1. 1.
    World class manufacturing Söz öbeğinin kısaltılmışı olan dünya klasında üretim, birinci kalite/sınıf üretim, sıfır hata, mininum süre ve işçilik, en iyi ergonomik koşullarla, minimum maliyet ve maksimum gelişmiş ekipmanla, sıfır iş kazasıyla yapılan ideal üretimdir. Bir nevi üretim sektörünü endüstri 4.0 devrimine hazırlama basamağıdır da diyebiliriz.

Layout çalışmaları yapılır, üretim sahası ve araçlarına belirli düzenler verilir, gelişmiş üretim dökümanları, araç ve sistemleri geliştirilir ve uygulanır. işçiliği azaltma, işçilik süresini ve düzensizliğini azaltıp, çalışma konforunu artırmaya yönelik odaklanmış iyileştirme faaliyetleri yapılır, kazanılmış tecrübeler biriktirilip sonraki nesil çalışanlara aktarılır.

7 adımdan oluşan dünya klasında üretim yönteminin ilerleyen safhalarında just in time yani stoksuz üretim uygulanmaya çalışılır ve kanban sisteminin ideal şekilde işletilmesi sağlanır ve böyle böyle 7. Adım da tesis edildikten sonra otonom, işçilerin kendi kendilerini yönetebildiği ve kontrol edebildiği ideal bir organizasyon yapısına kavuşulur.

Benchmark çalışmaları ve danışmanlık wcm de çok önemlidir, tofaşta wcm konusunda uzman olan kişilerce danışmanlık eğitimi alınabilir ya da tofaş wcm uzmanları firmalarda wcm koordinatörü olarak istihdam edilebilir.
    ... siyah alfabe