1. 1.
  Mühendis biri olarak demeliyim ki ülkemizde bir başka romantik sözelci şişirmesi olan konudur.. Bu firma emniyet kemeri, çocuk koltuğu gibi şeyleri bulduğu için hala en güvenlisi diye algılanıyor.

  Bir kere en güvenli, en sportif, en konforlu marka diye bir şey kalmadı günümüzde. Euro ncap ile çoğu bilindik araç birbirine yakın puan alıyorlarki bu güvenlik testi her yıl daha zorlaşıyor. Yani 5 yıl önce 5 yıldız alan bir volvo bugün olsa belki 3 yıldız alacak.

  Üstüne diğerlerinden kat kat güvenli olsaydı bugün bütün makam araçları volvo olurdu. Dünyada ise satış rakamları sonlarda gezmezdi.

  Edit: hala çarpınca zarar görmüyor diye güvenlik kriteri belirleyen var. Araçlar artık şaseye kadar ezilebilir şekilde üretiliyor. Bu sayede çarpışma ile yaşanan darbe bu ezilme ile sönümleniyor.
  -8 ... pekis sinici
 2. 2.
  güvenlikten kasıt kaza hali ise ; bir volvo araca misal park halinde iken gidip çarparak test edilmesi gereken minik sorunsaldır. o araçta ufak tefek çizikler varken senin aracın yarım metre içeri girdiğinde sorunsal olmaktan çıkacaktır. adamlar yapıyorlar yapacak bir şey yok. takdir etmek lazım. 3-4 defa şahit oldum adamların arabaları aşırı sağlam..
  6 -2 ... mel mel bakan gibson
 3. 3.
  NCAP testleri (dünya da NCAP testleri bir tane değildir. Asya ile Avrupa veya Amerika ayrı ayrı NCAP testleri uygular) baz alınan güvenlik değerleri kriterleri Volvo araçlar da gözlemlenerek oluşturulur.
  işkembeden sallamamak lazım.
  1 -1 ... thebiggraywolf
 4. 4.
  mühendis değilim ama kullanıcısı olarak bir mühendisten daha yetkin olabilirim bu konuda.
  en güvenli araç mıdır onu da bilemem ama kullandığım arabalar içerisinde en güveniliri bu.
  diğerleri renault, hyundai ve fiattı.
  1 -1 ... yastiklagezen
 5. 5.
  Muhendis degilim ama iyi bir mekaniker ve bir kac araba sahibiyim. Tecrubelerimden yola cikarak;

  Volvo saglam midir? Evet. Peki bu kaza aninda hayat kurtarmak icin kriter midir? Hayir.

  1993-1998 arasi volvo kazalarinin yuzde 75i olumlu bitmis. Sebebi ise yaralanma degil, tramva. Nasil diyeceksiniz. Araba o kadar saglam ki carpisma esnasinda gucu absorbe edemedigi icin yolcu cok buyuk bir g kuvvetine maruz kaliyor. Bu da en basittinden beyin kanamasi veya tramvasina sebep oluyor. Akabinde 2000 yilindan itibaren volvolar daha yumusak kasaya gecis yapiyor. Hele ki 2016da cinliler ile yaptiklari anlasmalardan oturu standart bir esdeger segmentinden farksizlasiyor.
  2 ... ruut altmis alti