1. 1.
  en meşhur efelerden.aydınlıdır kendisi,kurtuluş savaşında çok emeği geçmiş olup savaş sonrası ticaretle uğraşmaya başlamıştır.kurtuluş savasında kuvayi milliyeye katılarak vatan için savaşmış ender efelerdendir.efelerin efesidir.hatta kendisine dair yazılmış bir türkü de vardır.sözleri...;

  şu dalmadan geçtinmi
  soğuk da sular içtinmi
  efelerin içinde
  yörük de aliyi seçtinmi

  hey gidinin efesi efesi
  efelerin efesi

  şu dalmanın çeşmesi
  ne hoş olur içmesi
  yörük de aliyi sorarsan
  efelerin seçmesi

  hey gidinin efesi efesi
  efelerin efesi
  3 ... jagatai
 2. 2.
  aydın da birde heykeli vardır büyükçe.
  ... disco inferno
 3. 3.
  hakkında sabahattin burhantarafından yoruk ali efe adlı 3 ciltlik bir kitap yazılmıstır ve en son duyduguma gore bu kitaptan uyarlanarak bir dizi film cekilicekmis ama film cekildi mi, yayınladı mı, ne alemde bilemiyorum.
  ... ms.viking
 4. 4.
  heykeli ve muzeye donusturulen evi aydın'ın yenipazar ilcesindedir.
  1 ... ms.viking
 5. 5.
  zamanında aydınlıların bıyıklı olduğunu iddia ettikleri ve bıyıksızlığı yakıştıramadıkları efe. ama aile büyüklerimizden duyduğuma göre bıyıksızmış.
  -1 ... dahaasabi
 6. 6.
  ege ' de yunan ' a ilk karşı duran efedir.
  1 ... zargana
 7. 7.
  Yörük Ali Efe 1895 yılında, Aydın ili Sultanhisar ilçesi Kavaklı Köyünde dünyaya gelmiştir. Babası Sarıtekeli aşiretinden ibrahim oğlu Apti, annesi yine yörüklerin Atmaca aşiretinden Fatma dır.

  Yörük Ali ondokuz yaşına geldiğinde, Aydın dağlarında dolaşan Alanyalı Molla Ahmet Efe nin gurubuna katılmak istedi. Ağır bir sınavdan geçirilerek guruba alındı. Kısa zamanda Efe nin ve tüm zeybeklerin güven ve sevgisini kazanarak gurupta ikinci adam konumuna yükseldi.

  Alanyalı Molla Ahmet Efe nin Bozdoğan Kavaklıdere baskınında ölmesi üzerine Yörük Ali Efe olarak gurubun başına geçti. Dört yıldan fazla dağlarda dolaşan Yörük Ali Efe, bu süre içinde daima ezilenin mağdur edilenin, güçsüzün yanında oldu. Haklı olarak halk tarafından sevildi, itibar ve destek gördü.

  Yörük Ali Efe 1919 senesinde dağdan indi. O sıralar düşman izmir i, ardından Aydın ve Nazilli yi işgal etmişti. Yörük Ali Efe, Kıllıoğlu Hüseyin Efe ve bazı arkadaşları, Aydın ilinin Çine ilçesi Yağcılar Köyünde toplanarak, Sultanhisar ilçesine iki kilometre uzaklıkta Malgaç demiryolu köprüsü yanındaki güçlü ve tam teçhizatlı düşman karakoluna baskın yaptılar. Tarih:16 Haziran 1919. karakol tümüyle imha edildi. Oldukça önemli cephane ve erzak ele geçirildi. Bu baskın Batı ve Güney Anadolu da düzenli, bilinçli, ve milli şuurla düşmana yapılan ilk baskındır. Bu önemli başarı halka ümit ve cesaret vermiş, düşmanın yurttan kovulabileceğine olan inancını arttırmış ve Yörük Ali Efe’nin liderliğini perçinlemiştir. Düşman beklemediği bu baskın karşısında paniğe kapılmış, Nazilli deki kuvvetlerini Aydın istikametine çakmıştır. Ne yazık ki çevreyi yakarak, yıkarak, masum insanları öldürerek...

