bugün

bülent ecevit'in solun liderliğini üstlenmek gibi bir misyon yüklediği uçan balon..
bülent ecevit'in önem verdiği, bir aralar adı ahmet necdet sezersonrası dönem için de geçmiş eskişehir büyükşehir belediye başkanı
eskişehir'e ayrı bir estetik katan, anadolu üniversitesi güzel sanatlar fakültesi'ni kuran, eğitimci belediye başkanıdır kendisi.
kanımca merkez solda liderlik yapabilecek kapasiteye sahip insan.
eskişehir in kralı.
rahatlıkla solun lideri olabilecek, yönetici özellikleri güçlü idareci.
1936 yılında eskişehir'de dünyaya geldi. 1962 yılında eskişehir iktisadi ve ticari ilimlerakademisinin ilk mezunları arasında yer aldı. öğrencilik yıllarında çeşitli gazetelerde muhabirlik, yazarlık, karikatüristlik ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. öğrenci arkadaşları ile birlikte kan bankasına kan satarak elde edilen sermaye ile oda tiyatrosunun ve onu takiben belediye tiyatrosunun kuruluşunu sağladı. mezuniyetini takiben aynı yıl akademinin maliye kürsüsüne asistan oldu.
1966 yılında doktor, 1968 yılında doçent oldu. aynı yıl akademi başkan yardımcılığına getirilen büyükerşen, 1973 yılında profesörlüğe yükseltildi. 1976 yılında eskişehir iktisadi ve idari ilimler akademisi başkanlığına seçildi. başkanlık süresinin bitimi olan 1980 yılında yapılan seçimlerle yeniden akademi başkanlığına getirildi.
radyo ve televizyonun eğitim ve kültür hayatında kullanılması için yaptığı çalışmalarla ankara'daki trt yayınlarının istanbul'dan sonra ikinci il olarak eskişehir'den izlenmesi için önce akademi'de tv verici istasyonu ile siyah-beyaz eğitim stüdyolarını, daha sonra da türkiye'de ilk renkli tv sistemini eskişehir'de kurdu.
1971'de iletişim teknolojisinin eğitimde kullanılmasına ve uzaktan öğretim ile buna ilişkin, yöntemlerin açıköğretim modeli şeklinde, türk eğitim sisteminde yer almasına ilişkin olarak başlattığı çalışmalar ve 1973 yılında eğitimin yaygınlaştırılması amacıyla hazırladığı "türkiye için açıköğretim modeli" projesi yök kanunu ve 41 sayılı kanun hükmündeki kararname ile açıköğretim fakültesi olarak ülke çapında ve bati avrupa'nın 6 ülkesi ile kuzey kıbrıs'taki türkler için uygulamaya konuldu.
1982 yılında yükseköğretim kanunu ile üniversitelerin yeniden düzenlenmesini takiben, cumhurbaşkanı tarafından anadolu üniversitesi rektörlüğüne getirilen prof. dr. yılmaz büyükerşen, döneminin bitiminde 1987 yılında tekrar ikinci kez cumhurbaşkanı tarafından rektörlüğe atandı. bu görevinin yanı sıra, "radyo ve televizyon yüksek kurulu" üyeliği ve kurulun 2 dönem başkanlığını yaptı daha sonra, 1993 yılında yüksek kurul yerine rtük kanununun çıkarılması ile görevinden ayrıldı.
akademi başkanlığı sırasında, öğrencilerin kültürel donanımları için kurduğu atölye, stüdyo ve klüplerde, heykel, grafik, resim, müzik, folklor, film ve fotoğraf çalışmalarına bizzat katılan ve yöneten yılmaz büyükerşen, türkiye'nin ilk "sinema ve televizyon okulu'nun kuruluşunu da eskişehir'de gerçekleştirdi.
akademi başkanlığı sırasında başlattığı kültür ve sanat çalışmalarını rektör olunca "uygulamalı güzel sanatlar yüksek okulu" (daha sonra fakülte), "iletişim bilimleri fakültesi", "devlet konservatuvarı" ve "edebiyat fakültesi" adı altında kurumlaştırdı.
büyükerşen'in tasarısına ve tercihine göre şekillenen anadolu üniversitesi kampusü'ndeki tesislerde birisi büyük operalara elverişli olmak üzere, değişik büyüklükte 7 adet sahneli salon, 3 adet sergi galerisi bulunmaktadır.
üniversite kampüsünün peyzaj mimarisine de önem veren büyükerşen, aynı zamanda bizzat heykel sanatı ile uğraşmaktadır. atatürk'ün doğumunun 100. yılının kutlandığı 1981 yılında eskişehir'in 100 köyüne hediye ettiği büstler ile mihallıççık, mahmudiye, seyitgazi ilçeleri ile gemlik'in karacaali ve kapaklı köylerindeki atatürk heykelleri büyükerşen'in imzasını taşımaktadır.
ayrıca, gaziantep vilayet binası önündeki bronz atatürk heykelini de yapan prof. dr. yılmaz büyükerşen, türkiye'de "balmumu mumya heykel" yapımında tek isim olup, anıtkabir müzesi'nde sergilenen atatürk mumya heykeli ile ıı.tbmm binasındaki mumya heykeller ve makedonya manastır askeri idadi müzesi'ndeki "17 yaşında atatürk" mumyası onundur.
1992 yılında yapılan rektörlük seçiminde en yüksek oyu alması sonucu tekrar cumhurbaşkanı tarafından rektörlüğe atanan prof. dr. yılmaz büyükerşen'in bu görevi, yök kanununa ilave edilen "2 dönemden fazla rektörlük yapılamaz" hükmü nedeniyle sona erdirildi.
akademi başkanlığı ile rektörlüğü sırasında çeşitli eğitim, araştırma ve yayın kurumlarının kuruluşunu sağlayan, anadolu üniversitesini, bünyesinden 3 yeni üniversite daha çıkacak kadar büyüten, çeşitli kitap ve makaleleri olan ve 1993 yılından sonra anadolu üniversitesi uzaktan öğretim anabilim dalı başkanlığının yanı sıra iletişim bilimleri enstitüsü müdürlüğü görevinde de bulunan büyükerşen, "türkiye eğitim gönüllüleri vakfı" yönetim kurulu başkanlığı yapmış olup, bütün türkiye'de "çağdaş halkevleri ve köy enstitüleri modeli" diye nitelendirilen "eğitim parkları" ve "semt eğitim birimleri"nin kuruluş çalışmalarını sürdürmüştür.
18 nisan 1999 seçimlerinde dsp listesinden eskişehir büyükşehir belediye başkanlığına seçildi. avrupa yerel ve bölgesel yönetimler kongresi türk delegasyon başkanı olan prof. dr. yılmaz büyükerşen, evli ve iki çocuk, bir torun sahibidir.

