bugün

sürpriz sonlu bir film .
mahkeme filmi sevenlerin kaçırmaması gereken bir klasik. kurt, ama sağlık sorunları nedeniyle artık çok heyecana gelmemesi gereken bir avukat abinin gelen enteresan bir cinayet davası nedeniyle önce başkasına verecekken vazgeçip sahalara inmesini konu alıyor. oyunculuklar da gayet başarılı. sürprizleri de cabası. kaçırmayın.
Şahsen sinema tarihinin en iyi mahkeme filmlerinden biri. Bunun yanında Charles Laughton ise avukat rolleri içerisinde ki en başarılı isimlerden biri öyle ki film boyunca onu izlerken zevkten dört köşe oldum desem yeridir. Hikayesi, konunun ilerleyişi ve gelişimi; karakterleri, oyuncuları ve sağ gösterip sol vuran finali ile sinema sanatının güzelliğini gözler önüne seriyor. Film bana biraz da 1959 yapımı başka bir şaheser Anatomy of a Murderı anımsattı. Tarihine yada siyah beyaz oluşuna aldanıp da filmi sakın es geçmeyin.
Billy Wilder müthiş bir yönetmen. Galiba tüm filmerini izledim ve favorilerim içerisinde başa oynar.
1957 yapımı billy wilder başyapıtı.
Senaryosu zeka kokan nadir filmlerden olup aynı zamanda agatha christie uyarlamasıdır.
işleniş yönüyle performanslarla en kaliteli yapımlar arasındadır.
vizyona girdiği zaman seyircilere filmin sonunu başkalarına anlatmamaları için sözleşme imzalattırılmıştır. (Doğruluğu tartışılır hele ki böyle bir film için)
Ayrıca şahsi olarak charles laughton filmdeki avukat rolüyle favori kült karakterlerim arasındadır.

Replik:
-onu öldürdü.
+hayır idam etti..
sinema aleminin en tonton karakterini barındırır.

ne kadar tahmin etmeye çalışsanız yine oyuna geleceğiniz bir kurgusu var.

'the end' yazısı çıktıktan sonra şöyle bir uyarı sesi duyulmaktadır : ''bu filmin yapımcıları henüz izlememiş dostlarınızın da zevk alabilmeleri için filmin sonundaki sırrı kimseye açıklamamanızı önerir.'' siz de öyle yapın sözlük ahalisi. *
Mahkeme filmlerine bayıldığımı öncelikle belirtmek isterim. 50 ve 60'lı yıllardan 90'lı yıllara kadar birçok mahkemi filmi vardı. Ancak bahsettiğim yıldan sonra git gide azalmaya başladı bu tür filmler. Türünün en iyi örneği ise 12 Angry Men filmidir. Emin olun ki bu filmin sonu size hayrete düşürecek, bununla kalmayacak filmin etkisinden çıkamayacaksınız. Zaten öyledir ki filmin sonunda şöyle bir uyarı var: ''Bu filmin yapımcıları henüz izlememiş dostlarınızın da zevk alabilmeleri için filmin sonundaki sırrı kimseye açıklamamanızı önerir.''

Bu tür mahkeme filmlerinin en büyük sınavı diyaloglarının keskinliğidir. Senaryonun ise kesinlikle bu türde ikinci planda olduğunu belirtmek isterim. Farkındaysanız eğer bakıcısıyla avukat arasında bile şaşırtı, tebessüm ettiren diyaloglar mevcut. Varın siz düşünün ki mahkeme ortamında ne denli diyalogların döndüğünü. Bu diyaloglar (replikler) sayesinde seyirci sürekli filmde kalıyor ve tüm dikkatini veriyor. Eğer ki bir de beğenilirse fazlasıyla etkisinde kalınabilir böyle filmlerin. işte mahkeme filmlerinin en büyük sınavı budur. Bu film, bu iki sınavı başarıyla geçmekle kalmıyor kurgusuyla da etkiliyordu beni. Gerçekten olağanüstü diye nitelendirebiliriz olayların birbiriyle olan bağlanma şeklini..

Tüm zamanların en iyi altıncı mahkeme filmi seçilmiştir aynı zamanda. Adalet kavramını kişiler üzerinden sessizce ilerleten fakat ana fikrin filmin sonunda seyirciye bir güzel 'yedirildiği' bir film. Oyunculuklarıyla göz kamaştırıyor. Mutlaka izlemenizi öneriyorum, asla pişman olmayacaksınız. Hatta uslu olup filmin sonunu kimseye anlatmazsanız belki bir gün şirinleri bile görebilirsiniz..
sonunda noluyo lan dediğim film. ayrıca mutlaka izlenmesi gerekir.
Billy Wilder'ın yönettiği Agatha Christie'nın romanın uyarlama olan güzel filmdir. film zaten avukatımız tilki Wilfrid'ın taktikleriyle eğlenceli bir halde sonuçlandı sanarken aslında yeni başlamaktadır... Charles Laughton oyunculuğuyla büyüler filmde.

http://www.imdb.com/title/tt0051201/
twistin kralını ihtiva eden başyapıt.

(bkz: ccc billy wilder ccc)
finali itibari ile beni şoke eden, çok heyecan verici ve sürükleyici bir başyapıt.
mahkeme filmleri denince ilk akla gelen, bu türü sevenlerin mutlaka izlemesi gereken film. sonuna doğru hiç beklemediğiniz yerlerden şaşırtır. marlene dietrich ve charles laughton müthiş oynamıştır.