bugün

daha önceki spor kariyerimi yaşım gereği bırakarak ve iş hayatı dolayısıyla 3 yıl önce başladım bu vücut geliştirme sporuna. bir kere vücut geliştirme bir spor değildir bunun altını net çizelim. zaten amatör veya profesyonel spor yapmış kimse vücut geliştirmeye spor demez. sporun net ve belli başlı kuralları vardır. aynı sanat gibi.

neyse salona giderken tabi o dönemde ülkede enflasyon yoktu herkes tutturmuş vücut yapıcam diye. işte özel hoca tutmalar efendim online programlar almalar spor çıkışı dışarıda yemek yemeler bunu yapan adamlar 2 bin tl maaş alıyordu o zaman. amerikadaki almanyadaki ingilteredeki adamda böyle rahatlık yok.

vücut geliştirme olimpik bir spor yada uğraş değildir. bu yüzden yarışmaları şampiyonları kimsenin sikinde olmaz. amerikadaki yarışmalarda bile para ödülü vermiyorlar sizi hesap edin işte. avrupadaki maaşlı çalışan orta gelirli bir insan bile bu uğraşa para yetiştiremez ama ne var türkiyeden daha fazla imkanları ve olanakları var. şimdi gelelim eğer bu sporu yapmaya karar verdiyseniz kesinlikle babadan zengin olmalısınız ki ben spor salonunda bu işin yapan adamlar ile tanıştım hepsi babası istisnasız zengindi. adam özel üniversite bitirmiş bir boka sap olamamış işte burada şansını deneyen tipler. yani adamların kafasında yarın ne olurum düşüncesi yok. neyse bunlar işin başka bir boyutu.

dediğim gibi bu sporu yapacaksanız elinizi cüzdanınıza attığınızda acaba düşüncesi olmayacak. gelecek kaygısı ve stres olmayacak öyle bir rahatlıkta olacaksınız. yani kısacası vücut geliştirme son dönemde popüler olmuş sosyal medya ile zirve yapmış bir olaydır. bir spor değildir.