1. 1.
  az veya çok birkaç tanesine maruz kalmış herkesin bildiği bir gerçektir. bu adamlar antep'te, maraş'ta savaş olurken toroslara kaçıp sığınmış adamlar. istiklal mücadelesinde tek bir kurşun sıkmamış olmalarına rağmen hala biz dürgüz, en agigi dürk bizüz, ama öyle böyle türk değiliz muhabbeti çevirip dururlar. nasıl bir kafa yapısındalar, nasıl bir hayal dünyasını yaşıyorlar bilinmez ama kendini türkiye'de yaşayan herkesten üstün tutuyorlar. en meşhur oldukları olaysa kaç kaç olayı.
  (bkz: kaç kaç olayı)
  11 -14 ... bize de mi caylak
 2. 2.
  dunyanin en bos etnik grubu - kavmi olmalarindan kaynaklidir.

  Edit : bu yorukler cinlilere'de baya benziyo ha.
  5 -8 ... arxaggelou
 3. 3.
  kaç kaç olayı dediğin olay şudur.

  işgal altındaki adana halkı işgal unsurlarından 'temizlenmiş' toros dağlarına sığınmak istemişlerdir. o olaylarda bu esnada cereyan etmiştir.

  yörük türkmen diyarı toros dağlarının merkezi kozan 2 haziran 1920'de temizlenmiş, adana ise ancak 5 ocak 1922'de kurtulabilmiştir.

  üstelik çukurova-toroslar yöresinde en büyük katliamlar kozan'ın işgali sırasında kozan türklerine karşı gerçekleşmiş lakin kozanlı yörük türkmenler bu zulme adana'dan yaklaşık 2 sene önce son vermiştir.

  adana'nın en önemli kurtuluş savaşı kahramanları saim bey ile tufan bey'in kahramanlıkları da kozan yöresinde gerçekleşmiştir.

  adana'nın kurtuluşu ise ancak il merkezini toroslardaki başka bir yörük türkmen ilçesi olan pozantı'ya taşıyıp savaşı oradan kontrol ederek mümkün olabilmiştir.

  zaten adana kurtulduktan sonra bir nevi tüm çukurova kurtulmuş sayılmıştır.
  adana'nın kurtuluşunda toros dağlarının yörük türkmen ilçesi pozantı belki adana'nın kendisinden daha kritik bir rol üstlenmiştir.

  o dönemler ilin dengi olan sancak statüsündeki ermeniler içinse büyük önem arz eden kozan yöresi kendi göbek bağını çukurova'dan yaklaşık 2 sene önce keserek işgale son vermiş, o bölgedeki en güvenli kale konumuna gelmiştir.

  ayrıca mersin yöresinde yörük türkmenlerin karboğazı baskınına bir göz atın.
  eşi benzeri var ise beri gelin.
  yörük milliyetçiliğinin kafa sikmesi
  7 ... eylulsabahi
 4. 4.
  adana'yı ancak ankara antlaşması nihayetinde fransızların şehri boşaltmasıyla geri alabilen tiplerin, tek kurşun sıkmadan zafer kazanması olayıdır. görüyoruz, her 5 ocak'ta çakma tüfeklerle zafer kutluyorlar.
  5 -4 ... bize de mi caylak
 5. 5.
  Karboğazı savaşını hiç duymamış birine Yörükleri anlatmak zor tabi. Bunu bilmeyen tekelioğlu sinan'ı,gulekli kemal'i,besim aleybeyoğlu'nu,beybaba saadettin'i ve o koca kadın kahraman hatice hatun'u da bilmez o yüzden işkembeden konuşur durur. Yörük dediğin özgürlüğüne aşkla tutkuyla bağlıdır. Dun de vatanı için seve seve ölüme gitti bu gün de gider ve yarın da gidecektir.

  Edit: En alt tabaka yuz karası demek ha? Ulan sizin elit ataların cebini doldururken, işgal yıllarında düşmanla işbirliği yapıyorken, nazik götlerini kurtarmaya çalışırken benim atalarım ege'nin Torosların dağlarında Fransız, yunan avlıyordu. Sırf sen bu gün oturduğun yerden onlara hakaret et diye. Allah belanızı versin.
  yörük milliyetçiliğinin kafa sikmesi
  5 -2 ... abaninaltindakisopa
 6. 6.
  yörük olmakla bile övünülüyor, diyecek bir şey yok. en alt tabaka sınıftandılar. dağlarda koyun otlatan cahil insanlar, yörük köylerini gidin okuma yazma bilemyen 20-30 yaş arası insanlar var. türklerin yüz karası bir topluluk.
  7 -8 ... i am from gotham
 7. 7.
  Benim yörük dedelerimden biri Çanakkale'den dönmedi, biri kurtuluş savaşında madalya aldı. Biri ana diğeri baba tarafından. Ege'de Yunan ordusu 100 bin küsürleri bulduğu için belki de Antep gibi Urfa gibi onları kovamadık, ama gerilla savaşının kralını verdik. ikmal yollarını kestik, yunanlara nefes aldırmadık.

  Olmayan milliyetçiliğin kafa sikememesi durumudur.
  3 ... durust ve acik sozlu yazar
 8. 8.
  yörüğüm türkün hası adamın dibiyiz, ulan büyük dedelerimden biri çanakkale'de kardeşi sakarya'da şehit olmuş sen ordan bik bik konuş. anadolu'nun her yerindeyiz yurdu ayakta tutan direk biziz.
  6 -5 ... faso aga
 9. 9.
  O yörük komitacılardan birisi de rahmetli baba dedem. Dedemin dedesi. Kurtuluş savaşı yıllarında yunanın halini hatırını iyi sorduğundan Yunanlılar köy köy gezip dedemi aramışlar bulamayınca 400 büyük baş hayvanını alıp götürmüşler. Bizimkiler hep anlatırdı. Şimdiki nesil bilmez o günleri. Yunan bizi iyi tanır. Çanakkalede şehit olan dedemin amcasını daha saymadım bile. Ulan özbe öz oğuzuz türküz, türkmeniz yörüğüz biz.
  5 -5 ... gazeloglu
 10. 10.
  Yöruk miliyetciligi dedigimiz sey esekten düsenin derdini esekten düsen anlar mantigidir. Zorlu yasam sartlari onlari birbirlerine yaklastirmistir. Birbirini sevip tutmalarinin da kimseye zarari yoktur. Yöruk bilgeleri protokolu diye bir sey duymadim ben mesela. (bkz: sion bilgeleri protokolü)

  Ayrica, evet, yörük değilim belki 5 nesil önceki dedem rumdu ( benim icin hic sorun degil) ama sunu söylemem lazim anadoludaki mücadeleyi hep yörükler ustlenmistir. Selcuklu hukumeti mogol saksorlugu yaparken yörukler mucadele ediyordu, osmanli zulum yaparken yörukler mucadele ediyordu. Akhisar halki mavi koyunlar keserken yunan ordusuna , yörukler mücadele ediyordu.

  Bunu biliriz bunu söyleriz.
  6 -4 ... gaspirali