http://www.eskisehir-bld.gov.tr
özel halk otobüslerinin daha iyi olduğunu savunan zihniyetler varmı acaba aramızda? istediği zaman sigara içen, balık istifi yolcu dolduran, istediği zaman istediği kişiyle tartışan,bebek arabasıyla gelen kadını sırf yer kaplayacak diye almayan,denetimsizlikten sonuna kadar faydalanan,hacı sakallı şöförlerin hiçte azımsanamayacak kadar çok olduğunu görünce içinden kılık kıyafet kanunu yokmu diye sorduran insanlardan bahesediyorum.
Çoğu belediye başkanının yapamadığı yapmıştır başkan özel otobüsleri kaldırmıştır. Toplumlarda eşitliğin en büyük değerlerinden birisi toplu taşım araçlarıdır. Yok efendim benim arabamın yoluna ray döşenmiş ben artık işe arabamla gidemiyorum gibisinden sözler saygısızlıktan başka birşey değildir. Türkiyedeki hemen hemen bütün belediyeler tramway için can atarken, bu tramvayları acımasızca eleştirmek biraz kabalık olmazmı? Hatalar tabiki vardır. Ama pire için yorgan yakılmaz. Başarılı bir başkandır...
bulduğu madeni en iyi şekilde değerlendirmesini bilen insanoğludur. sayesinde görüp görebileceğiniz her türlü heykelleri caddelerinizde, bulvarlarınızda görebilir; sağlam köprülerinizin nasıl daha estetikten yoksun hale getirildiğine şahit olabilirsiniz. bir başka projesi için;
(bkz: estram)
eskişehir'de yaşanılınca hakkının da teslim edilmesi gereken duyarlı insan.
eskişehiri heykele boğan, "heykel kalitesiyle" sloganını yapıştıracağımız $ahıs.
eskişehir esnafının canına okuyan, eskişehiri sadece çarşı mevkisi sanan başarısız belediye başkanıdır.
hitabı çok kuvvetli eskişehir belediye başkanı. konuşması ve dili kullanımından ötürü bu adam solda başa geçse chp iktidar olurdu dedirten adam.
şehrini küçük ankara olmaktan kurtarmış olan belediye başkanı. son seçimde akp'yi yüzde bilmem kaç oyla coşturmuş eskişehir cemaatinin her cuma namazından sonra hayır duası etmesi gereken kişi. sindirimezlerse, gelsinler ankara'ya; melih kardeşlerine oy veren %66'lık, bilinçli, kültür seviyesi tavan yapmış kitleden mümin kardeşleri ile yağmur duası etsinler.

