bugün

bu ve evlilik aynı anda maddesel dünyada var olamayan şeyler. biri diğerini mutlaka bitiriyor. olmamış olamaz olmuyor olmayacak yapıyor. bu sebeple karakterin arkasından gözü yaşlı bakakalabiliyor insan.
anlatılmaz; yaşanır!
(bkz: mmorpg) lerin kralıdır. insanı sefil eder ama zevkine de doyum olmaz. hele kendi party niz artık oturmuşsa o raid senin bu instance benim gezer durursunuz. zamanla gelenekleriniz bile oluşuyor. her gün doomwalker keser olabilirsiniz mesela.
bircok kaynaga ve kisiye göre dünyanın en iyi mmorpg oyunudur, bu oyun oynanmadan "ben mmorpg'ciyim" denmemelidir.
Özellikle böylesine sıcak bir havada işi olmayan sürekli evinde oturan insan için biçilmiş kaftandır kendileri , işi gücü olan adam da akşamları girer 2-3 saat raidini yapar iyi geceler der kapatır.
Yeni ek paketle birlikte tekrardan acc mi aktifleştirmeyi düşündüğüm oyundur ayrıca.
ortalıkta dolaşan kaynağı belirsiz dedikodulara göre içerisinde yakın zamanda "canlı" ve "çok ünlü" bir konser verileceği söylenen oyun. nasıl lan? canlı ve ünlü, yoksa metallica mı izleyeceğiz dalaran'da? olursa da pek şaşırmam L70ETC konserleri oluyordu da bu biraz daha iyi olur.
(bkz: bu bir rüya olmalı)
yeni ek paket sebebiyle 12 saat uzun süredir kapalı olan oyun. önce 14 dedi şimdi 16 diyor. bedava vermezlerse küserim ki.

not: şimdi 18 oldu.
lvl 80 gnome rogueumla bitirdiğim oyundur.

görsel

özellikle kılıçlara dikkatinizi çekmek isterim.
bugün oynayanları kanser edendir. login serverları düzeldi ama hala oyun serverlarına giremiyoruz. herkesin aynı anda yüklenmesiyle çökmüş olabilir belki.
oynayan arkadaşlardan ödemeler hakkında bilgi talep ettiğim oyun. elimde 3.3.3a patch'li client var, private server'da oynuyorum. orijinal başlamam için ne kadar ödemem gerek? aylık ödemeler ne kadar?

bir de bir account mu alabiliyoruz?
an itibariyle login serverleri cortlamış oyundur. oynatmadılar bir haftadır mk.
yine açılmayan oyun. skicem ama boşuna mı para veriyoruz lan o kadar.
şu sıralar boş vaktimin bir hayli fazla olmasından dolayı ciddi anlamda başlamayı düşündüğüm oyun. lakin kafama takılan bazı şeyler var.

öncelikle benim düşündüğüm; world of warcraft(eu) client'ini sitesinden indirip, gamer-market vb sitelerden orjinal cd key alarak oyunu yüklemek. 30 gun de oynama süresi veriyorlar sanırım. daha sonra boş vakit ve beğeni faktörlerinin durumuna göre eklenti paketleri olan the burning crusade ile wrath of the lich king'i aynı yöntem ile yüklemek. yani yine bu paketleri internetten indirip, cd keylerini alacağım.

şimdi sorarım sana wow hastası sözlükçü, doğru yolda mıyım? yani bahsettiğim gibi bu oyunu oynamam mümkün mü, yoksa hepsini aynı anda alıp kurmam mı gerekiyor?
yeni getirecekleri ek paket cataclysm ile biraz zor da olsa, vanilla dönemini yakalamayı hedefleyen mmorpg. wotlk ile birçok oyuncunun hesap kapatması ile vurgunu yiyen blizzard amca, yaptığı gereksiz şeylerin farkına vardı. şu an için tek amacı, yeni mount yapıp satmak*, envai çeşit pet, minion vs eklemek ve acaba daha nerden yolarım ben bunları demek olan bu amcamızın ne yapacağını merak ediyorum.
bağımlılık yapan ve sosyal hayatı bitiren mmorpg oyunudur. world of warcraft ile başlayan seri sırasıyla the burning crusade ve wrath of lich king'le devam etmiştir. son olarak tasarlanan ve yakında piyasaya sürülecek olan paket ise cataclysm olacaktır.
10 days trial'ını indirip account açtıktan sonra nedense handshaking'de takılı kalan oyundur. neden handshaking'de kaldığını da bir türlü çözemedim.
Şuan zevk larak oynadığım, bazı serverlarında türklerin bol olduğu, gayet zevkli hatta muhteşem bir oyun, efektleri fazla sorgulamayın ama oyun aşırı bağımlılık yapıyor.
gençlikten çok şey götüren oyundur. hikayesi şöyledir;

üniversite yılları. blizzard' ın yıllar boyu bekletme huyundan müzdarip insanlar, etiler dnr' ın önünde kuyruktadır.

