bugün

lisede yıllar önce bir sağlık ocağı elime kart tutuşturdu. senin kan grubun b(+) dedi. tamam didim. yıllardır cüzdanımda taşırım o kartı. kimliğimde de yazar kocaman b(+) diye ve sanırım ehliyette. laaaaaaannnnnn iki gün önce gerçek kan grubumun a(+) olduğunu öğrendim. nerdeyse 15 yıl sonra. resmen hayatı sorguluyorum şu an.

bir hatanın yıllar sonra öğrenilmesidir.
fitch in kan grubunuzda not yükseltmeye gittiğini gösteren durumdur.

oğlum daha ne istiyon

b+ dan a+ ya yükselmişsin ortalaman da tavan yapmıştır.
Dumura uğramaktır. Ben de lise zamanı veya ortaokul sonunda yaptırmıştım sağlık ocağında, hemen kart vermişlerdi 0 rh+ diye. Bakalım bir daha yaparsam -1'e mi iner miyim merak içindeyim. Şaka maka güvenemiyorum da bir daha yaptıracağım.
aynı şeyin benim de başıma gelebileceğini tahmin ettiğim olay. zamaninda kan grubumu öğrenirken sağlık ocağı personeli b pozitif galiba deyip beni şutlamıştı. kan grubunun galibasi mi olur amk çocuğu? o gun bugundur aklımda deli sorular..
23 yaşımda başıma gelendir. Aslında tam kan grup farkı değil de rh proteinin olup olmaması benimki..

Babam kendisinin kan grubundan başka bir kan grubunda* olmama ihtimal vermeyerek bana hep 'kızımla kan grubum aynı 0 rh(+) iz biz' derdi. Her kan grup konusu geçince aynı cümleler kurulurdu. O kadar ileri gitmiş ki nüfus cüzdanıma bile 0 rh(+) yazdırmış.

Üniversitede okurken çalıştığım dönemde kan kartı falan istememişlerdi. Mezun olduktan sonra da devam edip 1 sene sonra iş değiştirmeye karar verince kan kartı istediler. Gittim özel bir polikliniğe 'kan grubum 0 rh(+). Kan kartı verir misiniz?' dedim. Aklı başında adamlarmış ki bakalım bir öyle verelim dediler. Ben de siz bilirsiniz uğraşacak sizsiniz edalarındaydım. Sonra kan kartımı elime tutuşturdular ki 0 rh (-) yazıyor. itiraz ettim. Olamaz yanlış baktınız vs diye ve hemen babamı aradım, kan grubumu sordum. cevap tabii ki aynı. Ölçtürdük mü peki diyorum. Ne gerek var aynıdır ben eminim diyor. Ama yine de kabullenmeyip tekrar baktırdım. Sonuç aynı. 2 yıl geçti babam hala 0 rh(+) diyor..
üvey evlat olduğunuzu öğrenmek gibidir.

hayatım boyunca kan grubumu b(+) biliyordum.
Hatta askerde künyeme bile b(+) yazıldı. Doğuda görev yaptığım için kan grubu badilerimiz vardı. yaralanırsak falan birbirimize kan veririz diye. Ben hep b(+) olanları kendime yaren bildim.

yıllar sonra iş için kan aldırmaya gittiğimde bana ab(+) kan grubunda olduğumu söyleyen hemşireye kendimden emin bir şekilde

'ben b(+)'im bi daha bakın lütfen' dedim.

bi daha baktıklarında yine aynı sonuçtu ab(+).

'mümkün değil yanlışınız var' dedim.

kadıncağız elinde üzerine kan damlatılmış bir kalebodur parçası ile yanıma geldi, 'şimdi şu damlayı damlatınca kanınızın rengi şu renge dönüyor, bu ne demek biliyor musunuz?' dedi.

'yok valla abla ben anlamam dedim'.

'o zaman ne konuşuyorsunuz?' dedi.

haklıydı.

o an başımdan aşağı kaynar sular döküldü. 'ya' dedim 'ben vurulsaydım askerde, ya başka kan verselerdi bana zehirlenip ölebilirdim'.

ya o her gördüğüm yerde b(+) diye ortak duygular yaşadığım insanlar. her şey sona ermişti artık.

derken öğrendim ki ab(+) genel alıcıymış. b(+) bile kan verse sıkıntı olmuyormuş.

dedim ki 'derdimi s...yim'.
nasıl olduğunu merak ettiğim , tahminimce insanı dumura uğratacak durumdur .