bugün

Daha uzun süreliydi. Maalesef benim gençliğim bu dönemin sonlarına denk geldi. O arada bile sağlam bikac kız arkadaş yaptım fakat whatsapp yaygınlaşınca engelleme gelince elde var hüzün.
telsim cep partner vardı.
Bizim zamanımızda farklı operatörler arası sms bile gitmiyordu. 100 kontore 4 dk konuşmak kalan 1 kontör ile de çaldırıp kapatmak vardı.
Bizim zamanımızda verilen ve tutulan sözler vardı.

Kadıköy'deki boğa heykelinin orda saat 8 de denildiğinde orda olunurdu. Ayrılınacaksa bile YüZyüze konuşulurdu.

Şimdi anca sosyal medyadan engelleme akabinde bir kaç dakika sonra unutmayla dönüyor dünya düzeni.

Bu kadar hızlı tüketilmeye layık değil oysa insan ilişkileri.

iyi ki böyle bir döngünün içinde değilim diyorum çoğu zaman.
Duman ile.
Bir SMS 2 kontör dönemi vardı sonra 10 bin SMS geldi düzeldi ortamlar. Evet.
10.000 sms vardi. 10.000 sms bitince ailemiz napiyorsun tuvalettede mi yaziyorsun derdi. tabi gordu gormedi derdi yoktu. iletildi mesaji gelmeyince bir mesaji 10 kere atardik. geri gelecek mesaji heycanla bir kac dakika beklerdik. daha guzeldi sanki ne biliyim.
ateş yakıp dumanla iletişim kuruyoduk !!...laf mı yani bu?!...o zaman herşey daha bir direktti..bi kız arkaşına "bunu sevgilime ver" diye not yazıp veriyodun, yok sms yazıyodun...heyhat telefon ediyodun...ya da belirli bir günde belirli bir yere randevu veriyodun, o da geliyodu...

aslen whatsapp sayesinde işin özelliği kalmadı- esprisi kaçtı...eskiden konu daha bir kişiseldi, başka insanlar rol oynuyordu, belirli yerler vardı, insanlar hep oralara giderlerdi, sen de oraya gittiğin zaman sevgilin yoksa bile onun tanıdığı biri orada olurdu- canlı başlı kişiydi şahıs...kantinler vardı, birahaneler vardı, diskolar vardı...bi tane trenyolu köprüsü vardı mesela, altında millet oturur, gitar çalar şarkılar söylerlerdi...oraya gittiğin zaman babasını işkillendirmeyecek bi kız arkadaş eve gidip kız arkadaşını sana getirirdi, biz de böyle mesajlaşıyorduk...

bana kalırsa bugüne göre çok daha kişisel, çok daha özeldi olay. ilişkinin bir değeri vardı. şimdi 4 tane kızla yazışıyosun, ve aşk enflasyonu oluyo...enflasyon kötü bişey- bizim zamanımızda yoktu o.
10 bin sms msn mesenger in yanında halt yemiş. Gerçi sms bitirme yarışları falan yaptığımız ergenlgin tadı da başkaydı.

Ulan.. ya biz 1 sms 2 kontor dönemini gördük ya yaşlandık valla yaşlandık.
Çaldırıp kapatmanın, yapılan çağrı sayısının anlamlarının olduğu, 10.000 sms coşkusu ile deli gibi tuşların yoklandığı, kontör hesaplarının yapıldığı dönemlerdeki iletişimdi.

Pek de güzeldi.
mektupla kız düşüren dedelerden görüldü attı ayrıldımcı berkecanlara.

hey gidi teknoloji.
Bir SMS’in 2 kontör olduğu zamanlardır. Saygısızlığın ve yozlaşmanın daha az olduğu zamanlardır. insanların, karşısındaki için; sevgilisi olmasa bile sevdiği vardır diye uzak durduğu kalender zamanlardır.
bir kısa mesajın 160 karakter olduğu ve iki kontöre mal olduğu yıllardı. o 160 karakter dibine kadar zorlanır, çoğu zaman sesli harfler silinerek daha uzun mesajlar yazılmaya uğraşılırdı.
şimdiki gibi "ok" yazıp gönder botununa basmazdı kimse...

bir de çağrı atardık, deliler gibi...kontör olmadığı için konuşmadan anlaşmanın yöntemini bulmuştuk resmen.
Ev telefonuvar idi..
Sene 2002 falan.. Antalyadayım..

Aşkım bugün evden çıkmıcam hastayım.. Abim evde arama dedi..

Sonra bir baktım haber geldi.. Sapanca da barda..

Zor günler idi.
Msn vardı.
görsel

Online olunca sağ altta online oldu diye bir kutucuk çıkardı. Titreşim gönderme butonu vardı. Konuşma penceresini sallardi. Mavi tiki yoktu ya da görülmesi. Durum kısmına afilli sanılan sozler yazilir ya da su şarkıyı dinliyor şeklinde belirtiler çıkardı. Online ya da mesgul ya da çevrimdışı görün gibi buton vardı. Bazıları çevrimdışı görünür ama ne hikmetse durumunda su müziği dinliyor ibadesi çıkardı.

Gun gelir whatsapp da tarih olur.
Arkadaşlar benim whatsappım yok sorun olmuyor Dur bi dakika benim sevgilim de yok zaten.
Mors alfabesiyle birbirimizi çaldırıyorduk, artık dayanamayıp evleniyorlardı.
(bkz: msn)
telegram.
cep partner vardı 250 kontör yüklediğinde 2 hat birbirleriyle sınırsız mesajlaşıp konuşabiliyordu.
kameralı internet kafeden msn ile konuşmak.
0.facebook yardımıyla Bi kız ayarlamışlığım bile oldu. Resimleri falan göremezdik ama gönül gözümüzle bakardık konuştuğumuza. Hey gidi hey
5000 sms zamanlarıdır. Ah avea ah..
duman, güvercin,telgraf.
5000 sms ve microsoft messenger konuşmaları kullanılıyordu elbette . inanır mısınız o konuşmaların tadı şimdi yok hiç.
mesaj işi zordu, bir de sevgili, telefonunun çekmediği bir köye giderse o zaman telefon başında iletim raporu bekler durursun, artık mesaj sevgiliye ne zaman ulaşır, iletim raporu bir saat sonra mı gelir, iki gün sonra mı gelir bilinmez. haberci güvercin göndersen daha hızlı cevap alırsın belki. * o arada özlemekten harap olmazsan, meraktan ölmezsen iyidir. telefonla arasan çekmez, mesaj çeksen gitmez, msn zaten mümkün değil. şimdi en saçma sapan yerde bile en kötü 3g bağlantısı var.

bir de az biraz limoniysen sevgiliyle o mesaj gelsin veya msn'de online olsun diye ekranlara bakarken şaşı olursun. dün gibi ama aslında çokça zaman geçmiş üstünden.

bir de şöyle şarkılar vardı o dönemlerde. Klipleri krolarca hazırlanan şarkılar .
https://m.youtube.com/watch?v=syxbfUzE6IE
bu şarkıyı söyleyen kızın sesini de adını da bi daha hiç duymadım bir ara parladı yok oldu.

herneyse, yine de güzel zamanlardı.
güncel Önemli Başlıklar