bugün

çerçeveletip, duvara asmaktan daha doğal olaydır. gönderiyoruz da, nereye gittiği bile belli değil aslında.
dogru şekilde gönderilmediği zaman sonuc alınamayan durumdur. zira raporu güzelce dürüp, okkalı bi mesaj eklersek daha ikna edici ve hafızalardan silinmeyen bi iz bırakmıs oluruz.

(bkz: windows un olusturdugu hata raporunu dürüp göndermek)
- alo, bay gates, az önce türkiye'deki bir pc den hata raporu aldık efendim...
+ tamam, panik yapmayın, bende windows'un kullanım kılavuzu olacaktı, bakarız şimdi....
-........
+ lan nerde bu kılavuz, çek yatın içine sakladıydım 10 sene evvel, bulamıyorum...
- efendim, acilen bi yanıt vermemiz lazım bence, gönderici bizi adam yerine koymuş, rapor yollamış...
+ ya bi dur, iki ayağımı bi pabuca sokma sen de, iki dakka beklesin pezevenk...
- ........
+ yok yok yok, yer yarıldı içine girdi a.q. mun kılavuzu... üşenmeyip bodruma bile indim pijamalarla...
- efendim, az önce kullanıcıdan bi e-mail aldık... nooldu benim rapor, ne biçim şirketsiniz lan siz falan diyo...
+ hemen cevap yaz, bay gates yatmış , sabah uyanınca biz sizi ararız de... ben sabaha kadar illa ki bulucam o kılavuzu...
sonuç: sıfıra sıfır, elde var sıfır.
raporun gönderilememe hatası : "yığın çok dolu olduğundan send edilemedi" şeklinde olan feedback mekanizması.
- alo bana bill gates'i bağlayın.
+ ne?
- bağla lan. rapor gönderdik, cevap verdiğiniz yok. o kadar para bayılıyoz windows'a.
+ windows için lisans numaranızı alabilirmiyim?
- ee şey... ben onu aslında, neyse bill'e selam söyleyin.
gönderdikte noldu lan denilen olaydır.
windows'un hatasına hatayla karşılık vermek olur. gerek yok.
eleman: efenim türkler sürekli hata mesajı gönderiyorlar, ne yapmamızı önerir siniz?
bill gates: siktir et, ibneler zaten korsan yazılım kullanıyorlar.
Ülkemdeki mevki ve makam sahiplerine gönderilen mektuplardan farkı yoktur.
Korsan windows kullanan kişinin windows orhjinal sitesinden windows'unu uptade edip kendini ihbar etme eyleminin hata gönderme yoluyla yapılan ihbar çeşidi.
hata raporu oluşturan bir programın, o raporu ilgili mercilere neden bizzat gönderemediği sorusunu akla getiren gereksiz uygulama.
göndermektense reset atmayı tercih edeceğimiz durumdur.
hata raporu gönderen tek kişi siz olduğunuz bi 10 dolar sizin.

bill gates
cevabı geldiyse yanlış yere gönderilmiş demektir.
bir benzeri eylem sözlükte entry gammazlamaktır.
bir defasında "gönder" butonuna tıkladıktan, 2 sn sonra bilgisayarım çökerek beni dumur etmişti. o günden beridir, göndermediğim raporlardır.