bugün

Siyaset tarihinin gördüğü en zeki başbakanlarından biri.
Alfred Hitchcock' a ve birazda rahmetli Demirel' e benzettiğim, holding sahibi bir banker duruşlu, puroyu ve espri yapmayı sevdiğini işittiğim ingiliz politik şahsiyet.
papagani kendinden uzun yasayan sisko adam.
1965teki cenazesi

https://www.youtube.com/watch?v=GC1WEdgXKEI&ab_channel=BritishPath%C3%A9

bu da 1950 yılında sosyalist partiye bok attığı seçim konuşması peltek olduğunu görüyoruz

https://www.youtube.com/watch?v=DeUitxocRug&ab_channel=BritishPath%C3%A9
Sigarayla churcill içmekle ilgili zannettim. Tanrım ne kadar cahilim.
Mustafa vehbi koca benzeten bir tek benmiyim dedigim kisi.
Tanim: canakkaleyi gecemeyen kisi.
görsel
2. dünya savaşında türkiye'yi yanına almak için ismet inönü'ye ''paşam bak top sesleri sınırınızdan duyuluyor artık bu işten kaçış yok'' demiş cevap olarak '' ben sağırım, kulaklarım iyi duymuyor, benim için sıkıntı yok'' ayarını almış ingiltere başbakanı.
Winstonu bosverde churchill cok sevilir yazin iceni coktur.
Bu katili bile avrupayı kurtaran adam olarak görenler var. Türkleri kötüleyen onca lafından sonra bu kibirli domuza hayranlık duymak saçmalıktır.
tarih beni iyi anımsayacaktır çünkü amacım kendisini yazmak.

diyen über kişilik.
Atatürk' ün iki kere iktidardan düşürdüğü ingiliz lideridir. Kendini çok iyi bir lider olarak gösterse de en büyük ırkçılardan biridir, büyük soykırımlar yapıp bunlarla gurur duymuştur.
Ne olursa olsun tarihin en büyük ve akıllı siyasetçilerden ayrıca nobeli de var.
bir röportajdan:

muhabir- sayın churcill hakkınızda ibne diyorlar, doğru mu?

Wc- ne farkeder, ben bu ülkeyi götümle yönetmiyorum ki.

Muhabir Ben olsam sus lan götoğlanı peltek sıçtın sıvadın mazlum insanların hayatına biz dingiller de seni baştacı ettik derdim.
eğer atatürk gibi bir lider ile aynı döneme denk gelmemiş olsalar, 20. yy'ın lideri olabilecek zeki insan.
d-day'den önce epik bir konuşma yapan lider. konuşmasında tüm kelimeler kadim ingilizceye aittir. surrender kelimesi hariç. surrender, fransızca kökenli bi kelimedir ve fransızların teslimiyetine göndermedir.

''We shall go on to the end. We shall fight in France, we shall fight on the seas and oceans, we shall fight with growing confidence and growing strength in the air, we shall defend our island, whatever the cost may be. We shall fight on the beaches, we shall fight on the landing grounds, we shall fight in the fields and in the streets, we shall fight in the hills; we shall never surrender.''
1940- 1945 yılları arasında ingiliz başbakanlığı yapmış olan siyasetçi.

tren gördüğü zaman önüne atlamamak için yanındakinin kolundan tuttuğu kaynaklarda geçer.
churchill isimli cafe içeceğinin mucidi.
https://media1.britannica.../35/7535-004-99D14F9B.jpg

vurur yüze ifadesi gemilerin mi battı bitanesi.
hitler, mussolini, franco gibi döneminin en faşist ve soykırımları ile gündemden düşmeyen siyasi liderlerle aynı dönemde yaşamış siyasi lider. ama hiç kimse bu adamın da suçlu olduğunu bilmemekle birlikte sempati duyanların sayısı da bir hayli fazla. en az hitlerin katlettiği yahudi kadar almanı katlettiğini kimse bilmemektedir. he bir de içkisi var çok kolay düşünülmüş hafif soda niyetine içebileceğiniz bir içkidir.
görsel
birinci dünya savaşında çanakkale cephesi için o kadar siyasiyi düşünceleriyle etkileyip, o kadar kaynak ve asker harcayıp üstüne ağır bir mağlubiyet aldıktan sonra nasıl başbakan olduğu bir türlü aklıma yatmayan devlet adamı.

çanakkale'deki yenilgiden sonra siyasi yönde tüm kariyeri alt üst olan ve itibarı düşen bir adam nasıl oluyor da itibarını tekrar kazanıp önce farklı bakanlıklarda bakan olarak görev yapıyor, sonra da başbakan oluyor anlamış değilim. ayrıntılarını bilen bir yazar varsa mesaj kutuma beklerim. cidden ayrıntılarını öğrenmek istediğim bir konu çünkü.
türk düşmanıdır.
ama bu durum kendisinin gerçek bir siyasi deha olduğu gerçeğini kabul etmemizi engellemez.
Orospu çocuğunun tekidir birinci dünya savaşında Kürtlere devlet sözü verip tutmamış bir yavşaktır, ateşin bol olsun ingiliz ibnesi.
Kürt halkına iki cihan harbinde de verdiği sözleri tutmamış Su katılmamış bir orospu çocuğudur.

Ateşi bol olsun.
güncel Önemli Başlıklar