1. 1.
  Uzaklarda, sakinlerinin Kore Savaşı'ndan zerre haberleri olmadığı bir köy. Bu köye gelen düşman Kuzey ve Güney Koreliler, bir de Amerikan pilotu. Çiğnenen kardeşliğin üstelik de ırka bakmadan yeniden bina edilmesi. insan olmanın o kadar da zor olmadığının hatırlanması. Güldüren ve hüzünlendiren güzel bir Güney Kore filmi.

  http://imdb.com/title/tt0475783/
  2 ... paradigma
 2. 2.
  harika bir film. ülkede iç savaş var. kazana 1 Amerikalı pilot, 3 Kuzey kore askeri, 3 Güney Kore askeri koyup, bir tutamda medeniyetten uzak bir dağ köyünde yaşayan köylü eklemişler. tadından yenmiyor desem yeridir. bir nevi "cephede piknik".
  2 ... abala
 3. 3.
  kısaca "savaşmasak bu dünyada, hepimize kadar yetecek kadar domuz var" mesajı veren film. ayrıca adı neyse "deli kız" performansıyla göz doldurmuştur. filmdeki mısırların patlama sahnesi de muhteşemdir. izlenilesi filmdir.
  1 ... visne curugu
 4. 4.
  Yönetmenliğini KwangHyun Parkın yaptığı 2005 yapımı güney kore filmi. savaşın anlamsızlığı üzerine absürd bir film. çok eğleneceksiniz, beklediğinizin üstünde bir doyum sağlıyor.
  1 ... olricc
 5. 5.
  kore savaşı sırasında dongmakgol adlı köyde yolları kesişen bir grup kuzey ve güney koreli askerin köye bağlanışını anlatan harika bir film. filmin sonuna kadar sırıtarak hatta yer yer kahkahalar atarak izledim.

  --spoiler--
  köyün tüm modernizmden uzak, doğal ve buram buram samimiyet kokan havasını koklarken insanların güleryüzünü ve aynı zamanda abd askerlerinin vahşi tavırlarıyla emperyalizme göndermeler yapmış başarılı bir filmdir.

  bir çok sahnesinde kahkaha attım ama özellikle halk orduları subayıyla düşman olduğu güneyli komutanın birbirlerini farketmeyerek aynı yerde sıçmaya başlayıp sonra birbirlerini farkettikleri sahne yardı resmen

  --spoiler--
  1 ... earendur calafalas
 6. 6.
  izlenebilecek en güzel Kore filmlerinden bir tanesi. Vizyona girdiği 2005 yılında Oscar'a yabancı film dalında aday olmuş. Bu filmden sonra yönetmeni Kwang-Hyun Park ilginç bir şekilde başka bir film çekmemiş.

  --spoiler--
  Dış dünyaya kendini kapamış dağlar arasında bir köy. Hiçbir şeyden haberleri yok: savaş, intikam, kan, kavga, silah o kadar uzak kavramlar ki onlara. Mutluluklarını görüp o köyde yaşamak istemeyecek kimse yoktur herhalde. Köyün ve belki de filmin en güzel öğesi ise deli kız Yeo-il. Öyle bir gülüp koşuyor ki insanın her şeyi bırakıp onunla koşası geliyor. Savaş filmi ama her sahnede insanı gülümsetebilen bir öğe mevcut. Köylüler özellikle küçücük şeylerle mutlu oluyorlar. Ambarın patladığı, mısırların havada kar misali yağdığı sahnede çocukların ve deli kızımızın deliler gibi sevinmeleri ve bu sahnenin yavaş çekim şeklinde gösterilmesi o kadar etkileyici ki. Boşuna değil kuzey ve güney askerlerinin birbirlerine yakınlaşmalarından sonra köyü terk etmek istemeyip acaba ambarı tekrardan mı patlatsak demeleri. Tabi bu mutluluk piç amerikan askerleri gelene kadar. Her şeyini içine ettikleri gibi köyü de yok etme çabları çok şükür ki kuzey ve güneyli 5 askerin gerçekten kardeş olduklarını anlayıp köy için savaşmalarıyla yerle bir oldu. Köy kurtuldu keşke o 5 asker ve deli kız da kurtulabilseydi.
  --spoiler--
  ... hide and seek
 7. 7.
  izlediğim en güzel kore filmlerinden biri. hak ettiği ilgiyi pek görememiş gibi. Sorduğum sinemaseverler bu filmden bi-haber.
  Dağların arasında bir köy ve savaştan silahtan haberi olmayan masum köy halkı. Film ikiye bölünen kore'nin kendi savaşı komik ve bir o kadar da alaycı bir şekilde anlatıyor. filmin çekildiği yer o kadar güzel bir yer ki tam bir görsel şölen var. teknik açıdan da eksiği pek yok gibi. Yönetmen kwang-hyun park anlaşılan iyi bir iş çıkarmış. Yönetmenin bu filmden sonra başka bir film yönetmemesi de işin ilginç yanı.

