bugün

50 dolayında filmde başrol oynayan, 12 altın plak ödülü bulunan THM sanatçısı. 1940 Samsun doğumlu olup 29.5.2007 de vefat etmiştir.
Eskilerin tarkan'ı birçok şarkıyı seslendirmiştir.Zühtü'yü ondan dinlemek ayrıcalıktır.(areste mevcuttur)
Uzun yıllar TRT'de Türk Halk Müziği sanatçısı olarak görev yapan Yıldıray Çınar 68 yaşında, ilerleyici bir sinir sistemi hastalığı olan ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis) tedavisi görmekte olduğu Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybetmiştir.
adnan menderes başbakan iken, samsun gezisinde keşfetmiştir kendisini. vapurla seyahat eden menderes'le tanıştırılan yıldıray çınar'dan " bilinmeyen yöresel bir türkü" söylenmesi istenir. yıldıray çınar'da " çarşambayı sel aldı" türküsünü söyler. çok beğenen menderes, yıldıray çınar'ı trt sanatçısı olarak alır ve çarşambayı sel aldı türküsü de bu vesile ile meşhur olur.
efendim, normalde bu dönem gençlerinden kimsenin dinlemediği hatta kimdir diye sorsak bilmediği bir sanatçıdır kendisi.
dinlemeyi pek severim, şarkıları çok şey anlatır. samsunluyum ondan mıdır bilinmez bıkmadan sıkılmadan dinlerim.
türkü söyleyen rahmetli aynı zamanda yeşilçam'a da uğramıştır. en güzel seslendirdiği türkü badı sabah selam söyle o yare'dir...
samsun çarşambalı dır. bir nevi hemşerim dir. çok güzel türküler yorumlamış aynı zamanda çok yakışıklı ve kıvırcık saçlı dır. kıvırcık saçın yakıştığı nadir insanlardan biridir.
bir nevi değil tam hemşerimdir.
oruçluyken en fazla üst üste 3 türküsünü dinleyebileceğiniz sanatçıdır.

(bkz: bölemedim felek ile kozumu)
Giresun ili eynesil ilçesinde oto tamirhanesi işleten değerli arkadaştır, abimizdir.
şu samsunun evleri'ni daha güzel icra eden yoktur sanırım.
başarılı çizerdir aynı zamanda http://tr.wikipedia.org/w...%C4%B1ray_%C3%87%C4%B1nar_
ilginç olan bu başlığa geliş öyküm şöyle ki bugün tiyatro yaptığım dönemde aynı sahneyi paylaştığım kardeşim gibi sevdiğim uzun zamandır görüşmediğim bir arkadaşımla buluştuk 'arkadaşımızın (sevgilisinin arkadaşı) imza günü var orada buluşsak olur mu' dedi ben de kendi çapında bir kitap kurdu olarak çok sevindim bu teklife ama bilmediğim yerden çıktı be sözlük frp çılgınları için yıldızmış bu abimiz animasyon film severim lakin bu sevgim tim burton filmlerinden ileriye gitmez fantastik roman desen 2-3 tane anca okumuşumdur. bilgiye tapan cehaletten tiksinen bünyem eve gelir gelmez bu arkadaşın adını googleda aradı ekşi de bolca övülmüş 'bizim sözlükte de övmüşlerdir ben cehaletimi yazayım da utandırsınlar beni ulan bir sürü insanın tanışmak isteyebileceği birini bilmiyoruz ayıp be' falan diye düşündüm ki sevinsem mi üzülsem mi bilemedim bizim sözlük rahmetli sıradan bir türkücüyü genç ve başarılı bir çizerden daha çok önemsemiş neyse sözlük ortalamasına göre kendime dediklerimi geri alabilirim bu durumda...

tek o değil bir hatun arkadaş da vardı çizerler arasında onun soyadını beynime kazıyamamışım ama kendisini de içimden çok takdir ettim hani bazı meslekler erkek işi görülür ya o işlerde başarılı olan kadınlara pozitif ayrımcılık yaptım kendi içimde * çöp adam çizmekte bile zorlanan bünyem masada yemek beklerken kendilerince otomatikman birşeyler karalayan insanlara * hep gıpta etmiş onların çöp gördükleri o çizimleri saklamışımdır ülkemizde dünya çapında isim yapabilecek kadar usta çizerler olduğunu bilmek beni mutlu etti öte yandan hep dediğim gibi ülkemizin mizah dergilerini en güçlü muhalefet olarak görüyorum bir gün penguen kapatılırsa o gün ülkeden kaçacağım diyorum...

sözlük sen de cahil kalmışsın o yüzden uzun uzun saçmalama hakkı gördüm kendimde akıllı ol biraz, belden aşağıya yorduğun kafanı biraz dünya gerçeklerine onlar çok boktan diyorsan sanal fantestik dünyalara falan yorsan ya peh kime diyorum...
çizer Yıldıray Çınar'ın bir söyleşisi için:
http://soylesigunlugu.blogspot.com/
(bkz: the superior iron man)'in çizeri.
canım babamın en sevdiği türkücü. bu adamın adını görünce babama olan özlemim arttı.
1960-1980’li yılların ünlü Türk halk müziği sanatçısıdır. Özellikle Çarşamba’yı Sel Aldı türküsü ile tanınır.. 40’a yakın filmde rol almıştır.(d. 1940, Samsun – ö. 29 Mayıs 2007, Atakum, Samsun)
YILDIRAY ÇINAR BENiM FAVORiMDiR.
KENDiSi HAKKEN iÇTENÇOK BEĞENiRiM.
Öldüğü günü hatırlıyorum peder eski hayranıydı durmadan takip ediyodu hastane sürecini. Bir gün de ölüm haberini verdi omü tıp fakültesinde vefat etti diye. Çok güçlü sesti. Allah rahmet eylesin tekrardan.

https://youtu.be/cNre8_eFnHc
Dönemin ünlü isimlerinden birisi olan Yıldıray Çınar'ın bugün ölüm yıldönümü. samsun çarşambalı olan çınar'ın gençliğinde ınstagram olsaydı, şüphesiz milyon takipçiye ulaşırdı. O yılların Tarkan'ı.
Allah rahmeti ile muamele etsin inşallah..

(bkz: eşref)
(bkz: bad ı sabah)

Velhasıl, Biz bu nesile aşina değiliz vesselam..
güncel Önemli Başlıklar