bugün

android'den çok daha kaliteli bir işletim sistemidir.

edit: arkadaşım ben hem android kullanıyorum hem de android üzerinde uygulama geliştiriyorum ancak bu android hakkındaki gerçekleri görmemi engellemediği gibi, kolaylaştırıyor da.
Alt segmentte fiyat/performans lideri olan cihazlardır. Şimdilerde Windows 10'un önizleme sürümünün çıkmasıyla gelecek vadeden akıllı telefonlardır.
(bkz: awesome dictionary/#26814400)
(bkz: isimler sözlüğü/#26620051)
Durun daha diyeceklerim var...

işletim sistemi bahsedildiği gibi hiçte süper stabil falan değildir. Bugün duştan çıktığım zaman telefona bakayım dediğim ve telefonun çalışmadığını sadece kilit ekranının öylece durduğunu yaklaşık bir beş dakika geçtikten sonra anladım. Nasıl düzelttim? Elbetteki bataryayı çıkarıp taktım. Böyle bir şey Lumia 1320 gibi bataryası çıkarılamayan bir telefonda olsaydı? O zaman herhalde şu an Donanım haber forumunda "Abi telefonum bozuldu ne yapayım?" diye derdimi anlatmakla meşgul olurdum. Böyle bir sorun ilk kez değil bir çok defa oldu, bir keresinde telefondan müzik sesi gelse dahi telefonun ekranının açılmadığını gördüm. Çare? Bataryayı çıkarıp takmak. Bir Android kullanıcısının henüz böyle problemlerle uğraştığını görmedim.

Ve telefondan mı yoksa işletim sisteminden mi bilmiyorum ama oyunlar iki saat yüklenmiyor. General Mobile Discovery gibi telefonlarda on saniyede açılan oyun Lumia 630'da bir dakikada anca açılıyor.

Ayrıca "Dosya yöneticisi Microsoft'un yapacağı bir yama ile gelir, sıkıntı değil o." diyenleri endişe ile izliyorum. Sizce Microsoft dosya yöneticisi koymayı unutacak kadar sığır bir firma mı? Tabii ki değil. Bu tamamen bir tasarım tercihi.

Bunu şöyle size anlatayım, diyelim ki dosya yöneticisi telefonda mevcut ve dolayısıyla siz dosyaları kafanıza göre dizme hakkı elde ettiniz. Sizde şarkılarınızı sağa sola dağıttınız diyelim. Bir iki albüm "Bluetooth" klasöründe, bir iki albüm "indirilenler" klasöründe, bir kaç albüm öntanımlı olarak oluşturulmuş "Müzik" klasör altında ve geriye kalan şarkılarda sizin özel oluşturduğunuz "Ahmet Kaya", "Koquyoruz hacıııı xDé", "Eisenfunk" şeklinde isimlendirilmiş birbiri ile hiç alakası olmayan farklı klasörler altında. Siz Müzik programını açtığınız zaman Müzik programı her seferinde farklı klasörleri taramak zorunda olacaktır ve müzik programının performansında gözle görülür bir düşüş görülecektir. Ama işletim sistemi size her boka ulaşma hakkını vermeyeyim bütün şarkılarınızı tek bir klasöre yerleştirirse Müzik programı tek bir klasörü tarayıp hızlıca açılacaktır. Böylece siz vakit kaybı yaşamadan hızlıca şarkınızı dinlemiş olacaksınız.

Gayet zekice. Ancak bu Microsoft'un size sağladığı standartların dışına çıkamayacaksınız demek. Mesela bu telefonla kolay kolay program yazamayacaksınız veya telefonunuzu fonksiyonel bir usb gibi kullanamayacaksınız.

