bugün

Steven Spielberg'in yeni filmi. 18 aralık 2020'de vizyona girmesi bekleniyor.

aynı hikaye ve aynı isimli 1961 yapım film de var. burada spielberg etkisini göreceğiz.

ki 1961 yapımı film de 10 oscar kazanmıştı.
Geçtiğimiz cumartesi final gösterisini zorlu psm'de katıldığımız ve katılmakta dolayı mutluluk duyduğumuz gösteri. Biletler çok önceden alarak bikaç beklediğimiz gösteri için gün geldi çattı bizde gittik. Hayatımda ( 4 sene new york'ta yaşamama rağmen) hiçbir broadway show'a katılmadığım için şurda sırıttılar burda show yaptılar şöle patladılar kıyaslamasına giremeyeceğim lakin verdiğim her kuruş helal olsun. 2 saatten fazla süren gösterinin heranı çok keyifliydi o orkestra ve sahne uyumu dansların girmesi, zaman zaman yüskselmesi yavaşlaması ışıklar vs. Cumartesi istanbul gibi bi şehirde daha güzel nasıl bir aktivite yapılabilinir ki Ne yani bi avmye gidip 2 mağaza turlayıp bi starbucks'mı yapsaydık. Bu gösteriyi kaçıranlar için ekim - kasım 217 aralığında Wicked var onada NY'dayken gitmeyi çok istemiştim ama biletleri çok pahalıydı zalımın * . Şuanda fiyarlrı 80lira bandında kesin gidin kaçırmayın derim
usta yönetmen steven spielberg tarafından bir daha çekilecek olan 1961 yapım 10 oscarlı suç, dram filmi.
bilet bulmadığımdan yetişemediğim, ama bu ay tekrar gösterime giricek olan shakespeare in müzikal uyarlaması.*
1961 "En iyi Film" dahil olmak üzere 10 dalda Akademi Ödülü sahibi. yönetmeni, (bkz: Robert Wise).

Her yönden son derece başarılı olan bu muhteşem yapım, müzikal filmler kategorisine bugüne kadar geçilemeyen bir standart getirdi. Unutulmaz şarkılar (Maria, America, Somewhere ve Tonight) ve muhteşem bir koreografi eşliğinde Romeo ve Juliet'in trajedisini anlatan filmin arka planında, birbirine düşman ve rakip iki sokak çetesi Köpekbalıkları ve Jetler yeralıyor. Jets'in üyesi Tony'nin (Richard Beymer) Sharks'ın liderinin kız kardeşi Maria'ya (Natalie) aşık olmasıyla iki grup arasında bir şiddet patlaması olur ve filmin kalpleri kıran finalinde pek çok masun kan dökülür.
tam anlamıyla romeo ve juliet uyarlaması olduğunu söylemenin hata olacağı müzikal. yalnızca imkansız aşk kısmı ortaktır. geriye kalan pek çok öğe değiştirilmiştir. şöyle ki;

* romeo ve juliet' te milliyet ayrımı yoktur. oysa ki west side story' de amerika ve ispanya çatışması vardır.
* romeo ve juliet' in sonunda romeo intihar eder ve juliet de onun yokluğuna dayanamayacağını anladığı için kollarında len sevgilisinin peşinden intihar eder; fakat west side story' de tony öldürülürken, maria intihar etmez veya öldürülmez ve hayatına devam eder.
* romeo ve juliet trajedi iken west side story müzikaldir.
* romeo ve juliet' te çete kavgaları değil yalnızca düşman aileler varken west side story' de aileler söz konusu değildir. yalnızca çete kavgaları vurgulanmıştır.
yasak sokaklar filmini hazırlayanların esinlendiği yapıt.
küçük iskender $iiri.

kırmızı.
kıpkırmızı.
neyin kırmızı olduğunu farkedemeyecek
kadar kırmızıyım.
seviyorum.
anlamak olsun bu.
4imdilik anlamak olsun bu.
tarif etmek istemiyorum.
beceremem.
bir sigara içiyorum.
bir kadeh bir$ey içiyorum.
içime bir$ey giriyor burada.
kırmızı bir geometrik $ekle yerle$iyor
kırmızı havuzun bütün haylaz balıkları.
büyük bir akvaryum olduğumu dü$ünüyorum hep.
kırmızı, büyük bir akvaryumum ben.
gövdemde hatıra yaratıkları yüzüyor.
yarılıyorum.
çatlaklarımdan lav fı$kırıyor.
ayna kar$ısına geçip
magmama doğru yürüyorum.
orada beni kırmızı çizgiroman kahramanları
bekliyor.
seviniyorum.
benim bakı$larımın da bir klibi var.
geldiğim yerlerde insanlar terkedilmez.
kırmızı.
kıpkırmızı.
isteksizce bir hikayeye sokuluyorum.
kırmızı bir yılanım ben belki de.
dilinin çatalında akrep uyuyan bir yılan.
gecenin defansına çekilmi$ bir yılan.
güzel çocukları korkutan.
güzel çocukları zapping'e alı$tıran.
kırmızı kanallara uzanan kırmızı bedenler.
kırmızı $ehvet noktaları görüyorum.
kırmızı a$k $arkıları.
kırmızı laternalarda
kırmızı a$k $arkıları çalıyor.
kırmızı bir gangsterim.
kıpkırmızı silahlar ta$ıyorum.
bir sigara içiyorum.
içime bir$ey giriyor burada.
biraz esrar kokuyor bu.
biraz radyasyon püskürtüyor.
walkman'de radyasyon tehlikesi.
kırmızı kıldönümleri kutlanıyor.
scrabble tahtasına dü$üyorum.
kırmızı bir popçuyum.
kırmızı.
kıpkırmızı.
neyin kırmızı olduğunu farkedemeyecek
kadar kırmızıyım.
güzel annemin hayal gücü..
modern zamanların romeo ve juliet i ,tony ve maria nin imkansız aşk hikayesi
anita rolünde oynayan rita morenoya oscar getirmiştir.
Shakespeare in müzikal uyarlaması olan ve leonard bernstein tarafından bestelenen müzikal