bugün

koskoca bir oluşumu, söylediği sözlerin arkasında duramayan yazarlara mal eden ufak insanların söylemi. ne diyorduk, karakter, duruş bunlar gereki şeyler insan için. "o giderse bende giderim." nasıl bir basiretsizliktir. ha bazı durumlarda gereklidir. yapılması sağlam duruştur. ama söz konusu "x" isteğinin gerçekleşmemesi doğrultusunda gideceğini beyan etmiş ise ve bu beyanatın sonuçsuz kalacağı gün gibi açık ise farklı durumlar oluşuyor.
(bkz: işin içine x girdi ben anlamamaya başladım)
x kisisine gicik oldunuz diyelim. yapilacak en olgun sey, o x kisisini kaale almamak degil midir? illa ki gidip, olaya karisip, o kisinin nick'inin altina bir seyler yazip, basliklarina "ayar"lar siralayip, cingar cikarmak midir olayin cozumu?

birinin adini klavyenizle yazdikca, dile getirdikce, ilgiyi iyice o kisiye yonlendirirsiniz, belki de farkinda olmadan.

ama tek bir yazara veya yazarlara kafayi takip da onlarin gitmesini istemek, yoksa gideceginizi soylemek bana "dogal bir hak" gibi gelmiyor, arsizliga giriyor cunku "ya o, ya ben" mantalitesinde olanlarin genellikle bu sozu sarfettikleri ortamda cok fazla tanidiklari ve arkadaslari vardir, kisacasi, bir gotune guvenme, arkasinda olup da "lutfen gitme" nidalariyla tepki verecek kisilerin olacaginin bilgisiyle davranma durumu mevcuttur.

bunu soyleyen populer biri ise sozlugu terk etse de etmese de kazancli cikar cunku: giderse insanlar "ooo sozunun insaniymis" deyip de saygi duyacaktir, gitmezse de "iyi ki yanimizda durdun canim dostum" denilecektir.

moderatorler bir yazari atmiyorsa, insanlar tabii ki tepkisini koyabilir, yazilar yazabilir ama bu tarzda tehditler, kisinin kendini yuceltme isteginin bir uzantisidir aslinda - dolayisiyla bu tutum biraz gucunu gosterme politikasina girer.

ben kimsenin yazdiklarina gicik olmuyor muyum? tabii ki oluyorum ama bir yaziyi begenmedigimde ya o kisiye mesaj atarim ya da eksi verip de o yazarla muhatap olmam; muhatap olup da olay cikarip prim yapmak isteyenlerden biri olmadigim icin de gayet mes'udum.

dusunsenize ayni seyi benim yaptigimi: sozlukte kimseyi tanimadigim icin, boyle bir tehditle ortaya cikmam durumunda bana siktir cekilir; nick altima "gitme ne olur" yazilmaz ve benim zihinsel masturbasyon hayallerim suya duser. *