(bkz: http://www.hurriyet.com.t....asp?gid=180&a=406432)
önce üniversitede sonrada belediye başkanlığında yaptığı icraatlarla ne kadar değerli bir insan olduğunu kanıtlayıp, türk sol unun yeni umudu haline gelen fakat eskişehir deki türkçe sokak isimlerini yabancı isimlerle değiştirmesiyle hayal kırıklığı yaratan, herşeye rağmen kaliteli şahsiyet.
ankarada ki su kesintilerini gördükten sonra zamanında önlem alarak bizleri öyle bir durumla karşı karşıya bırakmadığı için defalarca teşekkür ettiğimiz güzide belediye başkanımız.**
eskisehiri yaşanılabilir hale getirdiği için sürekli bok atılan büyüksehir belediye başkanı.
başbakan olması gerektiğine inandığım eskişehirimizin belediye başkanı.
"her ilde bir yılmaz büyükerşen olsa ülke kendi kendine kalkınacak" şeklinde yorumların yapıldığı, eskişehir'i baştan yaratan harika insan...
Az evvel Habertürk'teki didem arslan'ın sunduğu parantez programında ankara büyükşehir belediye başkanı melih gökçek'in zırvalarına, "herkes melih'i biliyor kendisinin tedaviye ihtiyacı var" diyerek en güzel cevabı vermiş insan.

(bkz: sanane)
zeki sezer in istifa etmesiyle artık dsp nin başına geçmesi gereken yüce insan.
zamanında kan toplayıp satarak para kazanan ve o kazandıklarıyla tiyatro yapmaya çalışan büyük insan. terakki vakfı gençlik tiyatroları festivali'nde 2003 yılında festival onur ödülü almıştır.
siyasete bulaşmayıp iyi olduğu alanda devam etmesini ülkemizin daha hayrına olacağına inandığım büyük belediye başkanı.
ne yazık ki bir eskişehir li olarak koltuğunun tehlikede olduğunu düşündüğüm yüce insan. malum 2004 yerel seçimlerinde yüzde 41 e karşı yüzde 44 ile büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerini kazanmıştı büyükerşen. o zamanlar da şu zaman ki gibi eskişehir için elinden geleni yapan başkan, akp nin bilinçsiz seçmenleri ile büyük oy kaybı yaşamıştı.
arada geçen sürede odunpazarı ve tepebaşı belediyelerini elinde bulunduran akp yönetimininde hiç azımsanmayacak şekilde şehir için elinden geleni yaptığını düşünürsek, sanıyorum ki büyükerşen, eskişehir büyükşehir belediyesi başkanlığını ne yazık ki bir daha kazanamayabilir.
kendisinin ilk yerel seçimler de seçilip seçilmeyeceği partisi ve kendisinden çok diğer partilerin yapacağı hamlelere bağlı, eskişehir'in şimdiden efsane olmuş efsane başkanı,

nasıl mı? açıklayayım:

eskişehir'de, büyükşehir belediyesi için ilk yerel seçimlerde başkanlık yarışı akparti adayı ile dsp'nin yılmaz büyükerşen'i arasında geçeceği % 99'dur.

akp maalesef kimi koysa(tabir-i caizse odunu bile koysa) % 40'ın üzerine çıkacak. yılmaz hoca da, eğer chp aday koymaz hocayı desteklerse yılmaz hoca da % 40'ın üzerine çıkar.

diğer partiler max. % 20'lik oyu paylaşırlar. işte burada eskişehir büyükşehir yılmaz hoca'nın mı yoksa akp'nin adayının mı olacağını çok ilginç diğer partilerin adayları belirleyecek.

burada öne çıkan partiler demokrat parti(eski doğru yol partisi destekleyenlerin hepsi olmasa bile çoğu dp adayını destekleyecekler), bir de milliyetçi hareket partisi(bu partinin de eskişehir'de kemikleşmiş min %5-6 oyu var).

işte bu 2 parti kilidi çözecek, bu 2 partinin adayları yılmaz hoca'dan çok oy çalarlarsa akp adayı, eğer akp adayından çok oy çalarlarsa yılmaz hoca seçilecek, ama burada da en önemli etken chp'nin aday koymayarak yılmaz hocayı desteklemesi, eğer chp aday koyarsa yılmaz hoca'nın oyları % 10-15 düşer, bu da akp'nin adayının işine yarar.