bugün

erciyes üniversitesi' nin yürülüğe koyduğu saçma sapan ders geçme mevzuatının acı sonucu. vizeden 90 alan öğrenciye, finalden 40 verip bırakmak ve okulunun uzamasına bile sebep olup hayata bir yıl geç atılmasına neden olmak... bu hangi vicdana sığar anlamak güç. erciyes üniversitesindeki öğrencilerin isyanları da tam bu yönde.
hacettepe üniversitesinin koyduğu sapma sapan mevzuatta da mevcuttur. finalden 49 aldığınız anda, bir dahaki dönem o dersi tekrar edersiniz.
Erciyes üniversitesi'nde ciddi biçimde çok görülen bir olaydır, Yeditepe Üniversitesi'nde de asla başa gelmez. *
kocaeli üniversitesi nin uyguladığı sistemde de bu vardır.
sanırım çan eğrisi sisteminin uygulanmadığı her üniversitede vardır.
final sınavından alınması gereken en düşük notun , okulun yönetmeliğinde belirtilen ders geçme notu olması kadar normal ve mantıklı bir hadise yoktur. zira çoğu ünv.de bu sistem uygulanmaktadır.
marmara üniversitesinde de bolca gerçekleşme ihtimali olan olaydır. finalde 50 almanın mecbur olduğu sistemdir.
maçın 1-1 skorla bitmesi gibi birşeydir.
öğrencinin -ki bu özellikle de ikinci öğretim öğrencisi ise- okulunu uzattırıp parasını yemek zihniyetidir. *
uludag universitesi nde vizeden 90 alıp finalden 15 almaya karşılık gelmektedir. *
benim bildigim kadarıyla tüm üniversitelerde uygulanan sistemdir.
boğaziçi üniversitesinde olmayan uygulama. istisnalar hariç vizeden 90 alan finale girmese bile geçebilir.
vizeden 100 alıp, finalden 48 alıp kalmaktan daha iyi ve hayırlı bir olaydır. lakin bu durumda sinir krizi geçiren arkadaşlar mevcuttur.
vizeden tüm sınıf 70-90 not aralığında almıştır ki hoca buna sevineceği yerde nedense gösteririm ben size tavırlarına yatar olmuştur.

final günü sabahlara kadar çalışıp, anasının babasının verdiği emekleri düşünerek onların yüzünü kara çıkarmamak için kalplerinde bir heyecanla sınavı verip kurtulmak isteyen öğrenciler, sınav kağıdında hocanın afedersiniz orosğu çocukluğu ile karşılaşır. sorular kasıtlıdır. cımbızla seçilmiş, işlenen konularla alakası olmayan ve içeriğinde hiç bir akademik kaygının olmadığı türdendir.

herkes boş kağıt vererek çıkar ve bir de beddua arkasına eklenir.

çoluğundan çocuğundan çıksın.
maltepe üniversitesi nde de yaşanan, puştluğun bu kadarı dediğim hadisedir.
vizeden aldıgı 90'a güvenip finale çalısmayıp,nasıl olsa bir şekilde geçerim elimde kapı gibi 90'ım var diyen öğrenci profili.Cepten yerken ceptekinin bitmiş olması durumu.
tek kelime ile ağzıma sıçan olaydır. isyanım var ulannn diye bağıracağım geldi adeta. profesör olup adam olamamış puştlar yüzünden benim okulum uzuyor lan!
ne oldum degil, ne olacagım diye dusunmek gerekliligini ortaya koyan durum.
bazı derslerde genel ortalamanın 07 olduğu 11 alan ögrencilerin BB ile geçtiği bölümlerde * * bölümün mezun verememesine sebep olacak uygulama.
1.vizeden 25 alıp ne girecem finale nasılsa geçtim diyenlere rastlayabilirsiniz böyle okullarda.
ankara üniversitesi'nde vizeden 90 alıp finalden 40 aldığınız anda, ortalamayı 60 tutturup dersi paşa paşa verebildiğiniz hali vaziyettir. vizenin % 40'ı, finalin % 60'ı kuralı geçerli olan ankara üniversitesi'nde, vizeye çalış, iyi not al, finalde çok kasmana gerek yok durumu mevcuttur.
ancak ege üniversitesi'nde 60 puan geçme barajı olduğundan, istersen vizeden 100 al, o dersi finalde 60'ın altında verdiğin anda kesinlikle dersten geçemeyeceğin bir güzel vesikalanır. hayırlı uğurlu olunur.
m.ü iibf de sıkca yaşanan bir durumdur.
vizeden 91 alıp finalden 47 * ile kalmak şeklinde versiyonu da olan saç baş yoldurtma eylemi.

(bkz: nermin uyguç) **
(bkz: deu iibf)
an itibariyle başıma gelendir, 38 aldım ve kaldım. lan bi soru için başımıza gelenlere bak ya, yüzde ona girmeye yeterdi bütün puanlarım. allah belanızı versin, hem çan hem de 40 barajı.
güncel Önemli Başlıklar