1. 1.
    az önce yatsı ezanından sonra okunan sela ve ardından gelen tekbir ve salavat gibi ilahilerin, her gün sesi sonuna kadar açılmış hoparlörlerle şiddetli bir şekilde okunmasındaki tuhaf amaç.

hele ki insanlar böyle yoğun bir ruhsal bunalım içerisindeyken, hüzzam veya saba gibi, orta doğu coğrafyasında yaşayan insanları psikolojik olarak karamsar hale getiren, insanların ölüm haberleriyle bağdaştırdığı bu ezgileri bangır bangır dinleterek millete kafayı yedirtmek nasıl bir olumlu fayda sağlıyor? bu süreçte mantık dahilinde yapılan hiçbir şey göremeyecek miyiz yani?
    27 -13 ... mungke tengriyin kucudur
  2. 2.
    imamlar "çalışıyoz boşa maaş almıyoz" demek istiyor.
    12 -1 ... ekonovich
  3. 3.
    eyyy cammati müslimin, bizi yine seçin, hep seçin.
    9 ... teflon
  4. 4.
    15 temmuz'dan sonra iyice alıştılar bunlar da yaf ona "sela" buna "sela" darbe girişimi yeniden mi oluyor diye korkuyoruz geceleri okunan "sela"kardan psikolojimiz bozuluyor gerçekten ya.
    7 -2 ... saban filmindeki gulyabani
  5. 5.
    Corona virüs salgınının bir an önce son bulması için.
    3 -5 ... rall
  6. 6.
    Dinlemiyorum umrumda da değil. Din sana önce tedbir al diyor sen tedbir almayıp şov için sala okuyorsan dine de ters düşüyorsun demektir.
    8 -4 ... yaradana gurban
  7. 7.
    biz umreyi iptal edemedik, umre sonrası kimseyi doğru düzgün karantinaya alamadık, şimdi biraz vicdan rahatlatalım amacı taşımaktadır.
    6 ... boyle buyur zerdust
  8. 8.
    Korkunçtu. .
    2 ... xenobe
  9. 9.
    Sizi bilmiyorum ama ben şu zamanlarda psikolojik olarak ciddi anlamda bunalıma girmek üzereyim gün içinde ev içinde kafa dağıtıcı şeyler yapmaya çalışıyorum. Ancak her gece bu şekilde zaten bunalmış insanların akıllarına sürekli mezar, ölüm, ahiret kavramlarını getirmekteki amaç nedir gerçekten anlayamıyorum. Dua etmek isteyen evinde edebilir. Geçen gece bu sela, salavat ve tekbir kısmında ders çalışıyordum. Üniversite sınavına hazırlanıyorum ve zaten şu ortamda dikkatimi zar zor derse vermeye çalışırken ansızın başlayan o tarz sesler beni çok yıpratıyor. O akşam ağlayarak matematik sorusu çözdüm.
    6 -1 ... nikimikedi7
  10. 10.
    Abartmıyor musunuz? Bu memlekette birçok kişi dine inanarak kendini rahatlatıyor aslında. Dua da olsun tedbir de alınsın. kötü bir şey değil ki. Rahatsız olanlar gerçekten azınlık ve ölümü yok oluş olarak gördüğünüz için oluyor bu galiba. Halbuki dünya hayatı sürgün hayatıdır. Ölüm kurtuluştur. Buna inanmıyorsanız bile saygı göstermek zor değil bence.

Edit: ooo baya gayr-i müslim başlığına gelmişim ben. ilginç.
    6 -12 ... vasilissa