  bu saydığım belediyelerin çoğu her şekilde kendi il sınırları içerisindeki yörüklere destek olmaktalar.

  dadaloğlu'nun dediği gibi.
  o dağlar toroslar dün bizimdi, bugün de bizim, yarın da bizim olacak.
  6 ... eylulsabahi
 8. 7.
  bu arada başlığı açan yazar arkadfaş için kürtçü saçmalamış demiş. belki.
  ama saçmalaya bile cevap verecek kadar bilgisiz ve cahilsiniz.

  konar-göçer tabiri yalnızca anadolu'ya ari vahaları ve tarım 'dan gelen oğuzlar için geçerlidir . anadolu'ya gelen diğer türkler bu adla anılmazlar.

  tabi yazıyoruz burada anlayan olacak mı ,güldürmeyin.

  400 sene osmanlı hakimiyetinde kalan ülkücü rizeli-trabzonlu hala türkçe konuşamıyor ,şimdi buna laf anlat.
  sonra kürtler isyan etti.

  ulan yeni türk devletine ilk isyan eden sendin. hamidiye gelince de altına eden.
  1 -4 ... baris hemen simdi
 9. 8.
  Başlığı söyle bir okudum troll açılmış bariz belli biri de altına ciddi ciddi bilgi kirlilikleri yazmış belli yazmaya başlamadan önce yörük değil zaza olduğumu belirteyim de faşist diye götlerini yırtmasınlar

  Eleman demiş ki medlerin ataları hint-aryan vahasından çıkma tamamiyle kolpa neden medlerin çıkış yeri orta asya(türkistan) he sakın medler türk diyorum sanmayın değiller medler irani kavimdir iran coğrafyasını ilk istila eden ve yerleşen irani kavimdir hint-irani'dir daha geniş yelpazede hint-avrupalı bir kavimdir bütün hint-avrupalı kavimler kuzey karadeniz(deşt-i kıpçak) bunların hint-irani kolu türkistan bozkırına iner ve yıllarca burada göçebe olarak yaşarlar zaten avesta konu olarak da yerleşik hayat süren irani ile göçebe-yarı göçebe irani çatışmasıdır iran a gelen göçebe medler de yerleşik hayata geçer ve asur,elam,sabii medeniyeti üzerinde yükselir sonra günümüz fars eyaletine yine medlerin geldiği yerden persler gelir ve günümüz fars toplumu ortaya çıkar yani ozet geçersek

  Medler,persler,iskitler,soğdlar,baktriyalılar,zazaki-dimili,afgan,tat(yahudi-irani melezi),oset,tacik gibi irani kavimler hep orta asya dan ön asya ya gelmişlerdir yani irani kavimler ve proto-irani kavimler bölgede varken türkler ve proto-türkler hiung-nu,hun-avar,akhun-huna(bunlar da türkleşen irani akhun savaş kölesi) oluşturacak insan toplulukları sibirya da yaşıyordu

  ikinci olarak cingeneler nerede ortaya çıktı ve ne zaman dünyaya yayıldı cevap basit çingeneler hindistan da ortaya çıkmıştır hintlilerin yerleşik hayata geçmemiş halidir ve emir timur'un delhi sultanlığı(halaci hanedanı türk kökenli bu sefer sonrası güçten düşer ve yerini afgan kökenli lodi hanedanına bırakır) istila edilince çingeneler paralı asker olarak timur devleti tarafına geçmiştir timur bölgeden çekilince de barınamayarak ilk iran platosuna sonra da bütün dünyaya dağılmışlardır yani bunu da ozet geçersek

  Çingeneler dünyaya dağılmadan önce yörükler anadolu'da çoktan oba kurmuş yaşıyordu

  Eee tabi orospu çocuğu kürt faşistlerinin en sevdiği şeylerden biri tarihi çarptırmak bunların ağzı torba değil ki büzesin böyle bol bol bilgi kirliliği sıçar saçmalarlar zazaları kürd,türkleri yunan,yörükleri(göçebe türkleri) de çingene yaparlar

  Sayın kürtçü-faşist,pkklı,hdpli sana bu sözüm

  (bkz: osuruktan teyyare selam söyle o yare)
  9 ... kama tarkan dondu
 10. 9.
  olmayan gerçek.

  yörükler bu vatanın gerçek sahipler has türkleridir.
  5 ... forza antalyaspor