  filmden alıntılar:

  köylü suratına dayanan namlu ucunu kastederek:
  bu nasıl bir kutlama? çubuğu insanın suratına iterek.

  - bu nasıl oluyor? köylüleri sesinizi yükseltmeden kontrol altında tutabiliyorsunuz?
  bu muhteşem liderliğin arkasındaki gizem ne?
  + onları çok dolduruyorsun.

  çok güldüğüm sahneden bir alıntı:

  - domuzlarla ne yapacağız?
  + yakalayacağız.
  - nasıl?
  + neyden endişeleniyorsun? dinleyin.domuz göründüğünde, boynunu sol elinle tutacaksın gözüne üç kez
  sağ elinle vuracaksın. sonra gözü mosmor olacak evine öyle gidecek ve arkadaşlarına, dongmakgol’a gitmeyin,
  orası korkunç bir yer, diye anlatacak. böylece asla geri gelmeyecekler! sen olduğunu farz et;
  gözüne üç kez vursam sen ne yaparsın?
  - tüm erkekleri yanıma alıp geri dönerim!
  + öyleyse…öyleyse onlara vurmamalıyız! hepsi geri gelirse, gözlerini morartamayız.

  http://www.replikler.net/...makgola-hosgeldiniz-2005/

  ayrıca:

  (bkz: welkkeom tu dongmakgol)
  (bkz: dongmakgol’a hoşgeldiniz)
  (bkz: http://www.replikler.net/...makgola-hosgeldiniz-2005/)
  1 ... selika
 8. 8.
  bir film ne kadar ilgi çekici olabilir? bir film nasıl sizi içine çeker? bir film nasıl hem güldürür, hem ağlatır, hem düşündürür? bir film izlerken sizi nasıl ters yüz eder? filmi izlerken şekilden şekile girersiniz. ağlarsanız önce bir dakika geçmeden kahkayı patlatı verirsiniz hep bu dengesizlikle izlersiniz. film biter aklınızda o masalımsı, ütopik köy kalır. birde karşı karşıya savaşanların birlikte verdikleri mücadele. aslında dongmakgol size savaş ne mnskym der, o ne der. iki düşman askerinin, o trajikomik sahneleri izlerken. aslında çok gereksiz der savaş. barış, huzur, dostluk, paylaşmak var hepimiz biriz aslında der. gerçekten öyle hissedersiniz ama aslında dongmakgol'un hiç var olmadığı gibi bu fikirlerde var olmayacaktır. aslında bir yandan evet savaşsız bir dünya olabilir der ama dünyada hiç var olmayan dongmakgol'da...
  ... sen sen sen sen sen sen ve sen
 9. 9.
  güney korelilerin yaptığı en iyi savaş filmi.
  savaşa hayır filmi.
  keşke herkes böyle filmler çekebilse...
  keşke türkiyede böyle bir film çekilse...
  1 ... imkansizligin kekremsi tadi
 10. 10.
  filmin sonunda deli kız son kezgözüküp üzer, ayrıca yaban domuzunu indirdikleri ve akabinde yedikleri sahneler çok güzeldir.
  ... justakid