bugün

espn'in 30for30 projesi kapsamında once brothers adlı belgeselde ekranlara taşıdığı oldukça dokunaklı hikayedir.
http://www.imdb.com/title/tt1738398/
bir anlamda kardeş gibi büyüyen iki adamın, hırvattı,sırptı derken birbirlerinden uzaklaşması bize de ders olmalıdır.*
ntv de bu belgeseli izlerken,tarihin bana ailem tarafından ne kadar yanlış anlatıldığını anladım,bana sülalem ve etrafım hep şöyle dedi,

"pis sırplar boşnakları biz müslümanları yaktılar yıktılar vs"

ulan dedim bu belgeseli izlediğim kadarıyla ve kesinlikle savaş din savaşı değil,boşnaklar ayrılalım istiyor hırvatlar istemiyor sırplarda boşnak topraklarını onlara vermek istemiyor,sırplar ve hırvatlar 30 000 in üzerinde asker kaybettiler birbirlerini katlettiler,bunların arasında ne şanslıları boşnaklardı,devede kulak boşnakların verdiği kayıp ayrıca siviller ölüyor yanı boşnakların kendi aptallığı adam gibi bir ordu kurmazlarsa zamanında düşmanda gelir böyle girer...
ntv sporda izlemiştim yazın. çok duygusal bir belgesel, keşke barışsalarmış sonunda yazık oldu drazen'in ölmesi.
bu iki insan, iki basketbolcu yugoslav milli takımının en büyük iki yıldızıdır. aynı zamanda çok sıkı arkadaş ve aile dostlarıdır. vlade sırp asıllı, drazen ise hırvat asıllıdır. hikayeyi kısaca anlatayım. bir yugoslavya milli maçında sahaya giren hırvat asıllı bir taraftarın hırvat bayrağı açmasıyla olaylar kızışır. vlade, taraftarın elinden bayrağı alıp kapatır. olay drazen'in gözünden kaçmamıştır. o günden sonra araları açılan bu iki dost yugoslav savaşıyla beraber görüşmeyi keserler. divac çok üzgündür ve hep barışmak ister. fakat kader, onların barışma umudunu 7 Haziran 1993 günü petrovic'in trafik kazasında hayatını kaybetmesiyle birlikte ellerinden alır.