bugün

Ben anlamıyorum bu arabaya 122 bin lira veren insan ne yaşamış olabilir. Yurtdışına çıkmamış insana masal gibi geliyor da başlangıç fiyati 12bin euro avrupada. Neyse kısacası alanı sikeceksin satan ne yapsın.

görsel
Polo araba mı lan?

Hayatında yukon görmeyen insanlar polo ya 122 bin lira verir tabi.
türkiye gerçeğidir.

o da bir şey mi? passat'a 200 küsür bin lira verdikten sonra binip kendini maserati koltuğunda hisseden bir güruh var.
Liste fiyatı 100000 tl olan aractır. Zubizu vs indirimleri ile 96000 liraya alınır. Bu fiyat da ucuz değil tabi ki ama güzel arabadır. Ayrıca şunu da yazmadan geçemeyeceğim:
(bkz: Müstahak)
ama kapısı tok kapanıyor len mq.

şu bomboş arabalara bu paraları veren salakların olması acı verici.
yahu o değilde bugün baktım fiat egea'nın en dolu modeli tam 112.900 tl'den satılıyor. el insaf be.
Çok ayıptır.b sınıfı bir araca 122 bin. Hmm
Bu milletteki volkswagen aşkını anlamıyorum.

Geçen arkadaşın biri passat görünce 'hayalim abi ya' dedi.

Vizyonunu sikeyim abim ne diyim sana.

Volvo, tesla, audi gibi kalite markalar varken passat abi yea diyenleri anlamıyorum.

Bilen varsa anlatsın nedir bu volkswagen olayı?

Emisyon skandalından sonra dünyada itin götüne sokulan markayı bizimkiler fantazilerine malzeme ediyor.
normal ülkelerde bu aracın fiyatı 3-5 aylık asgari ücret (12-15 bin euro) burada hemen hemen 75 aylık asgari ücret lanet olsun, bir işçinin 75 aylık emeği, bu da ormanda yaşayıp hiç harcama yapmaz ise * 6.5 yıl sonra alabilir anlamına geliyor.

elbette kimse bir araba için bu kadar çalışıp para biriktirmez, mecbur kredi çekip köle oluyorlar.
Aslında olmamasıdır verginin %40 değil de %5 olduğu başka bir ülkede bu arabanın reklamını bile göremezsin ayıplar.
2 el 320 i ed dururken.
Bir daha wolkswagen almam için arabanın o fiyatın yarısına düşmesi ve benim de parayı evin bir yerlerinde gömülü halde bedavadan bulmam gerekir.
fiyatların yükselmesiyle birlikte volswagen deki kalite düşüşü eş zamanlı oldu. inovasyon sıfır. Üretim geçmiş modellerin copy paste'i. artık volkswagen beni cezbetmiyor.
Yani hiç bişeye şaşırmadın da bi buna mı şaşırdın?
ablam 2 sene önce 57 bine aldı. vay amk.

hatta şu an polo nun içindeyim. lounge modeli bir de.
alınca derdi bitmiyor ki. kasko var, mtv var, muayene var, zorunlu trafik sigortası var, yakıtı var, parçası var tamiri var vs.

yazarın biri çok güzel ifade etmiş. üzerine bir şey demeye gerek yok.

--spoiler--
türkiye den araba alan kerizdir.
--spoiler--
net fiyatı 53.493, 67 tl'dir bahsedilen otomobilin. sizi yüz küsur bin lira ödemeniz parayı volkswagen'a verdiğiniz anlamına gelmez. kdv var, ötv var, mtv var, kdv'nin ötv'si var... var oğlu var.
Ben hep 50 bin tl'lik arabaya bindiğim için beni bağlamayan durumdur.

Şaka bir yana fiyatın pahalı olmasının bazı nedenleri şunlardır;

- hayvani vergiler yüzünden. Kdv'yi geçtim, ÖTV nedir amk?
- ülkede bulunan ekonomik istikrarsızlık ve enflasyon oranları.
- Devletin hep başı sıkıştığında vergilere zam bindirmesi.
- Üretimsizlik, ithalatın ihracattan fazla olması.
- Devleti yöneten hükümet zihniyeti.

Yani müstehak kardeşim bize müstehak.

Ayrıca bu fiyatlara değmeyen arabaları satın alan milleti de bakırköy hastanesine davet ediyorum.

Zaten bu fiyatlara kimse araba almasa hiçbir sıkıntı olmayacak. Bu sefer araba satıcıları ile devlet karşı karşıya gelecek ve vergi indirimi kaçınılmaz olacaktır. Bu da fiyatlara etki edecektir.

Yani değeri maksimum 60 bin tl olan bir arabayı 122 bine satamayacaklar.

Artık uyanın sevgili halkım uyanın!!!!!
o paraya biraz zorlasan ev alınır be. yazık.
bu arabanın elden düşme 2009 modelini daha yeni ben almanya´da 350 euro´ya gördüm....orda olduğuna göre, kimse henüz almamıştı !!
BU NE LAN ? 1000 motor bide. hah. değmez. gider ikinci el bmw yada chrysler alırım amk.
12.000 euro demek 57.720 tl demek bugün kuru itibari ile. ötv + kdv + ötv nin kdv si ile yaklaşık 2 katı fiyat liste satış fiyatı. yani 57.700*2 = 115 bin tl civarı.

bu highline ve dsg şanzumanlı olan 1.0 eco tsi modeli. hadi 120 bin tl de.

türkiye de de liste satış fiyatı aynı. alınan vergi farklı, o yüzden yurt dışı görmeye gerek yok bunu hesaplamak için.

kişisel fikrim 120 bin tl ye polo almamaktır. 2012 model 80-90.000 km de e90 dizel bir bmw alıp keyfime bakmaktan yanayımdır.

dip not: 2. el piyasasını bilmeyenler için, bu dediğim bmw yi bulmak 5-6 ay arası sürer. temiz araba bulmak hele de 2010-11 modellerde çok zordur. kısmet işidir.
Ne diyon amk.
güncel Önemli Başlıklar