Edit: Ayrıca bu telefonların pek tercih edilmemesine rağmen teknoloji sitelerinde çok satan telefonlarmış gibi haberlerinin yapılması komiğime gidiyor.
Genellikle 4 çekirdek işlemcili telefonlarla beraber geldiğinden insana aşırı hızlı gelen işletim sistemi. Nokia veya Microsoft Lumia etiketli telefonların direkt Microsoft'un elinden çıkmasıyla hız olayının aşırı abartılmaması gerekiyor, zira Google elinden çıkan Nexus telefonlarda da aşağı yukarı bu hız var. Belki Samsung veya LG Windows Phonelu telefon çıkarırsa o telefonlarında en az Android modelleri gibi kağnıdan farksız olabileceğinden haberdar olmanızı isterim. Sonuçta bu Windows Phone'un alt yapısı bizim bildiğimiz Windows NT'den geliyor ve Windows NT'de ilk kurulduğunda canavar gibi olsa da bir süre sonra oldukça boktan bir hale gelebiliyor.
Çok kaliteli bir işletimidir. Alt modellerde bile başarılıdır.
Kullandığım sosyal uygulamalarda başarılı fakat oyunlarda pek başarılı olduğu söylenemez.
son güncelleme ile 8.1 e dönüşendir.
severek, gururla ve onurla kullandığım işletim sistemi. yalnız geçtiğimiz nisan ayında 8.1 sürümü geldi, yılbaşından hemen sonra da 8.1 gdr 2 güncellemesi gelecek ve gerçekten muhteşem olacak..
Nihayet candy crush saga ve zygna texas holdem poker oyunlarının geldiği işletim sistemi.
(bkz: awesome note/#25498357)
(bkz: awesome library/#25498369)
(bkz: awesome music/#25498375)
(bkz: awesome note/#25040181)
(bkz: awesome library/#25040178)
(bkz: #24799979)
(bkz: awesome note/#24770148)
çok fazla özelleştirme imkanı bulunmamakla birlikte mağazası bir türlü gelişmeyen sistemdir. (bkz: retrica) android'e bile geldi hala windows phone'de gelişme yok.
Mesaj geldiğinde üstte bildirim olur ve mesajın ilk cümlesi okunur. Bazen başınız kalabalık olur o mesajı kimsenin görmesini istemezsiniz.
işte bu durumda mesaj belirdiği anda sağa kaydırın. Kaybolacaktır.
son olarak google'ın da api'lerini yayınlamasıyla birlikte görmüş oluyoruz ki Windows phone pazara 3. ortak olarak girmiş bulunmakta ve windows phone 8.1 ile birlikte şahlanacak...

windows phone'da facebook'un microsoft'un yazdığı uygulaması var ama şunu da bilin ki facebook'un %5 hissedarı microsoft'dur yani app 3rd party sayılmaz.

facebook messenger şeysi de vardır efenim
bi bildirim çekmecesini hala getiremeyen sistemdir. çıkalı ne zaman oldu, rakipleri yıllardır ortalığın anasını ağlatıyor, ama wp8 çok basit şeyleri bile hala düzeltemiyor, getiremiyor. kullanıcıları kendilerini avutuyor yavaş yavaş hızla gelişiyor diye. lan nereye hızla gelişiyor ? yavaş bile değil amk hiç gelişmiyor. yok gdr yok anasının şeyi güncellemesi. şimdi de 8.1 güncellemesini bekliyorlar. bildirim çekmecesi gelecekmiş. o da taa nisanda mı ne çıkacakmış. lan oğlum gidin işinize.

androidden farkı arayüzü farklıymış. çok güzelmiş. lan androidde arayüz mü bitti de wp8 inkini onlardan üstün gördün ? ama çok staaabill dediğini de biliyorum. e amına koyim bi özellik bi uygulama bi oyun yok ki kastıracak. tabiki stabil olur göt.

uygulama marketi hala bok gibi. gelişiyormuş. ya bırak allah aşkına. 6600 için geliştirilen uygulamalar bile wp8 den daha fazla daha güzel lan.

ios da gene jailbreak filan var. uygulamaları oyunları bedavaya bulabiliyorsun. bunda o da yok. gta san andreas a 15 lira istiyor. zaten 3-5 güzel oyunun var. onları da almaya kalksan 100-150 lira eder. en sik uygulamaya bile 2 lira ister. velhasıl hiç olmamış ve olamayacak işletim sistemidir.
file manager bile bulundurmayan işletim sistemidir. ama tabi çok basit bir güncelleme ile bu sorun halledilebilir.
stabilite ve akıcılık alanında ios'un bileğini bükmüş işletim sistemi.

yalnız, toplumda kabul göremedi bir türlü. android kullanan insan meraklı veya sıradan kullanıcı, ios kullanan insan elit oluyor ama windows phone kullanan insanların daha alt yazı desteği veren media playerları bile yok.
yaklaşık dokuz aydır stabilitesi başta olmak üzere beğenerek kullandığım, fakat an itibariyle benim için biten bir işletim sistemi. nedeni ne mi? microsoft'un silinen fotoğrafları depolama misyonu...