- inanmıyorum, sonunda çıktı abi ya!
+ ne vardı iki sene önce çıkaydı, senden nefret ediyorum blizzard.
- yalan.
+ yalan ulan!

nerd diyebilirsiniz, asosyal diyebilirsiniz ama blizzard denizden çıksa oynarım. diablo, starcraft, warcraft... bunları oynamadan kaç ömür geçmiştir bu dünyada diye merak ederim. yıllarca reklamını yapmışlardır bu oyunun. her fuarda, bir iki screenshot gönderip, ağzın sulanmasına neden olmuşlardır. arthas, ragnaros, kael vs... bunlarla birebir savaşmanın hayalini kurdurmuştur. yıllar yılı butcher' ın, fresh meat demesini yüzlerce kez dinlemiş insanlardır. şimdi ise stratejisini oynadıktan sonra oradaki ayak takımı troll shaman olma şansını tanımışlardır. tabi ki es geçilmeyecektir. sıra gelir ve oyun alınır.

başlangıçta olay biraz bayıktır.

- bütün domuzları kestim, domuz kalmadı.
+ hocam, burada 100 kişi görev yapmaya çalışıyoruz. ogre lazım, troll lazım offff...

ne yazıktır ki, sabredilmemiş, gidilip amerika serverlarından alınmıştır oyun. sabaha doğru yatılıp, öğleden sonra kalkılmaktadır. daha önce varlığından haberi olunmayan ventrillo gibi programlar kullanılmaktadır. allahın çinlisi, japonu, brezilyalısı ile uğraşılmaktadır. hayat geçmektedir, wow' da sabit kalınmıştır. netekim sonunda iyi bir guilde kapak atılır. molten core başlar. ragnaros ilk defa kesilir.

- voeeyyyyyyyyyyyy!!
+ kaydettiniz mi lan?!
* unuttum abi offf!!
-+ yıkılllll!!

blizzard sinsidir. blizzard işi biliyordur. for the horde diye bağırır birisi oggrimar' ın önünde. bir anda dillerde dolanmaya başlar. for the horde! battlegroundlar gelir. alliance kesin der thrall. bize de itaat etmek düşer. playlistler ayarlanır. manowar, liquid tension experiment, blind guardian eşliğinde, cüce, elf kesilmeye başlanır. bir gün gelir. artık misyonun bittiğine inanılır. thrall' ın karşısında gururla dikilirken, o sözler dökülür baş orc un ağzından. daha görevin bitmedi genç shaman!

expansion gelir. yeni bir kıta, keşfedilmeye açık, maceralar ile dolu. kael vardır oralarda bir yerde, illidan bekler karanlıkların içinde, archimonde bekliyordur tarihin içinde. ve arthas...

leeeroyyy diye bağırılarak girilir savaşa, epic fail olur. chinese farmerlar türer her yerde. kendi içinde farklı bir dünyadır world of warcraft. girmesi kolay, çıkması zor. sonunda çıktığında ise hep geri girmekten korkulandır. shamanım bekliyor hala, umudunu kaybetmemiş, haberini aldım.

ama hayır. biz görevimizi tamamladık. diablo 2 gelene kadar hayata yetişmek lazım. ah be blizzard. ömrümü yedin ömrümü!!
an itibariyle wsg de dwarf paladin ile şov yapılan oyun.
25 kişilik heroic raid'lerin yeteri kadar zor olduğu, oyun zevkinden bir şeyin eksilmediği, fakat sadece heroic raid yapabilenlerin bunu bildiği en iyi mmorpg oyunlarından biridir.

(bkz: 25hc lk kesenler buraya)
öncelikle oyun değildir, yaşam tarzıdır.şöyle ki 3-4 gün uyumadığımı da bilirim.ertesi sabah final vardır, saate bakılır gecenin 3'ü olmuş."neyse sabaha kadar oynar öyle giderim sınava" der, boss kesmek uğruna takım arkadaşlarnı yalnız bırakmaz ve sınava gitmezsin!!(ne malmışım aq).bütünleşme aşamasına geçilmiştir artık.okula otobüsle değil bineğinle gitmek istersin.mağazada ki güvenlik görevlilerini ya da polisleri kesmek istersin(bi rahat dur kendine gel demi)böylelikle 4 sene okul okuyup sınıf atlayamazsın,demirbaş olursun sınıfta.onun için benim gibi manyaklar başlamamışsa hiç başlamasın aq.

bu arada oyunu bırakalı iki sene oldu ve başka bir üniversite kazandım.önümüzdeki seneler içinde de bana sponsor olacak diablo 3 e burdan selamlarımı iletiyorum.

not:bu kafayla devam edersem askerde götüme vuvuzela sokucaklar aq.siz siz olun, örnek alın, ders çalışın, fazla kaptırmayın.allah belanı versin blizzard, seviyorum uleeeyyn!!!!
cataclysm ile nightelf mage class getirerek olayı nereye bağlayacağı meçhul olan oyundur.
tam dışarı çıkmıştım ki beni içlerine çektiler.*bu oyun için çok geçerli bir söz.
cataclsym expansion paketi 7 aralık 2010 tarihinde piyasaya sürülecek oyundur. Beklentimiz önceki expansionlardaki gibi night event olması ve "beyler rogue olan kilidi açsın" , "allylerle hordelar ayrılsın" "beyler sıkıştım healer varsa heallesin" gibi geyiklerin yapılması beklenmektedir.