1. 1.
  mahkeme filmleri denince ilk akla gelen, bu türü sevenlerin mutlaka izlemesi gereken film. sonuna doğru hiç beklemediğiniz yerlerden şaşırtır. marlene dietrich ve charles laughton müthiş oynamıştır.
  4 ... virgil tibbs
 2. 2.
  finali itibari ile beni şoke eden, çok heyecan verici ve sürükleyici bir başyapıt.
  2 ... worldisblack
 3. 3.
  twistin kralını ihtiva eden başyapıt.

  (bkz: ccc billy wilder ccc)
  -1 ... karanos
 4. 4.
  Billy Wilder'ın yönettiği Agatha Christie'nın romanın uyarlama olan güzel filmdir. film zaten avukatımız tilki Wilfrid'ın taktikleriyle eğlenceli bir halde sonuçlandı sanarken aslında yeni başlamaktadır... Charles Laughton oyunculuğuyla büyüler filmde.

  http://www.imdb.com/title/tt0051201/
  1 ... drygt
 5. 5.
  sonunda noluyo lan dediğim film. ayrıca mutlaka izlenmesi gerekir.
  1 ... kobayashi
 6. 6.
  Mahkeme filmlerine bayıldığımı öncelikle belirtmek isterim. 50 ve 60'lı yıllardan 90'lı yıllara kadar birçok mahkemi filmi vardı. Ancak bahsettiğim yıldan sonra git gide azalmaya başladı bu tür filmler. Türünün en iyi örneği ise 12 Angry Men filmidir. Emin olun ki bu filmin sonu size hayrete düşürecek, bununla kalmayacak filmin etkisinden çıkamayacaksınız. Zaten öyledir ki filmin sonunda şöyle bir uyarı var: ''Bu filmin yapımcıları henüz izlememiş dostlarınızın da zevk alabilmeleri için filmin sonundaki sırrı kimseye açıklamamanızı önerir.''

  Bu tür mahkeme filmlerinin en büyük sınavı diyaloglarının keskinliğidir. Senaryonun ise kesinlikle bu türde ikinci planda olduğunu belirtmek isterim. Farkındaysanız eğer bakıcısıyla avukat arasında bile şaşırtı, tebessüm ettiren diyaloglar mevcut. Varın siz düşünün ki mahkeme ortamında ne denli diyalogların döndüğünü. Bu diyaloglar (replikler) sayesinde seyirci sürekli filmde kalıyor ve tüm dikkatini veriyor. Eğer ki bir de beğenilirse fazlasıyla etkisinde kalınabilir böyle filmlerin. işte mahkeme filmlerinin en büyük sınavı budur. Bu film, bu iki sınavı başarıyla geçmekle kalmıyor kurgusuyla da etkiliyordu beni. Gerçekten olağanüstü diye nitelendirebiliriz olayların birbiriyle olan bağlanma şeklini..

  Tüm zamanların en iyi altıncı mahkeme filmi seçilmiştir aynı zamanda. Adalet kavramını kişiler üzerinden sessizce ilerleten fakat ana fikrin filmin sonunda seyirciye bir güzel 'yedirildiği' bir film. Oyunculuklarıyla göz kamaştırıyor. Mutlaka izlemenizi öneriyorum, asla pişman olmayacaksınız. Hatta uslu olup filmin sonunu kimseye anlatmazsanız belki bir gün şirinleri bile görebilirsiniz..
  1 ... bassizdick
 7. 7.
  agatha christie'nin aynı isimli kitabından uyarlanan 1957 yapımı polisiye film. olay örgüsü kusursuz ve son on dakikada beş kez şok oluyorsunuz. oyunculuklar konusunda da çok başarılı bir film ayrıca. eski olduğuna bakmayıp izlenmelidir.
  ... karacaoglan
 8. 8.
  şimdi izlediğim film. en iyi final sahnesi the usual suspects filmindedir diyenler bu filmi izlememişlerdir. böyle söyleyim.

  tanım: bir billy wilder şaheseri.
  ... hugo barrett
 9. 9.
  sinema aleminin en tonton karakterini barındırır.

  ne kadar tahmin etmeye çalışsanız yine oyuna geleceğiniz bir kurgusu var.

  'the end' yazısı çıktıktan sonra şöyle bir uyarı sesi duyulmaktadır : ''bu filmin yapımcıları henüz izlememiş dostlarınızın da zevk alabilmeleri için filmin sonundaki sırrı kimseye açıklamamanızı önerir.'' siz de öyle yapın sözlük ahalisi. *
  2 ... umutsuzlar parki
 10. 10.
  1957 yapımı billy wilder başyapıtı.
  Senaryosu zeka kokan nadir filmlerden olup aynı zamanda agatha christie uyarlamasıdır.
  işleniş yönüyle performanslarla en kaliteli yapımlar arasındadır.
  vizyona girdiği zaman seyircilere filmin sonunu başkalarına anlatmamaları için sözleşme imzalattırılmıştır. (Doğruluğu tartışılır hele ki böyle bir film için)
  Ayrıca şahsi olarak charles laughton filmdeki avukat rolüyle favori kült karakterlerim arasındadır.

  Replik:
  -onu öldürdü.
  +hayır idam etti..
  ... salvadorevincenzo