bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 115.
    cok cana yakin sicak insanlardir.
    (bkz: en yakin arkadasimdan biliyorum)
    13 ... bohumsumatmazel
  2. 114.
    Köklerimin dayandığı göçebe topluluk.

Çok güzel adetleri vardır.

Anacığım sağolsun yörük adeti olan bebeğin kafasını tülbentle sarmayı iyi ki yapmış yoksa bu yaşta kel ve yamuk bir kafayla ne yapardım ben.

Dedem ise tam bir efsane, adam dağda taşta koyun gütmeyi yeni bıraktı sayılır o da koyunların üzerine yıldırım düştü de öyle oldu.

Bazı çemçük ağızlıların ise yörükleri neden sevmediğini anlamış değilim hayır sev de demiyorum nefret etme en azından. Ne yaptı bu yörükler size merak ediyor insan.

Ayrıca o çalışmaktan, ezilmekten bakımlı olmaya vakit bulamayan yörük kızları efsane güzelliğe ve sağlam karaktere sahiptirler.
    1 ... yemek yapan hasin erkek
  3. 113.
    tek bir boya ait olmayan türk oğuz kitlesi.
    zamanla göçebeliği bırakmamış olan türk boylarının aldığı ortak isimdir ''yörük'' adı.

bir nevi göçebe oğuz federasyonudur.
    en yoğun akdeniz'in toros dağlarında bulunurlar.

yerleşik hayata geçerek yörüklüğü ''kitlesel'' şekilde terk eden son türkmen grubu kozan yöresinde varsak türkmenleri ve avşarlardır. (bkz: fırka i ıslahiye)
    ... eylulsabahi
  4. 112.
    Ziya Gökalp'in tespitlerine göre "ağaç-eri" boyundan kimseler. Çoğunlukla ormancılık yaparlardı. Onun dışında köyde yaşayan herkes gibi de hayvancılık ve çiftçilik.
    1 ... netbirisi
  5. 111.
    Atalarım.

Sevin sevmeyin yörüklerin bu ülkeye katkısını kimse inkar edemez, etmemeli de.

yörükler;
    Göçebe yaşam tarzına sahiptir geçim kaynakları hayvancılıktır. Tabi yıllar ilerledikçe yayladıkları yerlerde mevsimsel tarım ürünlerini de ekip biçmişler Türkiye ekonomisine de katkıda bulunmuşlardır,
    Vatanlarına bağlıdır,
    Sandığınızın aksine dar görüşlü değillerdir; kendilerini geliştirmeyi de çok iyi bilirler.
    Öztürkçe'ye dayanan kelimeleri çok kullanırlar; şiveli ağızları vardır,
    Paylaşmayı, normalden fazla, severler ve çalışmaktan gocunmazlar.

Meraklısına, Ulu Önder Atatürk'ün yörükler ilgili ile söylediği o meşhur söz;

“ Arkadaşlar! Gidip Toros Dağları’na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez. "
    15 ... mueve mi soledad
  6. 110.
    Genelde alpinid+turanid olan insanlara dağ kürdü demek... ahahahahhahahah.
    (bkz: salak valla gerizekalı bu çocuk)
    4 ... netbirisi
  7. 109.
    içlerinde oğuzlaşmış kıpçaklar da bulunmaktadır.

dikkat ederseniz, yörükler de mongoloid/turanid karışımı bir fenotip'e çok rahat rastlarsınız.

bunu özellikle sarıkeçili yörüklerinde görmüştüm.
    3 ... kalasnikov
  8. 108.
    gördüm artırıyorum,

yörükler dağ kürtleridir.

net.
    -6 ... ooo memintolar da tombiktoymus
  9. 107.
    Her karadenizli armenoid pontid de kendine "çepni" diyor. Kesin öylesindir. Evet. Biz de uzaydan geldik zaten.

Sözüm meclisten dışarı. Gerçekten çepni olanlar alınmasın. Ama adamlara bakıyorsun pazardan meyve seçer gibi boy seçiyorlar. 24 boydan Allahtan bi' çepniler gitmiş karadenize. Herkes çepni. Ahahah.
    2 ... netbirisi
  10. 106.
    çirkinlerdir net.

not: anne tarafından horasan, baba tarafından çepni türküyüm.
    -5 ... ooo memintolar da tombiktoymus