1. 1.
    Yaygın bir genelleme şeklidir.

(bkz: survivor izleyen insan zekası)
    (bkz: behzat ç izleyen insan zekası)
    Vs...

Aslına bakarsanız zeka bazında olmasa da genelleme yapmak mümkündür. Çünkü çoğu kez izleyici kitleleri yayınlanan program üzerine bağlı olarak birbirinden ayrılabilir.
    Mesela ben behzat ç. Hastası biriyken, babam behzat karakterini içkici, küfürbaz ve gereksiz olarak görürdü. Arka sokakları severdi o. Arka sokaklar dizisinin sıradanlığı, rutin aksiyonu çekici geliyordu demekki. Çok görmedim, hatta hak verdim. 65 yasında biri için behzat ç. Fazla anarşist bir yapıdaydı.

Zeka konusuna gelirsek, burada bir ayrım yapmak lazım. Kişi gerçekten sıradan, kaliteden yoksun, düzmecelerle dolu bir yayın izleyebilir. O yayını izlemek onu aptal yapmaz. Buradaki kıstas o yayını bilinçli izleyip izlememesi.
    Kendimden örnek verecek olursam, en fazla nat geo, discovery ve history izlerim. Eğlence olsun diye her gece bu tarz benim de izlerdim. Onların o yapmacık, düzmece tartışmalarını, rollerini ne denli yapabiliyorlar? insanları kandırırken yüz ifadeleri nasıl? Ne kadar moda içerikli? Gibi sorular eşliğinde izlerdim. Aynı yayın özellikle yarışmacıların yaş grubu kadınlarda başka bir etki yapardı. Orada olanlar tamamen doğal gözüyle seyrederlerdi. Bu gibi yayınlar üzerinden gerçekten zeka testi yapılabilir ama her zaman yemez. Uzun lafın kısası zekiyim amk. *
    ... geri zeki
  2. 2.
    Boş zamanlarında atom parçalayıp, evrenin sırlarına nail olup, aynı zamanda engin bilgi ve tecrübelerini güzide sözlüğümüze aktaran bilge yazarların garipseyip hatta ayıpladığı durum.
    4 -1 ... essy