az önce telefonu bilgisayarıma bağlayıp camera roll'umdaki çektiğim fotoğraflara bakmaya başladım ve aylar önce çekip sildiğim onlarca fotoğraflarla karşılaştım. işin tuhaf yanı, bu fotoğraflara bakıp düzenleme işlemini haftada en birkaç kez yapıyor olmam. beş ay önce çekip sildiğim bir fotoğraf, beş ay boyunca ne telde ne de bilgisayarda gözüküyor fakat nedense beş ay sonra birden beliriveriyor camera roll'umda. tabii bu beliriverme olayı sadece belli bir dönemde çekilmiş bir fotoğrafta değil, farklı dönemlerde çekilen onlarca fotoğrafta oluyor.

ayrıca telefonu ilk aldığım zamanlarda çektiğim birkaç fotoğraf bana sorulmaksızın google+'ta da yayınlanmıştı. tabii bu olayda benim bir payım olabilir. *

sanırım windows phone'lardaki "other storage" sorunu da (http://www.windowsphone.c...s/other-phone-storage-faq ) bununla ilgili... silinenler de dahil olmak üzere insanların fotoğrafları depolanıyor mu depolanmıyor mu, depolanıyorsa amaç ne kesin olarak bilemem fakat güvenim ciddi anlamda sarsıldı. tüm üreticilere karşı...
hayatı boyunca bilgisayarında windows işletim sistemini kullanan nankör fandroidler tarafından kötülenmeye çalışan mobil işletim sistemi. Bu mobil işletim sistemi şuan güney amerikada ios'u geçmiş durumda. Avrupa'da ise pazar payını yüzde 10'dan fazla artırarak en hızlı büyüyen işletim sistemi olduğunu kanıtladı. Samsung'un amiral gemisi galaxy s4 internet sayfalarını açarken kasıldığını bizzat kendi gözlerimle gördüm. Şuan 512 mb lık lumia 520 ile bu sistem yağ gibi kayıyorsa varın gerisini siz düşünün. Android den çok daha stabil ve hızlı. Gdr3 ve 8.1 güncellemesiyle önümüzde ki günlerde dahada güçlenecek gibi gözüküyor.
oldukça stabil ve yenilikç, olmasına karşın sikik feybukçu tayfa tarafından savunulmaması gereken sistemdir.

okumanız mı yok, algılamanız mı zayıf anlamıyorum ki. ulan çatır çatır çalıştığını hepimiz biliyoruz, zaten aksini yazan, lag yaşatıyor, sürünüyor diyen yok. ama hala çözülmeyen özellikleri var. explorer'da ileri-geri yapmak ya da birkaç uygulamayı hemen kapamaya çalışmak bile sorun şu an için.

tekrar edelim de iyice anlaşılsın. çatır çatır çalışan, çökmeyen, belki ios'tan bile daha stabil ve yenilikçi bir işletim sistemidir. bu açıdan android gibi boktan bir şeyle kıyaslamam bile. ama pazara geç girmiş olması şu anda çözülemeyen problemlerle başbaşa bırakıyor bizi.

edit: 8.1 ile hemen her sorunu çözülmüştür. giriş seviyesi telefonları bile diğer sistemlerin amiral gemilerinden daha stabil şu anda. yürüyedursun...
3310cu takımın beğenmediği işletim sistemi. neymiş efendim londraya giderken tanıtım şeyi indiremiyomuş da dosya yöneticisi yokmuş da...

hiç bir firmanın taraftarlığı yapacak değilim ancak wp8 çatır çatır çalışıyor arkadaş. pcye bağladığında direkt olarak "Bu bilgisayar"da çıkıyor. hem dahili hafızaya hem de microsd karta erişip dosya alış verişi sağlanabiliyor. popüler uygulamaların hepsi var. nerdeyse her hafta güncelleniyor. ayrıca microsoft ürünü olduğundan çok kısa sürede uygulama geliştiriciler katlanacaktır. marketi güvenli, işletim sistemi güvenli. androidi bir kaç seneyi bulmadan geçer bence. zaten androidle kıyaslayanla tartışmaya bile girilmez ya neyse...