  Daha sonra 7. tümen kumandanı Şefik AKER in başkanlığında kurulan halk meclisinde oy birliğince alınan karar uyarınca Aydın, Yörük Ali Efe emrindeki kuvvetler tarafından birinci kere kurtarılmıştır. Ancak takviye kuvvetlerle güçlenen düşman ordusu Aydın ı ikinci kez işgal etmiştir. Artık kanlı savaşlar başlamıştır. Köşk, Umurlu ve Dörtyol cephesi kurularak olağanüstü cesaretle, donanımlı ve sayıca çok fazla olan düşman kuvvetleri büyük kayıplara uğratılmıştır.

  Böylece düzenli ordu kurulana kadar yirmi aylık bir süre düşman kuvvetlerinin Aydın kanadından Anadolu içlerine ilerlemesi engellenmiştir. Düzenli ordunun kurulması üzerine Yörük Ali Efe, emrindeki savaş deneyimi çok iyi olan büyük bir gurubu her ferdinin istek ve sevgisiyle orduyla bütünleştirmiştir. Kendisi de Milli Aydın Cephesi Komutanı olarak savaş sona erene kadar vatani görevini sürdürmüştür.

  Yörük Ali Efe alçak gönüllü bir insandı. Kurtuluş Savaşındaki rolü ile ilgili olarak yapılan övgülere verdiği şu yanıttı her zaman hatırlanacaktır. “Bazı kimseler savaş zamanında yapılan işlerin birçoğunu bana ve başkalarına mal ederler. Bu yanlıştır. Bir kişinin, beş kişinin böyle büyük davalarda ne ehemmiyeti olur ki? Gönlünde vatan muhabbeti taşıyan her vatansever o günlerde bizim gibi düşünmüş, bizim gibi duymuş ondan sonra da bizimle beraber olmuştur. Milli mukavemette aslan payını kendine ayırmakta hata vardır. Bir elin şamatası olurmu ki?”

  Yörük Ali Efe Kurtuluş Savaşından sonra altı sene izmir’de yaşadı, 1928 senesinde, Kurtuluş Savaşında bir süre karargahı olan Yenipazar’a taşındı. 1951 senesinde, tedavi için gittiği Bursa’da vefat etti.

  Yörük Ali Efe vasiyetinde Yenipazar da toprağa verilmesini istedi. Ayrıca ;Halkı iyidir, toprağı sever, toprağı seven insan sever. Ben orada rahat ederim dedi. Kuva yı Milliye nin bu değerli komutanı TBMM tarafından istiklal madalyası ile ödüllendirilmiştir. Ayrıca değerli Türk halkının ona verdiği, rütbelerden en büyüğüdür.
  4 -4 ... handushka
 8. 8.
  (bkz: efelerin efesi)
  4 ... ezberi bozan katib
 9. 9.
  aydın halkının, mevcudiyetini mustafa kemal paşa'dan sonra ona borçlu olduğu efelerin efesidir. kurtuluş savaşında, yunan ordusu izmir'den aydın'a tren yolu vasıtasıyla galonlarca benzin taşımış, sokağa çıkma yasağı ilan etmiş ve şehrin sularını kesmiştir. amaç ise; şehirdeki müslümanları diri diri yakmaktır. tam da bu dönemde yörük ali efe zeybek ve kızanlarıyla birlikte yunan askerlerini bozguna uğratmış, aydın halkını ölümden kurtarmıştır.
  2 -1 ... miralay
 10. 10.
  boyu 1 70' den uzun değil ayakkabı numarası 39- 40' dır. efe denince kenan imirzalıoğlu gibi bir adam beklendiği için şaşırtan durum.
  2 -5 ... simdiben