1. 1.
  Fatih’e ihanet etmiş Eflak boğdan valisi. Macarların yardımını dilense de başarılı olamamış. Kesilen başı şehir meydanında gezdirilmiştir.
  1 ... scaglard
 2. 2.
  Dracula untold filminde fantastik ögelerle süslenen efsanevi olduğu itilip kakıla kakıla bünyemize sokuşturulan şahsiyet.
  1 ... kudurtanbazlama
 3. 3.
  kendileri 3. vlad tepeş olup ülkemizde bilinen adıyla kazıklı voyvoda.

  çocukluğunda babası osmanlı hükümdarlığı altına girip çocuklarını osmanlı tarafından eğitilmesi için vermek zorunda kalmıştır. uzun yıllar fatih sultan mehmet'le aynı eğitimi almış, kestikleri parmaklarındaki kanlarla kan kardeşi olmuşlardır. 5 yıl boyunca osmanlı'ya sadık kalıp ardından vergi toplamak için gelen elçileri kazığa geçirince fatih uyarmak için başka bir elçi göndermiş onu da kazığa geçirmiş.

  fatih'in uyarılarını dikkate almayınca fatih bunu almak için gitmiş. 3 yıl boyunca bir kalede aman vermeyen bir savunma sergilemiş, karısı savunma sırasında kendilerine insaf edilmeyeceği düşüncesiyle intihar etmiş.

  vlad kaçıp macarlara sığınmış, ihanet gerekçesiyle macarlar tarafından yargılanmış.

  kesik başı ibret-i alem için sergilenmiş.

  mezarının yeri hâlâ bilinmemekte, bilinen tek portresi ölümünden sonra çizilmiş olup defalarca kez boyanmış.

  bu kadar pislik bir insan olmasının sebebine de osmanlıda eğitim görmeden evvel şu an adını hatırlayamadığım bir kurumunda tecavüze uğraması olduğu sanılıyor.

  öyle pis bir insanmış ki bütün evsizleri hırsızları toplatıp ziyafet verdikten sonra hepsini canlı canlı yaktırmıştır.

  yatak odası kazığa geçirilen, işkence edilen insanların hemen ortasındaymış.

  pis herif.

  Ailesinin üye olduğu tarikat'ın adı drakul olduğu için önce drakul sonra da halkın ona taktığı drakula lakabıyla anılmıştır. Drakula'nın bir anlamı da şeytandır. O kadar adı varken halkın ona takmış olduğu drakula lakabı üstün gelmiştir, böyle bilinir.
  3 -1 ... hamile taklidi yapan panda
 4. 4.
  (bkz: vlad tepes)
  ... the last of crimean tatars
 5. 5.
  Girdiği zindanda dahi bulduğu fareleri kazığa oturttuğu dile getirilen sapkın bir tarihi kişilik. (Lise Tarih Öğretmenimin yalancısıyım) hakkında dile getirilenler çoğunlukla efsaneleştirilmiştir. Ayrıca "Da Vinci"s Demons" dizisinde bir bölümde karakter olarak yer edinmiş, konusu işlenmiştir.
  ... solus auctor petrus